Lulajże Jezuniu

Zaczęty przez knrdsk1, 08-06-2007, 14:19:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

knrdsk1

Lulajże, Jezuniu, moja perełko, Lulaj, ulubione me pieścidełko.
Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, A Ty Go Matulu w płaczu utulaj.
Zamknijże znużone płaczem powieczki, Utulże zemdlone łkaniem usteczki.  Lulajże...
Lulajże, piękniuchny nasz Aniołeczku, Lulajże, wdzięczniuchny świata Kwiateczku.  Lulajże...
Lulajże, Różyczko najozdobniejsza, Lulajże, Lilijko najprzyjemniejsza.  Lulajże...
Lulajże, przyjemna oczom Gwiazdeczko, Lulaj, najśliczniejsze świata Słoneczko.  Lulajże...
Dam ja Maleńkiemu piękne jabłuszko, Mateńki kochanej dam Mu serduszko. Lulajże...
Niech zaśnie spokojnie małe Dzieciątko, Patrzcie, jak Ono śpi to Niemowlątko.  Lulajże...My z Tobą tam w niebie spocząć pragniemy, Ciebie tu na ziemi, kochać będziemy.  Lulajże...

tomas_wawa

Wersja Mioduszewskiego:

T: ks. M. M. Mioduszewski, Pastorałki i kolędy z melodyjami, 1843 r., pieśń nr 42.

1. Lulajże Jezuniu, moja perełko, * Lulaj ulubione me pieścidełko. * Lulajże Jezuniu, lulajże lulaj, * A Ty Go Matuniu w płaczu utulaj.
2. Zamknijże zmrużone płaczem powieczki, * Utulże zemdlone łkaniem wardżedżki. * Lulajże...
3. Dam ja Jezusowi słodkich jagódek, * Pójdę z Nim w Mamuli serca ogródek. * Lulajże…
4. Dam ja Jezusowi z chlebem masełka, * Włożę ja kukiełkę w jego jasełka. * Lulajże…
5. Lulajże, piękniuchny mój Aniołeczku, * Lulajże, wdzięczniuchny świata Kwiateczku. * Lulajże...
6. Lulajże, różyczko najozdobniejsza, * Lulajże, lilijko najprzyjemniejsza. * Lulajże...
7. Dam ja Ci słodkiego Jezu cukierku, * Rodzenków, migdałów, co mam w pudełku. * Lulajże…
8. Lulajże, przyjemna oczom gwiazdeczko, * Lulaj, najśliczniejsze świata słoneczko.  * Lulajże...
9. Dam ja maleńkiemu piękne jabłuszko, * Matki ukochanej dam Mu serduszko. * Lulajże...
10. Cyt, cyt, cyt zasypia małe dzieciątko, * Oto już zasnęło niby kurczątko. * Lulajże…
11. Cyt, cyt, cyt wszyscy się spać zabierajcie, * Mojego dzieciątka nie przebudzajcie. * Lulajże…

Tradycja.Poznań

1. Lulajże, Jezuniu, moja perełko, – Lulaj ulubione me pieścidełko.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
2. Zamkniéjże znużone płaczem powieczki, – Utulże zemdlone łkaniem usteczki.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
3. Dam ja Jezusowi słodkich jagodek, – Pójdę z Nim w Mateczki serca ogródek,
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
4. Dam ja Jezusowi z chlebem masełka, – Włożę ja kukiełkę w Jego jasełka.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
5. Lulajże piękniuchny mój Aniołeczku, – Lulajże wdzięczniuchny świata kwiateczku.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
6. Lulajże Różyczko najozdobniejsza, – Lulajże Lilijko najprzyjemniejsza. –
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
7. Dam ja Ci słodkiego Jezu cukierku, – Rodzenków, migdałów, co mam w pudełku.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
8. Lulajże przyjemna oczkom Gwiazdeczko, – Lulaj najśliczniejsze świata Słoneczko.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
9. Dam ja maleńkiemu piękne jabłuszko, – Matuni kochanéj dam Mu serduszko.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
10. Cyt, cyt, cyt! że zaśnie małe Dzieciątko, – Patrz, jak to śpi, niby małe kurczątko.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj.
11. Cyt, cyt, cyt, wszyscy się stąd zabierajcie! – Mojego Dzieciątka nie przebudzajcie.
– Lulajże, Jezuniu, lulajże, lulaj, –  A Ty Go, Matuniu, w płaczu utulaj. Amen.



Teofil Klonowski: ,,Szczeble do nieba", Poznań 1867, t.I, str. 96, pieśń 49.


W załączniku melodia z Klonowskiego, MIDI, nuty PDF i MuseScore spakowane w archiwum ZIP.
Ad maiorem Dei gloriam!