A czemuż mój Jezus [nuty]

Zaczęty przez Rorantysta, 02-07-2007, 01:04:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

wg: Ks. Jan Siedlecki, Śpiewnik Kościelny, wydanie jubileuszowe 1928
Siedlecki (1928 i późniejsze wydania) oraz Śpiewnik Liturgiczny TN KUL 1991 podają melodię zapożyczoną z niemieckiej kolędy: "Es ist ein' Ros' entsprungen" (Speyerer Gesangbuch, Koeln 1599), dla tej mel. znane jest 4 gł. oprac. Michaela Praetoriusa (1609), opracowanie melodii do polskiego tekstu ks. Józef Surzyński,
inną melodię podaje X.M.M.Mioduszewski(1838) i Jan Kaszycki, Kantyczki z nutami, Kraków 1911 (wariant melodii z Mioduszewskiego)


A czemuż mój Jezus

1. A czemuż mój Jezus tak ubogo leży? * Ani po królewsku, ni w drogiej odzieży? * Znać dlatego, by grzesznika, * czartowskiego niewolnika * od piekła wybawił, przez ubóstwo zbawił.
2. Czemuż nie w pałacach rodzi się Dziecina, * wszak świat, niebo, ziemia Jego jest dziedzina, * ale w stajence ubogiej, * na sianeczku w ten mróz srogi? * W kamiennym żłóbeczku zimno Paniąteczku.
3. Czemuż nie w bogatej pościeli królewskiej, * nie pod pawilonem leży Pan niebieski? * Pajęczyna pawilonem, * by każdy człek był zbawionym * Od nałogu złego, Bogu obmierzłego.
4. A cóż za dworzany ma małe Dzieciątko, * Syn Ojca wiecznego, miłe pacholątko? * Osioł z wołem to dworzany, * zważ człeku Pana nad Pany, * Bydlęta mu służą, jak Bogu posłużą.
5. A ty Mu jak służysz? Żałość Mu zadajesz, * Gdy za Jego dobroć czartu się oddajesz; * Porzuć twoje złe nałogi, * Jezusowi łzy na nogi * wylewaj serdecznie, będziesz żył z Nim wiecznie.

Tomek Torquemada

#1