Pomoc w zidentyfikowaniu pieśni

Zaczęty przez smialyszczodry, 23-02-2013, 18:03:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

smialyszczodry

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, pragnę powitać i gorąco pozdrowić wszystkich użytkowników. Chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji pieśni kościelnej. Pochodzi ona z filmu "Chłopi". http://www.youtube.com/watch?v=dIb2ViwWt3Y zaczyna się mniej więcej w czasie 1:33:56. Jest to scena, w której Hanka w Niedzielę Palmową udaje się do kościoła. Ta sama pieśń występuje także w innym miejscu 2:04:25. Próbowałem ją znaleźć wsłuchując się w słowa, jednak nic z tego. Prawdopodobnie jest to dość stara melodia.   

Bartek

"Asperges me" - chorał na pokropienie przed sumą. Dziś śpiewany chyba wyłącznie w miejscach, gdzie odprawia się Msza trydencka.

smialyszczodry

Jesteś pewien? Bo Asperges me we Mszy Trydenckiej musi być śpiewane po łacinie. Natomiast tam wyraźnie słychać język polski. Co więcej, słowa są całkiem inne i nie pokrywają się z tekstem śpiewu w czasie Aspersji.

knrdsk1

#3
1:33:56 to z całą pewnością Asperges me i oczywiście że po łacinie, ale nie jest prawdą że dziś pojawia się tylko na tridentinie, wręcz przeciwnie,na NOM parafialnych zwłaszcza na sumach to jeden z reliktów, całkiem już ostatnich, dawnych śpiewów łacińskich wcale powszechnych w polskich kościołach, nawet w małych wioskach. Stąd i w Chłopach pojawia się całkiem prawidłowo.
2:04:25 też Asperges.

Bartek

Cytat: smialyszczodry w 24-02-2013, 12:04:32
Jesteś pewien? Bo Asperges me we Mszy Trydenckiej musi być śpiewane po łacinie. Natomiast tam wyraźnie słychać język polski. Co więcej, słowa są całkiem inne i nie pokrywają się z tekstem śpiewu w czasie Aspersji.

A jakież to słowa polskie rozpoznałeś?
Pierwszy fragment zaczyna się od końcówki wersetu: "... saecula saeculorum. Amen", potem powtórzenie antyfony. Drugi fragment od "lavabis me" (z powtórki antyfony), potem werset kapłana "Ostende nobis, Domine, misericordiam tuam".


Cytat: knrdsk1 w 24-02-2013, 12:48:44
nie jest prawdą że dziś pojawia się tylko na tridentinie, wręcz przeciwnie,na NOM parafialnych zwłaszcza na sumach to jeden z reliktów, całkiem już ostatnich, dawnych śpiewów łacińskich wcale powszechnych w polskich kościołach, nawet w małych wioskach.
Tuś mnie zaskoczył i podbudował! Poproszę adresy na PW ;)

knrdsk1

Po co na PW. Chadzasz do swojej Parafii na Sumę? W mojej (Wrocław, SA-LEZ-JA-NIE!!!) się śpiewa! Ale fakt że mamy naprawdę bdb organistę. Ale bywam w różnych miejscach i naprawdę widzę że to nie jest nic niezwykłego, choć to relikt niewątpliwy.

Bartek

#6
Jasne, byłem w życiu na wielu sumach parafialnych, ale na "Asperges" przed parafialnym NOM trafiłem tylko raz. I byłem święcie przekonany, że ów utwór znalazł się tam z namowy celebransa, który gorąco popiera śpiew gregoriański. Padłem zatem ofiarą jednego z tradi-stereotypów ;)

smialyszczodry

no tak, to rzeczywiście Asperges. dziękuję wszystkim za pomoc.