Uwagi dotyczące kształtu tego forum

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 05-05-2007, 18:21:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

Czy dałoby się przywrócić alfabetyczne ułożenie pieśni w poszczególnych działach? Układ od najnowszych wątków do najstarszych niestety utrudnia znalezienie szukanego tekstu.

Maximilianus

Witam!

1) Odwołując się jeszcze do tematu dotyczącego układu naszego śpiewnika, to proponowałbym układ na podstawie "Drogi do Nieba":
Cytat1. Pieśni poranne i wieczorne
   a. Pieśni poranne                     
   b. Pieśni wieczorne
2. Msza święta               
   a. Pieśni podczas pokropienia niedzielnego          
   b. Pieśni mszalne                     
   c. Śpiewy procesyjne na wejście i przygotowanie darów ofiarnych   
   d. Śpiewy procesyjne na Komunię świętą            
   e. Śpiewy uwielbienia                  
   f. Śpiewy na zakończenie                  
3. Rok liturgiczny
   a. Adwent                        
   b. Boże Narodzenie
      - Kolędy                        
      - Niedziela Świętej Rodziny               
      - Zakończenie roku                  
      - Objawienie Pańskie                     
   c. Wielki Post
      - Środa Popielcowa                  
      - Śpiewy pokutne                     
      - Śpiewy pasyjne                     
      - Pieśni do Matki Boskiej Bolesnej                  
   d. Okres wielkanocny
      - Zmartwychwstanie Pańskie                  
      - Wniebowstąpienie Pańskie               
      - Zesłanie Ducha świętego                  
   e. Święta Pańskie w okresie zwykłym
      - Ofiarowanie Pańskie                  
      - Najświętszej Trójcy                  
      - Przemienienie Pańskie                  
      - Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata            
      - Rocznica Poświęcenia Kościoła
4. Kult Syna Bożego Jezusa Chrystusa               
   a. Pieśni ku czci Najświętszej Eucharystii            
   b. Pieśni do Najświętszego Serca Pana Jezusa            
   c. Pieśni ku czci Chrystusa Najwyższego Kapłana         
5. Kult Bożej Rodzicielki Maryi i Świętych Pańskich
   a. Pieśni o Najświętszej Maryi Pannie               
   b. Pieśni ku czci Świętych Pańskich
      - śpiewy własne
      - śpiewy wspólne
6. Śpiewy okolicznościowe
   a. Na dni krzyżowe i na dzień św. Marka            
   b. Na podziękowanie za żniwo               
   c. Za Ojca świętego                  
   d. Na powitanie biskupa                  
   e. Przed i po kazaniu                  
   f. Przed podróżą                     
   g. Pieśni za zmarłych
2) Co do kształtu forum. Kiedy czytam niektóre posty umieszczone w temacie o pieśniolotku, to aż włos jeży mi się na głowie. Może powinniśmy umieścić jakieś zaady dotyczące doboru pieśni, a później ewentualne przykłady dobrym repertuarów na kolejne dni roku liturgicznego?

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

Jarek

Cytat: Maximilianus w 12-04-2009, 19:43:18
1) Odwołując się jeszcze do tematu dotyczącego układu naszego śpiewnika, to proponowałbym układ na podstawie "Drogi do Nieba"

Popieram, to by wprowadziło trochę więcej porządku. Nawet nowotradycyjne i wątpliwe bym proponował umieszczać w odpowiednich działach, ewentualnie z jakimś oznaczeniem, że są one nowotradycyjne lub wątpliwe.

Cytat2) Co do kształtu forum. Kiedy czytam niektóre posty umieszczone w temacie o pieśniolotku, to aż włos jeży mi się na głowie. Może powinniśmy umieścić jakieś zaady dotyczące doboru pieśni, a później ewentualne przykłady dobrym repertuarów na kolejne dni roku liturgicznego?

No bo pieśniolatek jest ex post, to co gdzieś było.
A mógłby być też analogiczny wątek ex ante - tam by można zgłaszać propozycje na kolejne dni i poddawać je konstruktywnej krytyce :)
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

Maximilianus

Cytat: Jarek w 12-04-2009, 19:58:12Nawet nowotradycyjne i wątpliwe bym proponował umieszczać w odpowiednich działach, ewentualnie z jakimś oznaczeniem, że są one nowotradycyjne lub wątpliwe.

Zgadzam się, bo prawda jest taka: 99% organistów grając pieśni, nie zastanawia się czy są tradycyje, czy nowotradycyje.

Cytat: Jarek w 12-04-2009, 19:58:12No bo pieśniolatek jest ex post, to co gdzieś było.
A mógłby być też analogiczny wątek ex ante - tam by można zgłaszać propozycje na kolejne dni i poddawać je konstruktywnej krytyce :)

I zmienić nazwę (np.: Propozycje śpiewów czy Propozycje śpiewów na kolejne dni roku liturgicznego), bo "pieśniolotek" jest takie- moim zdaniem- trywialne.

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

Tomek Torquemada

Cytat: tomas_wawa w 12-04-2009, 15:45:11
Czy dałoby się przywrócić alfabetyczne ułożenie pieśni w poszczególnych działach? Układ od najnowszych wątków do najstarszych niestety utrudnia znalezienie szukanego tekstu.
Na razie można ręcznie posortować klikając w nagłówek spisu treści działu. W najbliższych dniach spróbuję ponownie zainstalowac rozszerzenie funkcjonalności takie jak na poprzednim serwerze.

knrdsk1

Co zaś do "pieśniolotka" - nazwa jest adekwatna; zakładając temat nie urwaliśmy sie sroce spod ogona i mieliśmy pełną świadomość zachwaszczenia repertuaru. Nie chodziło nam też o wyśmiewanie czy, nawijmy to dla political corectness, wskazywanie niestosowności danego doboru, lecz o zbieranie RZECZYWISTYCH repertuarów. W ramach tego działu toczą się czasem dyskusje nad poprawnością doborów pieśni i ich wartości, i dobrze; może komuś będzie się chciało podawać propozycje dla innych - i świetnie! może jakiś hobbysta wprowadzałby to, co proponuje agenda liturgiczna (o ile pamiętam, też niezły śmietnik) a więc co grane jest identycznie w wielu polskich kościołach - i super! Proponuję więc, dla sprawdzenia tematu, jeśli ma ktoś ochotę podać swoje propozycje przed, niech podaje je w "pieśniolotku". A jeśli pomysł się sprawdzi, utworzymy dla niego nowy dział.

tomas_wawa

Pomysł zamieszczania propozycji repertuaru na dany dzień jest bardzo dobry. Warto by było jednak najpierw zamieścić linki do dokumentów, które określają zasady doboru śpiewów, by uniknąć potem niepotrzebnych sporów.

Jantek_gall

Czy można by przywrócić to co było w poprzedniej wersji a mianowicie alfabetyczna kolejność w poszczególnych kategoriach śpiewnika? mam sporo pieśni maryjnych ale na samą myśl przekopywania się przez wszystkie pieśni maryjne aby sprawdzić  czy danej pieśni nie ma już przypadkiem na forum  ??? dostaję dreszczy.

tomas_wawa

Postulowałem już powrót do alfabetycznego układu pieśni w działach. Jednak obecnie też da się ustawić alfabetycznie, klikając na "Temat".

Jantek_gall

Bingo! to działa  8) wielkie dzięki...

zolwikolew

#35
Ukłony dla Los Moderatoros :) Drobiażdżek, maleństwo, ale... proszę, jeśli możecie, zróbcie coś z formatem daty: może lepiej ustawić miesiąc cyfrowo, niżli ten(dzisiejszy)20 kwiecień 2013... Niestety! choć sam robię błędy, to ta mianownikowa postać nazwy miesiąca w końcu mnie zmogła dzisiaj. Wybaczcie, Szanowni,chwilę słabości... Spracowanym,a i chory jestem.
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

knrdsk1

Cytat: zolwikolew w 20-04-2013, 09:45:15
proszę, jeśli możecie, zróbcie coś z formatem daty: może lepiej ustawić miesiąc cyfrowo, niżli ten(dzisiejszy)20 kwiecień 2013... Niestety! choć sam robię błędy, to ta mianownikowa postać nazwy miesiąca w końcu mnie zmogła dzisiaj.
Wcale się nie dziwię że mianownikowa zmogła, bo mnie taka też denerwuje, tylko że... ja nigdzie nie widzę u siebie takiego formatu daty!
U mnie jest:
20-04-2013, 13:57:53
Zapewne więc są to ustawienia indywidualne użytkowników, a ja swoje musiałem ustawiać kilka lat temu bo już nie pamiętam kiedy :)

zolwikolew

Dziękuję pięknie! Wspominałem już kiedyś, że komputer z klawiaturą na mnie notorycznie warczą  :(  a i kopać próbują czasem...
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

zolwikolew

Szanowna Wysoka Administracjo!
Czy cytowanie już będzie trzeba na piechotę robić już tak forever and ever?
A może to wina mojej maszyny, że "umieść cytat" nie działa?

Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

knrdsk1

Cytat: zolwikolew w 11-06-2016, 16:26:10
Szanowna Wysoka Administracjo!
Czy cytowanie już będzie trzeba na piechotę robić już tak forever and ever?
A może to wina mojej maszyny, że "umieść cytat" nie działa?
...a nie działa?!

zolwikolew

Powyżej to, czego nie widać, to cytat z El Chefe :(
Czyli to jednak wina maszyny. No trudno cza będzie z tym żyć.
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

Owca

Pochwalony Jezus Chrystus,
Przygotowując kartki dla ludu z pieśniami korzystam z naszego forum. Wielkie Bóg zapłać za te zbiory!
Ale czasem trafiają się literówki, czy braki pojedynczych słów. Czy każdą taką sprawę zgłaszać w odpowiadającym jej wątku? A może nie będzie zuchwałością, gdy zgłoszę kandydaturę na moderatora i będę takie małe sprawki poprawiać?
AMDG
Ite inflammate omnia!

knrdsk1

Serdecznie dziękujemy za propozycję współpracy, chętnie ją przyjmujemy! Co do funkcji moderacyjnej to nie ma aż takiej potrzeby, proszę zgłaszać - czasem potrzebna jest analiza źródeł bo pozorne literówki są wersją właściwą - takie różne regionalne i historyczne zaszłości.
Pozdrowienia!

Owca

#43
W różne regionalne i historyczne zaszłości nie miałabym śmiałości bez konsultacji ingerować. Dobrze, pozgłaszam, co już mam zauważone, dziękuję za rychłą odpowiedź!
Ave Maria! +

Edit: I też myślę, że przydatnym byłoby ponumerować strofy pieśni. Szczególnie przy tych długich. W niektórych wątkach są numery. (To naprawdę pomocne, gdy np. śpiewamy jedną pieśń w dwóch częściach Mszy lub chcemy "przeskoczyć" do ostatnich, ze względu na koniec akcji liturgicznej - wtedy łatwiej o komunikacje ze scholą).
AMDG
Ite inflammate omnia!