Kraków: Misteria Świętojackowe

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 25-06-2007, 23:16:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

Misteria Świętojackowe
Zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnej celebracji obchodów 750 rocznicy śmierci św. Jacka.

Liturgia
Ku czci Świętego, przez cztery kolejne dni, poprzedzające 17 sierpnia, będziemy celebrować liturgię ze starannością i pieczołowitością, na jaką tylko będzie nas stać. Podstawą świętojackowych celebracji będzie chorał gregoriański. Warsztaty i wspólne modlitwy będą ubogacone przez skomponowane specjalnie na ten czas utwory polifoniczne. Stanie się tak, aby wyznaczone przez Tradycję teksty liturgiczne znalazły swoją obecność również w muzyce polifonicznej, która jest dziś praktykowana przez konwent krakowski. W ciągu tych czterech dni będziemy wspólnie przygotowywać i sprawować piętnaście liturgii, na których spędzimy łącznie około dwudziestu jeden godzin. Będą to tradycyjne jutrznie, msze święte, nieszpory, a także dwie kilkugodzinne kompletne wigilie: pierwsza – wieczorem, który poprzedza Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i druga – wieczorem przed dniem uroczystości św. Jacka.

Wydarzenia kulturalne
Misteria Świętojackowe to również kilka bardzo interesujących wydarzeń kulturalnych towarzyszących obchodom jubileuszu. Wśród nich znajdzie się koncert Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika zatytułowany O św. Jacku z pierogami - poezja wyrosła z tradycji i legend dominikańskich. We środę 15 sierpnia Schola Teatru Węgajty wystawi dramat średniowieczny pt.: Cuda św. Mikołaja, rozpoczynając go na placu Szczepańskim, a kończąc na krużgankach klasztoru oo. Dominikanów. Będziemy mogli również wszyscy uczestniczyć w dramacie liturgicznym Ludus Danielis, który będzie częścią wigilii święta św. Jacka.

Warsztaty
Integralną częścią przygotowanych Misteriów Świętojackowych będą odbywające się wówczas warsztaty chorału gregoriańskiego. Pragniemy, aby uczestnictwo w nich dało Państwu możliwość wyjątkowego udziału w obchodach rocznicy śmierci św. Jacka. Warsztaty, poprowadzone przez pana Marcina Bornusa-Szczycińskiego i pana Roberta Pożarskiego, będą bardzo intensywną nauką chorału. Na bieżąco będziemy się uczyć tego, co odśpiewamy podczas liturgii. Repertuar jest zatem ogromny. Z tego właśnie powodu, nasze zaproszenie kierujemy tym razem do śpiewaków bardziej zaawansowanych. Osoby początkujące zapewne lepiej będą mogły odnaleźć się na następującym zaraz po Misteriach, jarosławskim festiwalu Pieśń naszych korzeni (http://www.jaroslaw.pl/festiwal/), gdzie prowadzone są specjalne zajęcia wprowadzające w jego tajemnicę.

Sesja poświęcona chorałowi gregoriańskiemu
Wszystkich jednak, i początkujących, i zaawansowanych zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanych przez nas sesjach naukowych poświęconych chorałowi. Ojciec Błażej Matusiak OP opowie nam o historii chorału, pan Marcin Bornus-Szczyciński – o współczesnych sposobach i warunkach jego wykonywania. Podsumowaniem sesji będzie dyskusja panelowa o przyszłości chorału.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa we wspólnej modlitwie i przygotowanych na ten czas wydarzeniach kulturalnych w Krakowie. Szczegółowe informacje o warsztatach podamy w najbliższych dniach.

Data wydarzenia (rozpoczęcia): 13-08-2007 r.

http://www.liturgia.dominikanie.pl/dokument.php?id=1379