26 Grudnia 2007, Nowa Sól, kościół p.w. Św. Antoniego (Franciszkanie) (brrr... to chyba zwykle jest msza dla dzieciąt, sądząc po braku Gloria i tylko 1 czytaniu... za to list Cool-rektora przeczytany chyba w całosci... no i na szczęście nie było gitary i scholek):w Szczepana zawsze jest jedno czytanie, bo to tylko Święto, nie uroczystość. ;D
/.../Post missam prinicipalem: O Stworzycielu Duchu przyjdź (7 zwrotek, chociaż wg niektórych hymn ten ma tylko 6 zwrotek)6 zwrotek ma w posoborowych księgach liturgicznych. Wiąże się to z panującą w latach 60-tych ubiegłego stulecia obsesją upraszczania, kasowania wszystkiego co podwójne, powtórzone etc. Ktoś dopatrzył się, że hymn ten ma dwie doksologie. No i ciachnął tę "zbędną". Tymczasem hymn miał dwie doksologie od czasów średniowiecza. Tę drugą (w polskim tłumaczeniu: "Niech Bogu Ojcu chwała brzmi, Synowi, który zmartwychwstał...") opisywano czasem jako wielkanocną. Nie zastępowała ona nigdy poprzedniej zwrotki, a była dodawana przynajmniej w okresie wielkanocnym i w święta. Istniejący zwyczaj został prawnie usankcjonowany w roku 1899 przez Kongregację ds Rytów, która zaleciła wykonywanie obu doksologii przy każdym wykonaniu hymnu niezależnie od rangi święta i okresu liturgicznego.
Anioł w szopce tak mówił:
"Proboszcz w d[...]ę mi wsadził,
Skarbonkę na monety brzęczące,
Wszelkie inne pieniądze,
Zwłaszcza zaś zielone!
Chcąc się dowiedzieć tego,
Czy mam co wrzuconego,
Co porusz łapą w d[...]e mi grzebie,
Z miną jakby byl w niebie,
Wyciąga miedziaki :P
No przecie jakbym napisał "w skałę/w skale" albo "w stołek/w stołku" to poezja ta straciłaby wiele na swym humorystycznym wymiarze, a tak jest weselej
chórowa pastorałka angielska (coś jak ram pam pam pam)Little drummer boy. Całkiem ładne, ale do zaśpiewania w domu z dziećmi, a nie na mszę...
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)
stary proboszcz potrafił zaintonować po łacinie "Gloria in excelsis Deo" po czym śpiewano "Gdy się Chrystus rodzi" a on po cichu odmawiał właściwy hymn.
Chociaż problem ten nie dotyczy śpiewu, chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać Kiedyś na mszy z chrztem ksiądz wyczytał 6 nazwisk zmarłych jako intencję mszalną. Żenada. Swoją drogą wynika to też z polskiej specyfiki nie modlenia się za żywych na mszy, jakby ci nie potrzebowali darów Ducha Świętego, nawrócenia (póki żyją!, a nie dopiero po śmierci), błogosławieństwa Bożego. W niedzielę u mnie jest pewnik, że msza na 11. 15 nie będzie za zmarłych, bo jest za parafian (suma, sprawowana zawsze przez proboszcza). Na innych mszach zrobiła się loteria.Za wyjątkiem Dnia Zadusznego i Bożego Narodzenia nie istnieją w prawie kościelnym żadne sprecyzowania dotyczące tego, za kogo kapłan może aplikować mszę św. Nikt więc nie "zabrania" księżom odprawiania mszy w intencji zmarłych w niedziele i święta.
Widocznie w obu przypadkach (zastępowania części własnych, takich jak Gloria czy psalm innymi śpiewami, jak i sprawowania mszy za zmarłych w niedziele) słowo "zabronione" jest niezrozumiałe dla księży.
Za wyjątkiem Dnia Zadusznego i Bożego Narodzenia nie istnieją w prawie kościelnym żadne sprecyzowania dotyczące tego, za kogo kapłan może aplikować mszę św. Nikt więc nie "zabrania" księżom odprawiania mszy w intencji zmarłych w niedziele i święta.
chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać
In, Of, Co: kolędy...
Post Missam: Nowy Rok bieży
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)
Zamiast psalmu: kolęda!!!!
O– Gdy śliczna Panna ( 2 zwr. )
W nawiazaniu do poprzedniego postu, chciałbym zwrócić uwagę, że Okres Bożego Narodzenia trwa tylko do Chrztu Pańskiego i do Chrztu śpiewamy kolędy. Potem jest okres zwykły, więc spiewamy zwyczajne pieśni. Ja rozumiem, że tradycja jest w Polsce jaka jest, ale prosiłbym, aby chociaż na forum śpiewu kościelnego było wszystko tak jak powninno.
PS2. Obecnie święto Oczyszczenia NMP nazywamy Ofiarowaniem Pańskim.
Mój ślub 26 XII
3 grudnia 2016, 2. niedziela po Narodzeniu Pańskim- parafia Chrystusa Sługi w Ełku
W: Do szopy hej pasterze (1 zwr.)
O: Bóg się rodzi (1 zwr.)
K: Nie było miejsca dla Ciebie (3 zwr.)
U: Gdy się Chrystus rodzi (2 zwr.)
Z: Mizerna cicha (3 zwr.)
Ustrzyki Dolne, kościół pw. św. Józefa Robotnika
01.01.2017 (nowy rok), niedziela - Uroczystość Świętej Boże Rodzicielki Maryi godz. 11:30
organistka: s. Urszula
W: Nowy rok bieży (1, 2, 3)
O: Józefie stajenki nie szukaj (2 razy)
K1: Dzisiaj w Betlejem (1, 2, 3, refren)
K2: Lulajże Jezuniu (1, 2) - podwójnie "Lulajże Jezuniu lulajże lulaj..."
K3 + U: O Stworzycielu Duchu przyjdź (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Z: Bóg się rodzi moc truchleje (1, 5)
Ustrzyki Dolne, kościół pw. św. Józefa Robotnika
01.01.2017 (nowy rok), niedziela - Uroczystość Świętej Boże Rodzicielki Maryi godz. 11:30
organistka: s. Urszula
W: Nowy rok bieży (1, 2, 3)
O: Józefie stajenki nie szukaj (2 razy)
K1: Dzisiaj w Betlejem (1, 2, 3, refren)
K2: Lulajże Jezuniu (1, 2) - podwójnie "Lulajże Jezuniu lulajże lulaj..."
K3 + U: O Stworzycielu Duchu przyjdź (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Z: Bóg się rodzi moc truchleje (1, 5)
Znam: W, K1, K2, Z.
Co znaczy
I: Wśród nocnej ciszy - całość z mszalika
O: Pójdźmy wszyscy do stajenki - całość z mszalika
całość z mszalika?
Co znaczyCytujcałość z mszalika?
Wrocław, kościół pw. NMP na Piasku, II niedziela po Objawieniu Pańskim (15 stycznia 2017), Msza Święta w Vetus Ordo Missae, godz. 9:00:W mojej książeczce do nabożeństwa przy antyfonach po Komplecie jest napisane, aby Alma Redemptoris Mater - Święta Matko Odkupiciela śpiewać/odmawiać do Oczyszczenia NMP, a potem Ave Regina Caelorum - Witaj Królowo Niebios. Podobnie mówi internet. To jakie są zasady śpiewania antyfony maryjnej na koniec Liturgii?
Ost. Ewang./ wyjście asysty: Salve Regina.
To jakie są zasady śpiewania antyfony maryjnej na koniec Liturgii?
Zgadza się, takie jak Kolega napisał. Moim zdaniem organista się pomylił, co wiąże się z zagmatwanymi zasadami które próbuje wprowadzać Xiądz Duszpasterz na Piasku.
Ech. Co prawda to prawda. Choć z perspektywy Wrocławia... :DCytujJamna k/Nowego TarguW żadnym wypadku. Koło Tarnowa lub Nowego Sącza. Ale na pewno nie koło Nowego Targu :)
Dążelis w uroczystość maryjną?!Już to kiedyś na pewno pisałem - decyzją Księdza Duszpasterza w okresie zwykłym śpiewamy XI (Orbis factor) a w święta VIII (De angelis). Poza tym możemy jeszcze XVII w Adwencie i od Przedpościa do Niedzieli Palmowej, w Wielkim Tyg. XVIII i tyle.
Dlaczego pytałeś go w tej sprawie?Zostało nam tak polecone, próby uzyskania zgody na większą ilość zestawów Ordinariów spełzły na niczym.
na zarządzenie Duszpasterza kolejna Msza z kolędami zamiast chorału..:o ??? ::) Co? >:( :(
Tak właśnie, zarządzona przez X Duszpasterza przerwa od chorału na rzecz kolęd - dotąd trwająca od 25 grudnia do 6 stycznia - w tym roku została rozszerzona o kolejną niedzielę (Świętej Rodziny) oraz z racji że 2 II wypada w niedzielę, także tego dnia mają być kolędy zamiast propriów...na zarządzenie Duszpasterza kolejna Msza z kolędami zamiast chorału..:o ??? ::) Co? >:( :(
Nie chcecie przyjechać ze scholą 2 lutego do Tarnowa? :) Przyjmiemy Was z otwartymi ramionami.Pomysł ciekawy - na którą godz. jest Msza?
Kolekta w tonie piotrkowskim;Świetnie, że używacie tonów piotrkowskich!
Epistoła w tonie piotrkowskim — śpiewał kleryk;
Ewangelia w tonie piotrkowskim (dialog w tonie własnym ;) );
Pokomunia w tonie piotrkowskim;
Dialog przed Ite w tonie piotrkowskim;
brak - na zarządzenie Duszpasterza kolejna Msza z kolędami zamiast chorału.