Serce Twe Jezu... [dyskusja nt. prawidłowości sformułowań]

Zaczęty przez Mozart_WA, 27-06-2009, 06:09:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mozart_WA

Otóż mam problem związany z pieśnią. Czytałem gdzieś i to poważną dyskusję, że słowa tej pieśni, a zwłaszcza moment, w którym powiadamiamy Najwyższego że mamy "serca zimne jak lód" oraz że na darmo męka Pana Jezusa - odbyła się....trącą jakąś herezją. Mam sygnały od księży, aby te pieśń wykasować ze śpiewnika. Trochę mnie to nie dziwi, gdyż w Siedleckim, dość nowym - jej już nie ma.
Ale. Wpadły mi kiedyś do ręki slajdy firmy bodaj "Nostradamus" i pamiętam, że tytuł tej pieśni zdaje się był: "Serce twe Jezu, miłością płonie...".
A słowa dalej były już inne, bez lodu i naszej męki trudu. Może ktoś ma te słowa? Pr. szczególnie admina o wypowiedź, co sądzi nt. temat.

Maximilianus

1. Jeśli chodzi o pieśń Serce Twe, Jezu miłością i jej pierwszą zwrotkę, to proszę poszukać informacji w tym temacie.

2. W swoich zbiorach znalazłem taką wersję:

Cytat
1. Serce Twe, Jezu, miłością płonie,
Serce Twe w ogniu miłości tonie,
A nasze serca zimne jak lód,
I próżny zda się Twej męki trud.

2. Kiedyż, o kiedyż, słodki mój Panie,
poznamy Serca Twego kochanie?
Kiedyż Twa miłość rozpali nas?
O dobry Jezu, czas to już, czas!

3. O, jakaż słodycz Twojej miłości,
Jakiż w Twym Sercu zbytek czułości!
Ach, w serca nasze miłości tej
Choć jedną kroplę, o Panie, wlej!

4. Rzuć tej miłości iskrę choć jedną,
W ziemię serc naszych suchą i biedną,
By Ci wydała obfity plon,
Za Twój na krzyżu bolesny zgon.

5. Przed Sercem Twoim, Jezu, padamy,
Tobie w ofierze serca skladamy;
Ach, nie gardź nami, o Panie nasz,
I swą łaskawą zwróc ku nam twarz.

6. Serce Maryi Niepokalane,
Z sercem Jezusa ukrzyżowane!
Do tego Serca bądź drogą nam,
Byśmy na wieki spoczęli tam.

Pozdrawiam serdecznie,

Maximilianus

Mozart_WA

Dzięki wielkie Aktywisto  :D

martin1984

Nie ma żadnej herezji w słowach "Serce Twe Jezu miłością goreje, Serce Twe w ogniu miłości topnieje. A nasze serca zimne jak lód, i próżny dla nich Twej Męki trud".
Słowa użyte w końcówce tej 1 zwrotki pieśni są efektem że nasze serca są zimne jak lód i dla takich serc jest daremna Męka Pana Jezusa, bo poprzez zlodowaciałe serca trwające w grzechach idą na wieczne potępienie.
Kolejni moderniści liturgiczni, którzy chcą uwalić pieśni. Kiedy wy się opamiętacie? Już żeście dość nam zniszczyli i wykasowali wiele przepięknych treści pieśni kościelnych. Kto niszczy Boga, zniszczy go sam Bóg.

knrdsk1

Rymy słabe, ale rację ma martin1984 co do poprawności tekstu. Powszechnie jednak stare teksty podważa się gdyż nie pokrywają się z protestanckofilną modernteologią - stąd trudno się dziwić zagubieniu wielu Wiernych.