Kolędy Podkarpacia - tom 3

Zaczęty przez Bartosz Gałązka, 09-02-2013, 20:21:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bartosz Gałązka

W ostatnich tygodniach ukazała się trzecia część mojej antologii "Kolędy Podkarpacia". Nad wielotomowym dziełem, dokumentującym repertuar śpiewów nabożnych południowo-wschodniej Polski, pracuję od kilkunastu lat: najnowszy, najobszerniejszy jak dotąd tom serii, wydany przez Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu", nosi podtytuł "Pogranicze polsko-ruskie".

Materiały do tego woluminu, pochodzące przede wszystkim z ustnych przekazów starszych ludzi, zebrałem w trakcie wieloletnich badań terenowych prowadzonych właśnie na terenach Pogranicza; z administracyjnego punktu widzenia są to obszary powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego i przemyskiego, częściowo przeworskiego i rzeszowskiego.

Na 560 stronach znalazło się ponad 200 kolęd w - uwaga - ponad 800 wariantach tekstowych i melodycznych. Są to w dużej części prawdziwe perły pod względem muzycznym, przeważnie nigdzie wcześniej niepublikowane. Wśród nich można znaleźć zarówno kolędy bożonarodzeniowe, jak i noworoczne śpiewy kolędnicze czy tzw. kolędy "aktualizowane".

Polecam uwadze wszystkich miłośników śpiewu tradycyjnego. Zainteresowanych proszę o kontakt: bgalazka@o2.pl

Więcej o antologii można poczytać na stronie: www.koledy.civ.pl



knrdsk1

Otrzymałem od Autora pierwszą część tej antologii, potwierdzam że to wspaniałe i podziwu godne dzieło!
Polecam serdecznie i takoż pozdrawiam Autora (niegdyś częściej obecnego i aktywnego na naszym Forum, choć pod innym nickiem :))!