Pieśniolotek mszalny - czyli jakie pieśni śpiewano u Państwa podczas mszy?

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 12-08-2007, 14:24:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

knrdsk1

Poniedziałek 17 IX, godz. 18:00, Kościół uniwersytecki p.w. Najświętszego Imienia Jezus, organista Bogusław Raba

We: Pójdź do Jezusa (2 zwr.)
Of: Boże mocny Boże cudów
Co: U drzwi Twoich (3 zwr.)
P.Co: Niechaj będzie pochwalony
Ex: Wszystkie nasze dzienne sprawy (3 zwr.) / Improwizacja (świetna!) na temat tej pieśni

Dobry choć dość młody ('76) organista, świetnie gra i improwizuje, ciągle się rozwija (doskonali grę w Amsterdamie!), jest, mam wrażenie, coraz większym miłośnikiem pieśni tradycyjnych, które gra chętnie i stara się zaśpiewać możliwie dużo zwrotek, rezygnując często (jeśli to możliwe w danej pieśni) z powtarzania kawałków zwrotek. Gra w dobrym tempie, czasem jeszcze zdarza mu się jednak zagrać na "śpiewniczkowej" (zbyt wysokiej dla ludu) wysokości; niedawno jednak byłem świadkiem jak po 1 zwrotce obniżył wysokość śpiewu, co bardzo pomogło ludowi włączyć się do śpiewu. Rzadko spotykana elastyczność!

Organista

Środa, 19. września:

Rozpoczęcie: Boże, lud Twój (1 zwrotka)
                  Jan Sebastian Bach: Herzlich Lieb hab Ich Dich, BWV 1115
Przygotowanie Darów: Niechaj z nami będzie Pan (5/6 zwrotek)
Komunia święta: O, Panie Ty nam dajesz (4 zwrotki)
Uwielbienie: Pan nie opuszcza nigdy (2 zwrotki)
Rozesłanie: Anielskie Twe lico, o Matko (5 zwrotek; nowenna do MB Nieustającej Pomocy)
Części stałe: ks.A. Chlondowski

Tomek Torquemada

Mam lekko złośliwe pytanie natury ogólnej. Nie uważa Kolega, że Bach głupio się czuje w otoczeniu takich piosenek?

Organista

Cytat: Tomek Torquemada w 18-09-2007, 20:46:12
Mam lekko złośliwe pytanie natury ogólnej. Nie uważa Kolega, że Bach głupio się czuje w otoczeniu takich piosenek?

Niestety nie wiem jak w otoczeniu takich piosenek czuje się Bach, ponieważ nie znam jego myśli :D
Poza tym, nie widzę w moim zestawie żadnych piosenek prócz "Niechaj z nami będzie Pan".

Jutro, 20. września zagram:

Rozpoczęcie: Pójdźmy do Pana (3 zwrotki)
Przygotowanie Darów: Z rąk kapłańskich (1 zwrotka)
                               Improwizacja nt. Z rąk kapłańskich
Komunia święta: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy" (3 zwrotki)
Uwielbienie: Pan uczynił wielkie rzeczy (4 zwrotki)
Rozesłanie: Błogosław, Panie nas (4 zwrotki)
                Coś drastycznego ;): Jan Sebastian Bach: Preludium c-moll, BWV 549
Części stałe: ks. A. Chlondowski

Simone

Niedziela, 16 IX, grałem:

W: Boże, lud Twój czcią przejęty
PD: Z rąk kapłańskich
K: Jezu w Hostii utajony
U: Wielbić Pana chcę (jest to pieśń liturgiczna - zatwierdzona)
Z: Kochajmy Pana

Kyrie z Alexander Messe, reszta części stałych Msza z Siedleckiego (nie pamiętam numeru)

Organista

Sobota, 22. września (rano):

Rozpoczęcie: Boże w dobroci (4 zwrotki)
Przygotowanie Darów: Serce Twe, Jezu miłością goreje (1, 2, 7 zwrotka)
Komunia święta: Już gościsz, Jezu w sercu mym (3 zwrotki)
Uwielbienie: Radośnie Panu hymn śpiewajmy (4 zwrotki)
Rozesłanie: Ciebie na wieki wychwalać będziemy (2 zwrotki; wspomnienie dowolne NMP)
                Max Reger: Canon, Op. 59, No. 4
Części stałe: ks. A. Chlondowski

braciszek m

Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Przybysławicach, 23 września 2007, 10:00.
W: Boże mocny, Boże cudów.
Pd: Jeden chleb.
K: Jezu do mnie przyjdź.
D: Dziękujemy Ci Ojcze nasz.
Z: Pobłogosłąw Jezu drogi.
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Organista

XXV Niedziela zwykła, C:

Rozpoczęcie: Chwalcie Pana wszyscy (3 zwrotki)
Przygotowanie Darów: Ojcze z niebios (3 zwrotki)
Komunia święta: Skosztujcie i zobaczcie (5 zwrotek)
Uwielbienie: Panie mój, cóż Ci oddać mogę? (4 zwrotki)
Rozesłanie: Być bliżej Ciebie chcę (3 zwrotki)
                Jan Sebastian Bach: Wenn wir in höchsten nöthen sein, BWV 641
Części stałe: ks. K. Mrowiec

knrdsk1

Cytat: Simone w 19-09-2007, 18:34:16
U: Wielbić Pana chcę (jest to pieśń liturgiczna - zatwierdzona)

Szanowny(-a) Simone, czy możesz wpisać tekst tej pieśni, oraz zamieścić informację co znaczy "pieśń liturgiczna - zatwierdzona" (kiedy? przez kogo?) Ja kojarzę tylko podobny śpiew typu "Taize", nie znam natomiast takiej pieśni liturgicznej-a-zatwierdzonej. Rozumiem że jest w Śpiewniku Liturgicznym KUL? To, o ile wiem, jedyny zatwierdzony zbiór pieśni do użytku liturgicznego.

Dzięki i pozdrawiam!

Tomek Torquemada

Cytat: Organista w 23-09-2007, 15:17:38
Rozesłanie: Być bliżej Ciebie chcę (3 zwrotki)
WOW! To ta fajna piosenka z filmu Titanic!

braciszek m

CytatSzanowny(-a) Simone
szanowny (odpowiem za Simone ;D)

CytatUmieść cytat
Cytuj z: Organista  23-09-2007, 15:17:38
Rozesłanie: Być bliżej Ciebie chcę (3 zwrotki)

WOW! To ta fajna piosenka z filmu Titanic!

z Titanica nie z Titanica... po Mszy więc zaśpiewać można. I tego na szczęście nic nie zmieni.

CytatJa kojarzę tylko podobny śpiew typu "Taize", nie znam natomiast takiej pieśni liturgicznej-a-zatwierdzonej. Rozumiem że jest w Śpiewniku Liturgicznym KUL?
kanony Taize nadają się wg mnie na Liturgię.. szczególnie te po łacinie.. Nie możemy bazować tylko na "pieśniach tradycyjnych" bo Liturgia wciąż się rozwija i coś nowego można wprowadzić, jeżeli Władza zezwoli. Jeżeli zezwolenie jest... czemu nie śpiewać? Ale poczekajmy na Odpowiedź Simone.
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Organista

Wtorek, 25. września:

Rozpoczęcie: Boże, obdarz Kościół swój (6 zwrotek)
Przygotowanie Darów: Jezu, Ty każesz weselić się (3 zwrotki)
Komunia święta: Pójdźcie błogosławić Pana (4 zwrotki)
Uwielbienie: Upadnij na kolana, ludu (4 zwrotki)
Rozesłanie: Już od rana rozśpiewana (3 zwrotki; wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, który jest autorem Godzinek ku czci NMP oraz wielu pieśni Jej poświęconej)
                Improwizacja nt. Już od rana rozśpiewana
Części stałe: ks. K. Mrowiec

knrdsk1

Cytat: braciszek m w 24-09-2007, 14:48:45
Cytatkanony Taize nadają się wg mnie na Liturgię.. szczególnie te po łacinie.. Nie możemy bazować tylko na "pieśniach tradycyjnych" bo Liturgia wciąż się rozwija i coś nowego można wprowadzić, jeżeli Władza zezwoli. Jeżeli zezwolenie jest... czemu nie śpiewać? Ale poczekajmy na Odpowiedź Simone.

Kanony z Taize kompletnie nie nadają się na liturgię. Jedynie może na nabożeństwa młodzieżowe typu Taize i i t. p.
Ja też w wieku 16 lat przechodziłem okres (nawet dość długi!) fascynacji kanonami Taize i podobnymi wielogłosami okołodominikańskimi, wierz mi, to mija. To muzyczny plastik. Kościelny PiotRubik. A już jak słyszę że grane są na normalnej mszy, przez kształconego niby, zawodowego organistę (i cóż jeśli nawet po łacinie?! a akurat "Wielbić" nawet nie jest łac.), to mi się nóż w kieszeni otwiera. Jest tyle pięknych pieśni a tu akurat jakieś Taize?! W ten sposób błyskawicznie łatwiutkie kanoniki taize-rubiko-podobne mogą zastąpić wielowiekowe pieśni, podobnie jak mnóstwo pieśni o świętych już zostało skutecznie zastąpione jedną piosenką-wirusem ("Święty NN patronie nasz"). To Wasza wina, organiści mili! Próbujcie przewidywać konsekwencje Waszych wyborów! Wszak Lud śpiewa to, na co Wy im pozwolicie! Tak to nieszczęściem ktoś wymyślił...

Proszę raz jeszcze o wyjaśnienie: kto, kiedy i gdzie "zatwierdził" tego typu śpiew do użytku liturgicznego?!
Dodam, że sprawdziłem w śpiewniku liturgicznym KUL (jedynym, o ile wiem, zatwierdzonym do użytku liturgicznego!)- nie ma tam nic podobnego do "Wielbić Pana chcę" ani innych tego typu śpiewów.

Organista

Środa, 26. września:

Rozpoczęcie: Nie opuszczaj nas, Jezu (4 zwrotki)
Przygotowanie Darów: Kłaniam się Tobie (3 zwrotki)
Komunia święta: Zbliżam się w pokorze (4 zwrotki)
Uwielbienie: Dziękujmy Mu za miłość (4 zwrotki)
Rozesłanie: Bliskie jest Królestwo Boże (3 zwrotki)
Części stałe: ks. K. Mrowiec

Hyacinthus z Rządkowic

W kwestii śpiewów z Taize odpowiedź jest prosta: śpiewy liturgiczne mają formę bądź hymnu (taką posiadają tradycyjne pieśni zwrotkowe) bądź częściej (co uwidacznia się w mszale) antyfony, której może towarzyszyć psalm (taką formę mają niektóre współczesne śpiewy zawarte w śpiewniku Exsultate Deo, i w ślad za nim kopiowane w innych wydawnictwach, np.: Gdzie miłość wzajemna i dobroć, Pokładam w Panu ufność mą itp.). Natomiast tzw. kanony z Taize nie są najczęściej kanonami w sensie formy muzycznej, lecz przybierają raczej formę swoistej "mantry" a więc formy obcej liturgii chrześcijańskiej.

Co do śpiewu: "Święty XYZ, Patronie nasz" pierwotnie dedykowanego Św. Józefowi: osobiście stosuję go jedynie w odniesieniu do Patronów Europy (Św. Benedykt np.), Polski (Św. Wojciech, Św. Stanislaw, Św. Stanislaw Kostka itd.), diecezji: Św. Józef w moim przypadku, ewentualnie parafii. W innych wypadkach jest to oczywiście nadużycie, podobnie jak śpiewanie rano codziennie Kiedy ranne wstają zorze, w maju w Mszach wielkanocnych pieśni maryjnych, kończenie każdej Mszy Św. w Wielkim Poście śpiewem: Któryś za nas..., itp.

Natomiast w kwestii rubikopodobnej tfu'rczości problem zasadniczy jest taki, że reertuar ten serwowany przez tzw. scholki-pier**lki podlega jak wszelka muzyka rozrywkowa tzw. "modom", a co za tem idzie po pół roku repertuar idzie do lamusa, a zastępują go nowe produkty, w efekcie po paru latach nikt nic nie umie śpiewać, a co gorsza tego rodzaju "nowotwory" póki są modne, są śpiewane dzień w dzień bez względu na okres liturgiczny. I to jest skandal!

Co do nowszych śpiewów dominikańskich: większość nawiązuje do stylu muzyki renesansowej, teksty są liturgiczne bądź biblijne - i to jest dobre. Ale... przestrzegam przed zbyt bezkrytycznym przyjmowaniem wszystkiego co zawiera śpiewnik "Niepojęta Trójco" - muzyka liturgiczna ma (podobnie jak liturgia) prowadzić człowieka do Zbawienia, jeśli więc niektórych tfu'rców np. J. Gałuszkę, i innych duchownych uprawiana przez nich "muzyka" zaprowadziła raczej na bezdroża niewiary - to pytanie istotne brzmi: czy coś takiego jest w ogóle godne liturgii...

braciszek m

Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Przybysławicach, 27 września 2007, 18:00
W: Na stopniach Twego upadamy tronu. (pod wrażeniem tej pieśni jestem, podoba mi się) (1zw)
Pd: U stóp świętych ołtarzów Twych upokorzeni. (piękne... jak pierwsza zw) (1zw)
K: Idzie, idzie Bóg prawdziwy. (3zw)
Z: Wszystkie nasze dzienne sprawy. (2zw)
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Organista

Piątek, 28. września:

Rozpoczęcie: Pójdźmy wszyscy oddać cześć (4 zwrotki)
Przygotowanie Darów: Bóg jest miłością, zbawieniem duszy (3 zwrotki)
Komunia święta: Idzie, idzie Bóg prawdziwy (5 zwrotek)
Uwielbienie: Boże, zmiłuj się nad nami (4 zwrotki)
Rozesłanie: Jezu, ufam Tobie! (3 zwrotki)
                Jan Sebastian Bach: Toccata c-dur, BWV 564
Części stałe: ks. K. Mrowiec

braciszek m

Kościół Niepok, Serca NMP w Przybysławicach, 30.09.07   10:00
W: Serce Twe Jezu (1zw)
Pd: Przeykazanie nowe (2zw)
K: piosenka z titanica niestety  :-[  Być bliżej Ciebie Chcę (2zw)
U: Panie dobry jak chleb (2zw)
Z: Zawitaj Królowo Różańca. (1zw)  + Jakiś utwór na organach
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Tomek Torquemada

Kościół NMP na Piasku we Wrocławiu
30.09.2007 18:00 (msza trydencka)

W: solo na fisharmonii
O: Kto się w opiekę (2 zwr)
K: Ave verum
U drzwi Twoich (5 zwr)
W: Salve Regina, Wszystkie nasze (3 zwr)

części stałe: De Angelis

Tomek Torquemada

Cytat: Organista w 01-10-2007, 20:09:03
Rozesłanie: Być bliżej Ciebie chcę (3 zwrotki)
Wow! Po raz wtóry moja ulubiona piosenka z Titanica :-)

PS. Do trzech razy sztuka, więc gdy Kolega zagra trzeci raz ów szlagier mam uprzejmą prośbę by nie chwalić się tym publicznie ;-P

knrdsk1

Kościół Najśw. Imienia Jezus (uniwersytecki), Wrocław, nabożeństwo różańcowe (17:30) i msza (18:0x), organista Bogusław Raba.

Rozpoczęcie nabożeństwa: Zawitaj Królowo Różańca Świętego (1 zwr.) / O Zbawcza Hostio
Zakończenie: Zdrowaś Maryja Bogarodzico (2 zwr.).

Msza:
In: Matko Niebieskiego Pana (3 zwr.)
Of: O Krwi i Wodo (x3)
Co: Bądźże pozdrowiona (4 zwr.) / Wielbię Ciebie (x3)
Ex: Pobłogosław Jezu Drogi

Organista

Cytat: Tomek Torquemada w 01-10-2007, 22:40:20PS. Do trzech razy sztuka, więc gdy Kolega zagra trzeci raz ów szlagier mam uprzejmą prośbę by nie chwalić się tym publicznie ;-P

Oczywiście- postawię trzy kropeczki (...)  ;)

***

Środa, 3. października:

Rozpoczęcie: Pan mój Wódz i Pasterz (3 zwrotki)
Przygotowanie Darów: Z Tobą, Jezu chcemy żyć (2 zwrotki)
Komunia święta: Panie, pragnienia ludzkich serc (3 zwrotki)
Uwielbienie: Dziękczynne pieśni śpiewajmy (3 zwrotki)
Rozesłanie: Do Ciebie Matko Szafarko łask (3 zwrotki; nowenna do MB Nieustającej Pomocy)
                Jan Sebastian Bach: Herzlich lieb hab ich dich, BWV 1115
Części stałe: ks. I. Pawlak

braciszek m

CytatRozesłanie: Być bliżej Ciebie chcę (3 zwrotki)

Wow! Po raz wtóry moja ulubiona piosenka z Titanica :-)

PS. Do trzech razy sztuka, więc gdy Kolega zagra trzeci raz ów szlagier mam uprzejmą prośbę by nie chwalić się tym publicznie ;-P
przecież po Mszy można to zagrać. Tak samo jak piosenki. Byle były sensowne jesli chodzi o tekst (religijne) i melodię (rock, pop odpada). Ale np Barka, Ty wyzwoliłeś nas Panie, Zapada zmrok.... Więc skąd takie oburzenie??
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

Tomek Torquemada

Cytat: braciszek m w 03-10-2007, 16:35:16
przecież po Mszy można to zagrać. Tak samo jak piosenki. Byle były sensowne jesli chodzi o tekst (religijne) i melodię (rock, pop odpada). Ale np Barka, Ty wyzwoliłeś nas Panie, Zapada zmrok.... Więc skąd takie oburzenie??
Bo po mszy mam w zwyczaju w ramach dziękczynienia odmawiać m.in. Kantyk Trzech Młodzieńców, a jak zapodają szlagiery jak wyżej to śpiewać nie mogę, modlić się nie mogę więc muszę ewakuować się z Kościoła bez dziękczynienia, co jest dla mnie sporym dyskomfortem.

knrdsk1

Cytatprzecież po Mszy można to zagrać. Tak samo jak piosenki. Byle były sensowne jesli chodzi o tekst (religijne) i melodię (rock, pop odpada). Ale np Barka, Ty wyzwoliłeś nas Panie, Zapada zmrok.... Więc skąd takie oburzenie??

A ja mówię: NIE GRAĆ!!!

Kochani, teoretyzujemy sobie i jest fajnie, ale czy tak naprawdę to, co śpiewa się PO mszy - nie należy do niej? Nie jest tak tylko teoretycznie! Bo praktycznie jest to tzw."pieśń na wyjście", towarzysząca wyjściu kapłana i asysty do zakrystii, i z całą pewnością staje się ona - mimo że nie formalnie - częścią mszy! (jeśli koniecznie chce ktoś oddzieliś śpiew na wyjście od mszy, niech da wyjść kapłanowi i asyście w ciszy, a zacznie grać chwilę po tym, jak już znikną!)

Więc jest taka sytuacja: ktoś zagra szlagier, bo jest WYKSZTAŁCONY i  WIE; ale inny powie: a dlaczego ja nie mam zagrać takiej pięknej piosenki np. na wejście? albo na komunię? przecież wiele razy słyszałem że to utwór grany na mszy (a ktoś inny jeszcze doda, że jest "zatwierdzony do użytku liturgicznego", i tak ta wieść rozejdzie się wśród chętnego szlagierom ludu i będzie trwać... usque ad mortem defe*atum >:()