KANCYONAŁ KATOLICKI

Zaczęty przez Mira, 01-08-2007, 10:13:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mira

KANCYONAŁ KATOLICKI
i razem
KSIĄŻKA MODLITEWNA
pierwotnie ułożona przez
śp. X. Antoniego Janusza
Plebana Żebrzydowskiego
a teraz
dla większej wygody katolików śląskich opracowana
i po szósty raz wydana.

Za pozwoleniem Zwierzchności Duchownej

„Śp. Ks. Janusz, proboszcz Żebrzydowski, wydał swój Wielki Kancyonał w roku 1857. Ponieważ nie dawno przedtem zaprowadzono u nas w szkołach język swojski miasto czeskiego, dla tego potrzeba stała się wtenczas nagląca, aby w miejsce Kancyonału czeskiego zaprowadzony był w kościołach Kancyonał polski. Tak z tej przyczyny, jak dla wybornej i nieocenionej pracy swojej ks. Janusz stał się wielkim dobroczyńcą ludu szląskiego i w Kancyonale swoim wystawił sobie pomnik, który się nigdy nie zniszczy.”


Mira

Mszę dziękczynną za wydanie 150 lat temu pierwszego w języku polskim modlitewnika na Śląsku, odprawiono 16 września w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zebrzydowicach k. Cieszyna. Autorem kancjonału, który ukazał się w 1857 roku, był tutejszy proboszcz ks. Antoni Janusz.
Polski kancjonał ks. Janusza nosił tytuł "Praca codzienna, coroczna i całożywotna każdego chrześcijanina; albo książka modlitewna i kancjonał dla katolików z różnych książek modlitewnych i śpiewników zebrana" i pierwotnie został wydany anonimowo, w nakładzie 4 tysięcy egzemplarzy. Liczył ponad 1000 stron. Prawdziwą nowością w tamtych czasach był fakt, że książkę wydrukowano antykwą, czyli czcionkami łacińskimi, bardziej przystępnymi dla młodych Polaków, którzy od 1848 r. uczyli się w szkołach powszechnych języka polskiego. Modlitewnik zyskał szybko popularność. Dotąd kancjonał przechowywany jest z niezwykłą pieczołowitością w wielu rodzinach i domach na Śląsku Cieszyńskim.

Ks. Antoni Janusz urodził się w Czechowicach. Studia teologiczne odbył w seminarium duchownym w Ołomuńcu w latach 1842-1845. W seminarium jako kleryk pełnił funkcję bibliotekarza. W 1848 r. ks. Janusz został proboszczem w Zebrzydowicach. Współpracował z Karolem Miarką i Józefem Lompą. Zmarł 4 lipca 1861 r., w wieku 40 lat. Grób kapłana znajduje się przy kościele w Zebrzydowicach.

za: http://www.diecezja.bielsko.pl/index.php?nr=2709&pokaz=all&pok1=wyd

knrdsk1


CorCogitans


zolwikolew

Tytułowy Kancyonał się pojawił w sieci:
http://obc.opole.pl/dlibra/docmetadata?id=5330
Podają, że brak egzemplarzowi 4. stron.
Cytat: CorCogitans w 04-01-2013, 01:05:28
Czy to nie o tę "Pracę codzienną" chodzi...
Pewnie już Kolega doczytał, że tytułowątczany "Kancyonał" jest "Pracy..." potomkiem ;)
Załączam dostosowany skan strony tytułowej:
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

SirPL

Wiele z zamieszczonych tu pieśni jest do dzisiaj wykonywanych w Czechach i na Słowacji (oczywiście w ich rodzimych językach). W 1947 roku wydano Jednotný katolický zpěvník, w którym znajdują się melodie do wielu z zapomnianych dzisiaj pieśni.

Można go pobrać (nie wiem, czy w pełni legalnie) w kilku częściach stąd:

Udało mi się dopasować kilka pieśni adwentowych z Kancyonału:

  • Anioł Gabryel, niebieski poseł — 10. Anjel Gabriel
  • Moc Boża dziwna — 13. Moc božia divná
  • Wesoło śpiewajmy — 24. Veselo spievajme
  • Z nieba poseł wychodzi — 22. Už s neba posol schádza
  • Już przyjdzie Pan Zbawiciel nasz — 28. Príde Kristus

Podejrzewam, że zdecydowaną większość da się znaleźć, jednak wymaga to czasu.