Duszo moja słuchaj Pana [nuty]

Zaczęty przez Mira, 03-07-2007, 09:30:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mira

1. Duszo moja, słuchaj Pana,  Który Ci oznajmuje  Wolę swoją przez kapłana: Czyń co ci rozkazuje,  I czego naucza Ciebie,  Jeśli chcesz królować w niebie.
2. Ta bowiem jest prawa droga  Do żywota wiecznego  Słuchać Najwyższego Boga,  I czynić wolę Jego;  Zbłądzić ten nigdy nie może,  Kto Ciebie słucha mój Boże!
3. Ukaż mi do nieba drogę,  Oświecaj sługę Twego,  Naucz mnie, jak trafić mogę  Do żywota wiecznego!  Mów, Boże, jestem gotowy  Słuchać Twojej świętej mowy.

/przed kazaniem/
,,Chwalcie Pana" wyd. XI 1957r.

marian7

#1
1. Duszo moja, słuchaj Pana,
    Który ci oznajmuje
    Wolę Swoją przez kapłana!
    Czyń, co ci rozkazuje.
    I czego naucza ciebie
    Jeśli chcesz królować w niebie.
2. To bowiem jest prawa droga
    Do żywota wiecznego:
    Słuchać Najwyższego Boga
    I czynić wolę Jego.
    Zbłądzić ten nigdy nie może,
    Kto Ciebie słucha, mój Boże!
3. Ukaż mi do nieba drogę,
    Oświecaj sługę Twego;
    Naucz mnie, jak trafić mogę
    Do żywota wiecznego;
    Mów, Boże, jestem gotowy
    Słuchać Twojej świętej mowy.

(Klon.)

marian7

Wypadałoby przenieść ją z tego działu.
Wydanie Jubileuszowe 1928, str. 312 [358] 15.
(Przed kazaniem) Śpiewana na Śląsku. (Klon. d)
Na melodię  Duchu Święty, przyjdź prosimy

tomas_wawa

Wypadałoby ją przenieść, bo jest jak najbardziej tradycyjna:

Kancyonał i książka modlitewna na cały rok, 1865 r., s. 10.

1. Duszo moja, słuchaj Pana, * Który ci oznajmuje * Wolą Swoję przez kapłana, * Czyń, co ci rozkazuje. * I czego naucza ciebie, * Jeśli chcesz królować w niebie.
2. To bowiem jest prawa droga * Do żywota wiecznego: * Słuchać Najwyższego Boga * I czynić wolę Jego. * Zbłądzić ten nigdy nie może, * Kto Ciebie słucha, mój Boże!
3. Ukaż mi do nieba drogę, * Oświecaj sługę Twego; * Naucz mnie, jak trafić mogę * Do żywota wiecznego, * Mów, Boże, jestem gotowy * Słuchać Twojej świętej mowy.

knrdsk1

#4
Vox populi - Vox Dei! ;-)
Zabieramy ją z "wątpliwotradycyjnych"

Przy okazji - dwukrotnie dłuższa wersja:

Śpiewnik Wrocławski 1865
Pieśni przed kazaniem.
PIEŚŃ I.

    Duszo moja słuchaj Pana, Który ci oznajmuje 
Wolą swoję przez Kapłana, Czyń, co ci rozkazuje,
I czego naucza ciebie,  Jeśli chcesz królować w niebie.

    Ta bowiem jest prawa dróga Do żywota wiecznego,
Słuchać Najwyższego Boga, I czynić wolą Jego;
Zbłądzić ten nigdy nie może, Kto Ciebie słucha, mój Boże.

    Ukaż mi do nieba drogę, Oświécaj sługę Twego,
Naucz mię jak trafić mogę Do żywota wiecznego,
Mów Boże! jestem gotowy Słuchać Twojéj świętéj mowy.

    Pochodnią jest słowo Twoje, Które ogniem miłości,
Może rozgrzać serce moje i oświécić w ciemności.
Zmiłuj się nademną Panie! Wysłuchaj moje wołanie.

    Wspomóż mnie, abym z pilnością Słuchał głosu Twojego,
I wszystko czynił z radością Dla zbawienia mojego;
Niechaj to się wszystko stanie, Czego mnie nauczasz Panie!

    Strzeż mnie, abym nie pogardzał, Słuchaniem słowa Twego,
Abym serca nie zatwardzał, Gdy kołacesz do niego;
Otwórz je Panie! dla siebie, A mnie racz umieścić w niebie.

tomas_wawa

Ostatnie trzy zwrotki, odnotowane w Śpiewniku wrocławskim, w Kancyonale cieszyńskim figurują jako osobna pieśń:

T: Kancyonał i książka modlitewna na cały rok, 1865 r., s. 11.

1. Pochodnią jest słowo Twoje, * Które ogniem miłości * Może rozgrzać serce moje * I oświecić w ciemności. * Zmiłuj się nade mną, Panie, * Wysłuchaj moje wołanie.
2. Wspomóż mię, abym z pilnością, * Słuchał głosu Twojego * I wszystko czynił z radością * Dla zbawienia mojego. * Niechaj się to wszystko stanie, * Czego mię nauczasz, Panie.
3. Strzeż mię, abym nie pogardzał, * Słuchaniem słowa Twego, * Abym serca nie zatwardział, * Gdy kołaczesz do niego. * Otwórz je, Panie, dla siebie, * A mnie racz umieścić w niebie.

marian7

Chorał Józefa Nachbara podaje melodię "Duszo moja słuchaj Pana"

organista1

#7
W niektórych parafiach ta pieśń nadal jest śpiewana. Głównie podczas uroczystości, świąt, odpustu, rekolekcji czy kazań pasyjnych gdy kapłan głosi z prawdziwej, tradycyjnej ambony. Śpiewa się ją w tym czasie gdy ksiądz wchodzi po schodkach na ambonę. U mnie w parafii powoli zaczynamy odnawiać te piękne zwyczaje. Ludzie są z tego bardzo zadowoleni. Pieśń tą stosujemy zamiennie ze śpiewem: "Duchu Święty przyjdź prosimy" lub innymi pieśniami do Ducha Świętego. Zachęcam abyście odnawiali zwyczaj korzystania z ambony i pieśni przed kazaniem w swoich parafiach. Warto :)

zolwikolew

#8
Wyszperana nieco inna melodia, różnica pewnie jest zapisem lokalnego sposobu śpiewania(F.Kotzolt 1823, kartę tytułową dołożę w innym dziale, jeśli wciąż jej jeszcze nie ma):
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

knrdsk1

Ciekawe zdjęcie, proszę jednak Kolegę o nieco większe i bez miłych sercu, lecz nie internetowi, polskich znaków ("ł" w słuchaj) :)

zolwikolew

#10
Co mogłem, to z tym skanem zrobiłem(rozmiar załącznika-"stop"), a link do całego zbioru jest w:
http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,3972.0.html
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

dex

Skanowane załączniki są dużo mniejsze jak użyje się formatu jpg zamiast png.

zolwikolew

Dziękuję serdecznie za radę.  :)  Musiałem się trzymać jednak png, bo w innych formatach tracił na czytelności. Może ten mój programik już ma taką urodę :'(  że nie daje rady. Spróbuję coś wymyślić na przyszłość.
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum