Messyasz przyszedł na świat prawdziwy [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 24-08-2007, 02:38:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Zupełny śpiewnik i książka do nabożeństwa, 1898 r.
M: Nachbar nr 44

1. Mesyasz przyszedł na świat prawdziwy, * I Prorok zacny z wielkiemi dziwy, * Który przez Swoje znaki * Dał wodzie winne smaki * W Kanie Galilejskiej.

2. Wesele zacne bardzo sprawiono, * Pana Jezusa na nie poproszono, * I zwolenników Jego, * By strzegli Pana swego * W Kanie Galilejskiej.

3. Z wielkim dostatkiem potrawy znoszą, * Pana Jezusa, aby jadł proszą; * Wszystkiego dosyć mają, * Tylko wina czekają * W Kanie Galilejskiej.

4. Matka zaś Jego, gdy to ujrzała, * Oblubieńcowi dogodzić chciała; * Prosiła swego Syna, * By uczynił z wody wina * W Kanie Galilejskiej.

5. Pan Jezus, chcąc tem uszlachcić gody * Kazał nanosić dostatkiem wody; * Hej, gody, gody, gody! * Wnet będzie wino z wody * W Kanie Galilejskiej.

6. Wnet prawdziwego Boga poznali, * Gdy zamiast wody wino czerpali; * Hej, wino, wino, wino! * Lepsze niż dawniej było * W Kanie Galilejskiej.

7. Przez narodzenie Twojego Syna, * Każ nam nalewać, Panienko, wina; * Hej, wina, wina, wina! * U tak dobrego Pana * W Królestwie niebieskiem.

knrdsk1

Śpiewnik Wrocławski 1865 dodaje jeszcze modlitwę:

V. Niech będzie Imię Pańskie błogosławione:
R. Teraz i na wieki wieków.

                                 Módlmy się:
     Panie Jezu Chryste! któryś na prośbę Matki Twojéj najpierwszy cud w Kanie Galilejskiéj uczynił, racz nas uczynić godnemi niebieskiego wesela, abyśmy po doczesném życiu naszém mogli się cieszyć i wychwalać Cię z wszystkiemi Świętemi, gdzie Ty żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem, w jedności Ducha Świętego, na wieki wieków.   R. Amen.

Maximilianus

#2
Nuty do pieśni (za: PSALLITE DOMINO- towarzyszenie organowe do śpiewnika kościelnego dla użytku parafii rzymsko-katolickich, części drugiej "Śpiewajmy Panu" z całkowitym tekstem pieśni, ks. dr Józef Surzyński i Mieczysław Surzyński, Poznań 1908):

Maximilianus

#3
Nuty do pieśni [II] (za: PSALLITE DOMINO- towarzyszenie organowe do śpiewnika kościelnego dla użytku parafii rzymsko-katolickich, części drugiej "Śpiewajmy Panu" z całkowitym tekstem pieśni, ks. dr Józef Surzyński i Mieczysław Surzyński, Poznań 1908):

knrdsk1


marian7

#5
1. Messyasz przyszedł na świat prawdziwy - I Prorok zacny z wielkiemi dziwy,
    Który przez swoje znaki - Dał wodzie winne znaki - W Kanie Galilejskiej.
2. Wesele zacne bardzo sprawiono, - Pana Jezusa na nie proszono
    I zwolenników Jego, - By strzegli Pana swego, - W Kanie Galilejskiej.
3. Z wielkim dostatkiem potrawy noszą, - Pana Jezusa, aby jadł proszą:
    Wszystkiego dosyć mają, - Tylko wina czekają, - W kanie Galilejskiej.
4. Matka zaś Jego, gdy to ujrzała, - Oblubieńcowi dogodzić chciała;
    Prosiła swego Syna, - By uczynił z wody wina - W Kanie Galilejskiej.
5. Pan Jezus, chcąc tem uszlachcić gody, - Kazał nanosić dostatkiem wody;
    Ej gody, gody, gody, - Wnet tu będzie wino z wody  - W Kanie Galilejskiej.
6. Wnet prawdziwego Boga poznali, - Gdy zamiast wody wino czerpali;
    Ej wino, wino, wino, - Lepsze niż przed tem było - W Kanie Galilejskiej.
7. Przez Narodzenie Twego Syna - Każ nam nalewać Panienko wina!
    Hej wina, wina, wina! - U dobrego Panny Syna - W królestwie niebieskiem.

K. Żmijka. Kancyonał mniejszy.

knrdsk1

#6
Wersja domowa (uwaga! zawiera szokujące sceny!  ;)) z nieco innym wariantem melodii, wg: Pastorałki i kolędy z melodyjami ... przez X. M. M. M. zebrane znajduje się tutaj: http://spiewnik.katolicy.net/koledy_domowe/messyjasz_przyszedl_na_swiat_prawdziwy_home_edition_nuty-t2432.0.html
Poniżej ów wariant melodii z wersji "domowej":

tomas_wawa

#7
Ta kolęda, czy też pieśń, jak kto woli, w mojej parafii śpiewana jest co roku podczas spożywania pobłogosławionego wina w Święto Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Wygląda to w ten sposób, że celebrans odczytuje modlitwę z agendy, poprzedzając ją wprowadzeniem, w którym znajduje się informacja o zatrutym winie, które nie zaszkodziło św. Janowi, a po odczytaniu modlitwy kropi wodą święconą (odkorkowane już oczywiście :)) butelki z winem. Następnie odbywa się konsumpcja tegoż wina. Zmienił się w ostatnich latach sposób podawania wina: kiedyś wino było przelewane z butelek do kielichów mszalnych, podchodziło się procesyjnie i piło z kielicha. Obecnie, prawdopodobnie ze względów higienicznych, wino z butelek rozlewane jest do jednorazowych kubeczków, rozdawanych przez ministrantów. Podczas rozlewania i spożywana wina, rozbrzmiewa wesoła nuta "Mesyasz przyszedł na świat" :) (oczywiście nie wersji do której odnosi się link, podany przez knrdsk ;D)

knrdsk1

#8
A ja odkąd trzy lata temu trafiłem na Mszę w Św. Jana i okazało się że święci się także wino przyniesione przez wiernych, przynoszę ze sobą 2-3 butelki lepszego wina do poświęcenia. W tym roku będzie jak znalazł na chrzciny najnowszej pociechy, która planuje pojawić się pod koniec maja :-) A na przyszły rok na I Komunię najstarszego syna. Piecie święconego wina i w symbolicznej ilości to żadne pijaństwo przecież! :-) A i Pierwszokomuniści mogą odtąd trafić na udzielanie Komunii Św. pod dwiema postaciami...
A na "higieniczne" kosztowanie poświęconego wina jeszcze nie trafiłem. Tylko normalnie, z kielicha, ocieranego przez księdza po każdym próbującym. Nie wiem, czy chciałbym uyżywać plastikowych jednorazówek... :o

tomas_wawa

Cytat: knrdsk1 w 08-01-2009, 08:05:01
A na "higieniczne" kosztowanie poświęconego wina jeszcze nie trafiłem. Tylko normalnie, z kielicha, ocieranego przez księdza po każdym próbującym. Nie wiem, czy chciałbym uyżywać plastikowych jednorazówek... :o

Dwa lata temu poświęcone wino podawano jeszcze właśnie w taki sposób, jak Pan napisał. W zeszłym roku nie byłem tego dnia w kościele, ponieważ miałem grypę, a w tym roku zetknąłem się po raz pierwszy z kubeczkami jednorazowymi. Śmiesznie to wyglądało, gdy ludzie wychodzący z kościoła zapełniali pobliski (znajdujący się tuż przed wejściem do kościoła) uliczny kosz plastikowymi kubeczkami  ;D

zolwikolew

Również i tu sobie pozwolę dołożyć moją wersję harmonizacji:
http://goo.gl/NJQQVK
to samo do posłuchania:
http://goo.gl/C4sGwd
a dla zalogowanych obrazek:
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

Kefasz

Gdzieś były zwrotki o pijących apostołach :) ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

zolwikolew

Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum