Hejnał wszyscy zaśpiewajmy [nuty] [mp3]

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 16-05-2007, 19:29:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

Hejnał wszyscy zaśpiewajmy, Cześć i chwałę Bogu dajmy, Nabożnie kniemu wołajmy:
Mocny Boże z wysokości, Ty światłem Swéj wszechmocności Rozpędź piekielne ciemności.
Jużci ona noc minęła, Co wszystek świat ucisnęła, A początek z grzechu wzięła.
Na to Boży Syn Jedyny, By ciemności zniósł i winy, W żywot wstąpił świętéj Panny.
Temu Bóg dał nas w opiekę, By czartowską zniósł z nas rękę, A piekielną odjął mękę.
Ten łaskawie nas przyjmuje, Z wiecznych ciemności wyjmuje, Światłość zbawienną gotuje.
Tylko nam ta noc zostanie, Co jest na odpoczywanie, A odnawia pracowanie.
Lecz i prace i wsze sprawy Da szczęśliwe Bóg łaskawy, Byle Bogu był człek prawy.
Boże, prawdziwa światłości, Ty oświeć nasze ciemności, Wiodąc do Twojéj jasności.
Daj nam szczęśliwe powstanie, Twojéj łaski przeżegnanie, A dobroci wysławianie.
Boże wiecznéj wszechmocności, Broń od złości i przykrości, Nagłéj, wiecznéj śmiertelności.
Ty, któryś jest dobrotliwy, Odmień Twój gniew sprawiedliwy, a racz nam być miłościwy.
Amen, Amen, raczysz to dać, Byśmy się tam mogli dostać, Na wieki z Tobą królować.

Tomek Torquemada

#1
"Hejnał" lub "Eynał" wyraz dawny, oznaczający Pieśń budzącą, którą stróżowie po miastach rano śpiewali (X.M.M.Mioduszewski, 1838 r.)

1. Hejnał wszyscy zaśpiewajmy, Cześć i chwałę Bogu dajmy, Nabożnie kniemu wołajmy:
2. Mocny Boże z wysokości, Ty światłem swej wszechmocności, Rozpędź piekielne ciemności.   
3. Jużci ona noc minęła, Co wszystek świat ucisnęła, A początek z grzechu wzięła.
4. Na to Boży Syn jedyny, By ciemności zniósł i winy,W żywot wstąpił świętej Panny.   
5. Temu Bóg dał nas w opiekę, By czartowską zniósł z nas rękę, I piekielną odjął mękę.
6. Ten łaskawie nas przyjmuje, Z wiecznych ciemności wyjmuje, Światłość zbawienną gotuje.   
7. Tylko nam ta noc zostanie, Co jest na odpoczywanie, A odnawia pracowanie.
8. Lecz i prace i wsze sprawy, Da szczęśliwe Bóg łaskawy, Byle Bogu był człek prawy.
9. Boże, prawdziwa światłości, Ty oświeć nasze ciemności, Wiodąc do twojej jasności.   
10. Daj nam szczęśliwe powstanie, Twojej łaski przeżegnanie, A dobroci wysławianie.
11. Boże wiecznej wszechmocności, Broń od złości i przykrości, Nagłej, wiecznej, śmiertelności.   
12. Ty, któryś jest dobrotliwy, Odmień swój gniew sprawiedliwy, A racz nam być miłościwy.
13. Amen, Amen, raczysz to dać, Byśmy się tam mogli dostać, Na wieki z Tobą królować. Amen.

Tomek Torquemada

#2
Melodia wg. X.M.M.Mioduszewskiego
(nuty widoczne po zalogowaniu)

TomekBaranek

#3

knrdsk1

#4
Melodia wg "Śpiewnik Kościelny Katolicki" Tomasza Flaszy (widoczna po zalogowaniu)

tomas_wawa

Inną wersję tej pieśni zamieszcza w dodatku do Kantyczek Karol Miarka (1911 r.)

Pieśni Adwentowe

Pieśń 5

1. Hejnał wszyscy zaśpiewajmy, * Cześć i chwałę Bogu dajmy, * Nabożnie k'Niemu wołajmy:
2. Mocny Boże z wysokości, * Oświeć nas od złych ciemności, * Boś Ty sam Bóg wszej światłości.
3. Jużci ona noc minęła, * Co wszystek świat zaciemniła, * Już w Twem świetle zaginęła.
4. Światłość jest Syn Twój jedyny, * Ten zniósł ciemności wielkiej winy, * Która z jabłka jest przyczyny.
5. Słusznie żywot z ciałem zbracił, * Bo śmiercią Swoją zapłacił, * Co był Adam grzechem stracił.
6. Zapłaciwszy, prawem trzyma, * Tak ciemność w nas władzy nie ma, * Bośmy świetni światłem Syna.
7. Tylko nam ta noc zostanie, * Co jest na odpoczywanie, * A odnawia pracowanie.
8. Daj nam, Boże, wszystkie sprawy, * Oraz dnia tego zabawy, * Skończyć z łaski Swojej prawej.
9. Broń nas od złych czartów złości, * I od świata nawałności, * Nagłej, wiecznej śmiertelności. Amen.


slomkovsky

Mam pytanie, co do ostatniego "Amen" pojawiającego się w niektórych wersjach. Czy w jakimś źródle podana jest melodia, na jaką się ją śpiewa? Bo melodii zwrotki już na to ostatnie "Amen" nie starcza.

knrdsk1

Jak dla mnie Amen to Amen; nie spiewam go, tylko dopowiadam po zakończeniu pieśni.

Rorantysta

W moich śpiewnikach nie ma melodii do Amen. Jeśli miałoby być zaśpiewane, to można wziąć melodię z dowolnego hymnu w I tonie. np. A (d-e-d) men(c -d )

Rorantysta

#10
Pieśń zaśpiewana w całości 3.12.2012 r. w Kaplicy "U Pana Boga za piecem" (OO. Dominikanie, Poznań)
http://www.youtube.com/watch?v=KgzQlLWAH60

Bartek

Na swym blogu o. Wojciech Gołaski OP linkuje do niniejszego wątku i pyta:

Cytat: Wojciech Gołaski OPA może ktoś zna miejsce, gdzie śpiewa się "Hejnał" ,,od zawsze"?