Niepojęte dary [nuty]

Zaczęty przez Rorantysta, 02-07-2007, 02:05:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

wg: Ks. Jan Siedlecki, Śpiewnik Kościelny, wydanie jubileuszowe 1928
kolęda datowana na XVII - XVIII w., popularna w Wielkopolsce, podaje ją też ks. Mioduszewski 1838 i "Śpiewnik Liturgiczny" TN KUL 1991

Niepojęte dary

1. Niepojęte dary dla nas daje * dzisiaj z nieba Ojciec łaskawy, * Gdy się wieczne Słowo Ciałem staje, * mocą Swojej cudownej sprawy. * Nędze świata precz odmiata * A płaczliwe jęczenia, * W dźwięków głosy pod niebiosy * I w wesele zamienia. * Skąd dziś wszyscy weseli, * wyśpiewują Anieli: * "Niechaj chwała Bogu będzie w niebie, * a na ziemi pokój ludowi".

2. Patryarchów świętych upragnione * Spełniło się oczekiwanie. * Kiedy Słowo z Panny narodzone * Dopełniło wszystkich żądanie. * Gwiazda nowa Jakóbowa * Wypuściła promienie; * Ciemne błędy gasząc wszędy, * Światła czyni zjawienie. * Skąd dziś każdy z Anioły * Wyśpiewuje wesoły: * Niechaj ...

3. Już prorockich przepowiedzeń skutki * Odmieniły świat cały mile. * Oddalając uprzykrzone smutki, * Przywróciły wesołe chwile. * Wszędy echo brzmi z pociechą, * Że z daru Zbawiciela * Upewnienie o zbawienie * Dopełniło wesela. * Więc z niebieskimi szyki * Wydajmy dziś okrzyki: * Niechaj ...

4. Niebo dzisiaj z ziemią połączone, * Wyśpiewuje wdzięczności pienie, * Dzięki Bogu czyni nieskończone * Za zjawione ludziom Zbawienie. * Radość nasza z Mesyasza * I wszystkiemu stworzeniu, * Że Pan chwały śmierci strzały * Skruszył w Swem narodzeniu. * Brzmijże, świecie, wesoło, * Wydaj rozgłos wokoło: * Niechaj ...

5. Aby człowiek Bogiem był nazwany, * Jego postać Bóstwo przybrało, * By nie brząkał niewoli kajdany, * Słowo Ojca Ciałem się stało. * Sługa z Pana, ach, odmiana! * Niesłychane przykłady, * By z wdzięczności dla miłości * Człowiek w Boga szedł ślady. * Więc niech pienia odgłosy * idą aż pod niebiosy: * Niechaj ...

6. Uczynione z Twej miłości związki * Bóstwa Twego z naszym rodzajem, * Sprawiły nam ścisłe obowiązki, * Byś miłowan od nas był wzajem. * Dajże, Panie, me kochanie, * By ogniste pożary * W sercach trwały na wiek stały, * Byś był kochan bez miary. * Nuż i teraz z miłości * Wyśpiewujmy z radości * Niechaj ...


Tomek Torquemada

#1

zolwikolew

#2
Z pewnością nie jest to arcydzieło najwyższej klasy, mam jednak nadzieję, że nie takiej znów najniższej.
Melodia pochodzi ze "Śpiewnika kościelnego" x.Siedleckiego wyd. XXXVIII zmienione z 1985 roku, wydanego przez Wydawnictwo Św. Krzyża w Opolu.
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum