W Ogrojcu Jezus klęczy (Msza na Wielki Post) [mel]

Zaczęty przez tomas_wawa, 01-03-2008, 00:15:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: ks. L. Skowronek, Droga do nieba, 1924 r., pieśń nr 146.

Na Introit:
1. W Ogrojcu Jezus klęczy, do Ojca modli się, * Win mych Go ciężar dręczy, do ziemi przygnieść chce. * I smutna dusza Jego, tak straszny czuje ból, * Że Anioła do Niego posyła niebios Król.
2. I serce pokrzepione na śmierć gotowe już, * Żydostwo uzbrojone z Judaszem zdrajcą tuż; * Pocałunkiem zdradzony przez ucznia swego Pan, * Związany i wleczony, doznaje ciężkich ran.

Na Credo:
3. Najboleśniejsza rana jednakże była ta * Przez Piotra Mu zadana, gdy ten się zaparł Go. * I ja Cię z Piotrem nieraz zaparłem, Jezu, się; * Więc niech z nim wołam teraz: ,,Ty wiesz, że kocham Cię!"

Na Offertorium:
4. Nie znalazł w Zbawcy winy, ten, co miał prawa strzedz, * Jednak Go bez przyczyny rózgami każe siec, * Tak, Jezu, Cię biczują, że wiele spływa krwi, * I cierniem koronują, w oblicze plwają Ci.
5. Więc odtąd pragnę szczerze w zamian za męki Twe, * Przynosić Ci w ofierze cierpienia, prace me; * Lecz Ty otuchy dodaj, ucz dźwigać ciężki krzyż, * Jak dziecku rękę podaj, do mnie się, Panie, zniż.

Na Sanctus:
6. Krwi Twej nienasycony ,,Ukrzyżuj!" woła lud, * Fałszywieś oskarżony, by zmyć mych grzechów brud. * I którego Anieli po trzykroć Świętym zwą, * Na śmierć Go osądził za ciężką winę mą.

Po Podniesieniu:
7. Do krzyża już przybita ofiara święta – Bóg, * Z ran płynie Krew obfita, grzechów mych spłaca dług. * Wzrokiem pełnym litości Pan szuka Matki Swej, * W bezdennej Swej miłości Sam nas poleca Jej.

Na Agnus Dei:
8. Spełniłeś już zlecenie, Baranku Boży, Swe, * Ostatnie już westchnienie wydają Piersi Twe. * Umilkły usta święte i przygasł oczu blask, * Na krzyż ręce rozpięte, co udzielały łask.
9. Przyjmuje Ciało Syna Matka, nie żaląc się, * Lecz z oka Jej ma wina wyciska cichą łzę. * Twój widok, Matko droga, tak wzrusza serce me, * Że kochać tylko Boga, dla Niego cierpieć chce.

czytane