O gwiazdo betlejemska

Zaczęty przez Rorantysta, 04-07-2007, 23:08:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

wg: "Śpiewnik liturgiczny" TN KUL, Lublin 1991
tekst: Zygmunt Odelgiewicz w opracowaniu A. Orszulika

O gwiazdo betlejemska

1. O gwiazdo Betlejemska, * zaświeć na niebie mym. * Tak szukam Cię wśród nocy, * tęsknię za światłem Twym. * Zaprowadź do stajenki, * Leży tam Boży Syn, * Bóg - Człowiek z Panny świętej, * dany na okup win.

2. O nie masz Go już w szopce, * nie masz Go w żłóbku tam? * Więc gdzie pójdziemy Chryste? * gdzie się ukryłeś nam? * Pójdziemy przed ołtarze, * Wzniecić miłości żar, * I hołd Ci niski oddać: * to jest nasz wszystek dar.

3. Ja nie wiem; o mój Panie, * któryś miał w żłobie tron, * Czy dusza moja biedna * milsza Ci jest, niż on. * Ulituj się nade mną, błagać Cię kornie śmiem, * Gdyś stajnią nie pogardził, * nie gardź i sercem mym.

tomas_wawa

Inna wersja tej kolędy:

J. Cebulski, Kantyczki, czyli zbiór najpiękniejszych kolęd i pastorałek, pieśń nr 44.

1. O gwiazdo Betlejemska, zaświeć na mym niebie, * Ja cię szukam cię wśród nocy, ja tęsknię do ciebie. * Prowadź mię do stajenki, gdzie Chrystus złożony, * Bóg-Człowiek z Panny Świętej, * Dla nas narodzony.
2. Nie ma Go w stajence, nie ma Go już w żłobie, * Gdzież pójdziemy, o Chryste, pokłonić się Tobie? * Pójdziemy upaść na twarze przed Twoje ołtarze * I serce, duszę, ciało, odniesiem Ci w darze.
3. Czy zamieszkasz w tym sercu, Zbawco mój i Panie, * Gdzie nędzniejsze niż w stajni znajdziesz tam posłanie? * Zlituj się nade mną, nad Twoim stworzeniem! * Jakoś stajnią nie wzgardził, nie wzgardź sercem moim.
4. Maryjo! Tyś przy żłóbku czuwała nad Synem * I uboga stajenka szczęściem Twym jedynym. * Nędza Cię nie odstrasza, boś z Dziecięciem Twoim, * Czuwaj nad Twym Synem w nędznym sercu moim.

tomas_wawa

#2
Kolejna wersja tej kolędy:

T: J. Kaszycki, Kantyczki z nutami, 1911 r., pieśń nr 104.

1. O Gwiazdo Betleemska, zaświeć nam na niebie, * Ja cię szukam wśród nocy, ja tęsknię do Ciebie. * Prowadź mię do stajenki, gdzie Chrytus złożony, * Bóg-Człowiek z Panny świętej dla nas narodzony.

2. O Gwiazdo Betleemska, świeć jasno wśród nocy, * Abym też i ja nędzarz, przy Twojej pomocy,* Przy Twoim świetle znalazł, gdzie Bóg-Dziecię kwili, * I oczkiem prawi „Bądźcie Bogu duszą mili.”

3. O Gwiazdo Betleemska, oświeć jasno drogi, * Bym nad przepaścią grzechu, nie postawił nogi, * Lecz doszedł z wiarą w sercu do żłóbka Bożego, * I rzekł: Boże, nie odrzuć w grzechu ludu swego.




Owca

W internecie natrafiłam na taką czwartą zwrotkę:
Czy zamieszkasz w tym sercu,
Zbawco mój i Panie,
Gdzie nędzniejsze ni w stajni
znajdziesz tam posłanie?
Ulituj się nade mną,
nad stworzeniem Twoim,
Jakoś stajnią nie wzgardził,
nie gardź sercem moim.
Ciekawe skąd spisana?
AMDG
Ite inflammate omnia!