Po górach dolinach [nuty]

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 09-05-2007, 19:04:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

Źródło: Wianek Pieśni

1. Po górach, dolinach rozlega się dzwon, * Anielskie witanie ludziom głosi on: * Ave, Ave, Ave Marya! * Ave, Ave, Ave Marya!
2. Bernardka, dziewczynka szła po drzewo w las, * Anioł ją tam wiedzie, Bóg sam wybrał czas. * Ave, Ave, itd.
3. Wtem wicher zaszumiał gwałtowny od skał, * W niej serce zadrżało - cud się spełnić miał. * Ave, Ave, itd.
4. Spogląda na skały Masabielskiej stok, * Dziewica przecudna uderaz jej wzrok. * Ave, Ave, itd.
5. Oblicze Jej słodkie, w oczach błyska Raj, * Zdaje się przemawiać: "Daj mi serce, daj!" * Ave, Ave, itd.
6. Blask jakiś nadziemski otacza Ją wkrąg, * Złocisty Różaniec zwiesza się z Jej rąk. * Ave, Ave, itd.
7. Niebieska przepaska spływa z białych szat, * Na każdej z Jej nóżek błyska róży kwiat. * Ave, Ave, itd.
8. Wszystko w Niej nadziemskie, wszystko niebem tchnie, * Widzi Ją na jawie, nie w czarownym śnie. * Ave, Ave, itd.
9. Utkwiła w Nią oczy, wyciągnęła dłoń, * Zgięły się kolana, rozpaliła skroń. * Ave, Ave, itd.
10. Modlitwę serdeczną szepcą usta Jej, * "Zdrowaś bądź Panienko, łaski na nas zlej! * Ave, Ave, itd.
11. Wtem znikło widzenie, dziewczę czuje żal, * Szuka Jej w około i pogląda w dal. * Ave, Ave, itd.
12. Lecz wreszcie odchodzi, mówiąc w sercu swem: * "Jutro się znów wrócę modlić w miejscu tem." * Ave, Ave, itd.
13. Nazajutrz zaledwie błysnął dzienny brzask, * Już serce Jej rwie się ku tej grocie łask. * Ave, Ave, itd.
14. "O matko ma ziemska, pozwól mi iść tam, * Gdzie Panię przecudną znowu widzieć mam. * Ave, Ave, itd.
15. Ja chcę Ją zapytać jakie imę Jej? * Tylko mi iść do Niej ty pozwolić chciej! * Ave, Ave, itd.
16. I lekko jak ptaszę pędzie w stronę skał, * Gdzie cudne widzenie znowu Bóg jej dał. * Ave, Ave, itd.
17. "Co chcesz bym czyniła? Pani powiedz mi * Ja wszystko wypełnię, co jes miłem Ci! * Ave, Ave, itd.
18. "Przychodź więc z druhnami tu do groty tej, * I przez dni czternaście słuchaj woli mej! * Ave, Ave, itd.
19. Przyrzekam, że sprawi korna prośba ma: * Po życiu doczesnem Bóg Ci niebo da!" * Ave, Ave, itd.
20. Dziecinna gromadka uwierzyła w cud, * Lecz nie był łatwy do tej wiery lud. * Ave, Ave, itd.
21. Bernardka do groty spieszy rano znów, * Z nią ludu tłum wielki co słucha jej słów. * Ave, Ave, itd.
22. I wierzy co mówią, że dziewczynie tej, * Bóg widzieć pozwala postać Matki Swej. * Ave, Ave, itd.
23. Stanąwszy u groty padają na twarz, * "Bernardko! W Różańcu ty twój sekret masz! * Ave, Ave, itd.
23. Ledwie go zaczęła, już z bladych jej lic * Widać, że o świecie już nic nie wie nic! * Ave, Ave, itd.
24. Oczy jej wzniesione, z twarzy biej blask, * Niewinność i wiara wabią krocie łask. * Ave, Ave, itd.
25. Wszyscy na nią patrzą, wszyscy czują cud, * Chociaż nic nie widzi tam zebrany lud. * Ave, Ave, itd.
26. Dziewczynka wyjękła: "Pani powiedz mi, * Czemu dziś łza smutku w oku Twoim lśni? * Ave, Ave, itd.
27. Co ból Twój ukoi, ulgę sprawi Ci?" * "Módl się za grzeszników", tak odpowiedź brzmi * Ave, Ave, itd.
28. "Niech lud mój przychodzi uroczyście tu, * Niech Bogu przyrzeknie dobrze służyć Mu. * Ave, Ave, itd.
29. Tu zaś niech kapłani w świętem miejscu tem, * Zbudują świątynię pod wezwaniem Mem." * Ave, Ave, itd.
30. "Lecz cóż się tu dzieje - czyż to może być? * Matko! więc przedemną Ty się już chcesz kryć?" * Ave, Ave, itd.
31. Tak woła Bernardka, bo już drugi raz * Wraca - nic nie widząc tylko martwy głaz. * Ave, Ave, itd.
32. "Pani moja miła - ach! powrócić chciej, * Nad Twoją dzieciną miej też litość, miej! * Ave, Ave, itd.
33. Bądź mężna, cierpliwa", wnet usłyszy głos, * "A ziarneczko wiary przemieni sie w kłos" * Ave, Ave, itd.
34. Minęła ta próba i Bernadka znów * Widzi swoją Panią i słucha Jej mów. * Ave, Ave, itd.
35. Moja droga Pani", raz rzekła Jej tak: * O jedno Cię proszę - daj mi jaki znak. * Ave, Ave, itd.
36. "By ludek nasz dobry wiarę temu dał * O Twojem tu przyjściu aby pewność miał. * Ave, Ave, itd.
37. Spraw by ten krzak suchy, gdzie są stopy Twe, * Zakwitnął uroczo na modlitwy me. * Ave, Ave, itd.
38. Uśmiech cudnej twarzy dodał nowy blask * Dam ci znak co moich da wam dowód łask. * Ave, Ave, itd.
39. Różyczka uwiędnie - nie wspomożemy was, * Ja dam dar, którego nie zniweczy czas. * Ave, Ave, itd.
40. Oto tu krynica wypłynie ze skał, * Tu dla mnie cudowne Bóg wam źródło dał. * Ave, Ave, itd.
41. Grzebaj tu rękami, a wnet tryśnie zdrój, * To źródło mej łaski - to będzie znak mój. * Ave, Ave, itd.
42. Bernardka wnet grzebie, patrzy na to lud, * W piasku błyska źródło - cud! wołają cud! * Ave, Ave, itd.
43. I strumyk wnet wzrasta, chyżo mknie wśród skał; * Cudowną moc Pan Bóg wodom jego dał. * Ave, Ave, itd.
44. O Pani niebieska! widząc cuda te, * Pragnienie w nas wzrasta wiedzieć Imię Twe, * Ave, Ave, itd.
45. Pokornej mej prośbie Twą odpowiedź daj, * Kto jesteś o Pani! przed nami nie taj! * Ave, Ave, itd.
46. Czterykroć gorąco dziewczę prosi tak, * Lecz nie odpowie ni słowo ni znak. * Ave, Ave, itd.
47. Aż wreszcie we święto tak radosne nam, * Gdy Gabryel zwiastuje, że Bóg znijdzie sam. * Ave, Ave, itd.
48. Zebrał się do groty bardzo liczny lud * Niebieskiej Dziewicy znów się wraca cud. * Ave, Ave, itd.
49. Klęczącej Bernardce rzekła Panna ta: * Poczęciem Niepokalanem jestem Ja!: * Ave, Ave, itd.
50. Więc teraz o Matko, do nieba się wznieś, * I nas pod wszechwładną opiekę Twą weź. * Ave, Ave, itd.
51. Tu licznych pielgrzymów, wierne dzieci masz, * Każdego z nich kochasz, każdego z nich znasz. * Ave, Ave, itd.
52. Szczęśliwa dolino w której Pani ta, * Boga Rodzicielka Swe mieszkanie ma! * Ave, Ave, itd.
53. A w grocie, gdzie dawniej dziki płaz się lągł, * Dziś cudnej jaśnieje Dziewicy posąg. * Ave, Ave, itd.
54. A strumyk cudowny wijąc się wśród skał, * Pielgrzymki dla wiernych celem dziś się stał. * Ave, Ave, itd.
55. Wspaniałą świątynię od dwudziestu lat, * Przez setki pielgrzymów wielbi cały świat. * Ave, Ave, itd.
56. Od ranka onego, od godziny tej, * Gdy dziewczę ujrzało cudną postać Jej. * Ave, Ave, itd.
57. Maryi z Lourd codzień bardziej rośnie cześć, * Szczęśliwy kto pragnie swe hołdy Jej nieść. * Ave, Ave, itd.
58. Kto choćby raz w życiu pomodlił się tam, * To już szczęścia wielkiego skosztował sam. * Ave, Ave, itd.
59. O Gwiazdo najświętsza, wiedź nas w niebios kraj, * Gdzie wieczną szczęśliwość - o Boże nam daj. * Ave, Ave, itd.

Jantek_gall

#1
Nutki z Siedleckiego 1917  :)