Instrumenty a liturgia Mszy św.

Zaczęty przez MzG, 17-06-2007, 20:45:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

MzG

Czy jest jakiś wykaz instrumentów, które w ogóle wolno stosować w czasie Mszy?

W szczególności:

Czy dozwolone są:

- gitary wszelkich rodzajów (klasyczna, basowa, elektryczna...)
- bębny
- elektroniczne instrumenty klawiszowe

?

ania_s

I jeszcze z mojego podwórka:

-skrzypce
-saksofon

?

Benonita


Tomek Torquemada

CytatInstrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II

V. Instrumenty muzyczne

28. "W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych pod nosi do Boga i spraw niebieskich" (KL nr 120). Akompaniament organowy podtrzymuje śpiew, ułatwia udział w czynnościach liturgicznych i przyczynia się do głębszego zjednoczenia wiernych (MS nr 64).
Organy powinno znajdować się we wszystkich kościołach w Polsce. Tzw. organy elektronowe dopuszcza się do użytku jako instrument tymczasowy, Natomiast tam, gdzie ze względu na brak miejsca nie da się zbudować organów piszczałkowych, można je instalować zamiast fisharmonium.

29. Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp.
30. Muzyka w czasie sprawowania czynności liturgiczych winna być wykonywana "na żywo", dlatego nie wolno zastępować śpiewu zgromadzonych lub gry na instrumentach muzyką odtwarzaną za pomocą aparatów, np. magnetofonu, adapteru, radia itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poza liturgią odtwarzać niekiedy muzykę religijną z płyt czy taśm, aby w tego rodzaju audycjach udostępnić wiernym arcydzieła muzycznej twórczości religijnej dla wytworzenia odpowiedniego nastroju lub też celem wyrabiania w nich dobrego smaku muzycznego.
http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentydlep/muzyka.htm


Hyacinthus z Rządkowic

Pozwoliłem sobie to przerobić nieco na swój prywatny użytek:


Julian

Mamy 4 instrumenty liturgiczne:
- dzwonki,
- gong,
- kołatki,
- organy.
Wszystkie inne, które nie są zakazane, są tylko dopuszczone, ale nie są one już stricte instrumentami liturgicznymi.

Maximilianus

Cytat: Julian w 06-08-2008, 17:13:31Wszystkie inne, które nie są zakazane, są tylko dopuszczone, ale nie są one już stricte instrumentami liturgicznymi.

Proszę jeszcze raz przeczytać Instrukcję Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II: Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp.

Skoro wyłącza się z użytku liturgicznego, to moim skromnym zdaniem nie dopuszcza się ich do użytku w czasie liturgii.

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

Julian

Cytat: Maximilianus w 07-08-2008, 20:27:35
Cytat: Julian w 06-08-2008, 17:13:31Wszystkie inne, które nie są zakazane, są tylko dopuszczone, ale nie są one już stricte instrumentami liturgicznymi.

Skoro wyłącza się z użytku liturgicznego, to moim skromnym zdaniem nie dopuszcza się ich do użytku w czasie liturgii.

Oczywiście, ale ja napisałem o tylko tych instrumentach, które NIE SĄ ZAKAZANE, jak to widać wyraźnie wyżej. Bo oczywiście oprócz organów dopuszczone są jeszcze inne instrumenty, poza tymi, których zakazano, ale nie są to stricte intrumenty liturgiczne.

EmiK

Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp.

swoją drogą.. czy ktoś z Państwa widział w kościele podczas liturgii grającą mandolinę? wibrafon?!

i jeszcze jedno-czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego właśnie TE instrumenty zostały wymienione jako "wyłączone z użytku"?