Misericordias - prośba o pomoc w ustaleniu źródła

Zaczęty przez Sesquialtera, 08-01-2016, 12:40:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

Sesquialtera

Szczęść Boże.
Zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu czasu powstania, źródła pochodzenia i przeznaczenia dołączonej w załączniku antyfony "Misericordias Domini in aeternum cantabo".
Jestem studentką roku dyplomowego kompozycji. Akurat ta, właśnie ta antyfona i żadna inna potrzebna mi jest do pewnego projektu kompozytorskiego. W którym wieku mogła powstać? A przede wszystkim: w jakiej pozycji książkowej mogę ją znaleźć? To pytanie jest dla mnie najważniejsze, gdyż muszę podać dokładne źródło antyfony, gdy wkleję incipit do kompozycji.
Google mówi mi tylko o introicie na Niedzielę Miłosierdzia, który jest całkiem innym utworem.  Ja zwracam się o pomoc do żywych ludzi, w dodatku znawców źródeł. Nie ufam google do końca, nie ufam na tyle, by nie mieć pewności czy dołączona przeze mnie melodia w ogóle istnieje w jakimkolwiek graduale ;) (no może nie aż tak, ale coś w tym jest).
Będę wdzięczna za choćby szczątkowe rozjaśnienie tematu.

knrdsk1

Szanowna Sesquialtero, obawiam się że nie masz co poszukiwać tego w tradycyjnej muzyce Kościoła - najwyraźniej rzecz ta pomimo kwadratowego zapisu pochodzi z końca XX w. To po prostu piosenka mająca w czyimś pojęciu udawać melodię chorałową.

zolwikolew

Wydaje mi się, że to może być introit z liturgii mszalnej na dzień św. Faustyny. Gdzieś jakbym słyszał, ale to rzeczywiście nie jest chorał, lecz nowa kompozycja.
Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

Sesquialtera

#3
ok. też mi się tak wydawało, że to raczej nowa kompozycja...

Znalazłam ten tekst w Missale Romanum (współczesnym), funkcjonuje jako antyfona na wejście we mszach wotywnych o Miłosierdziu Bożym, a także jako antyfona na komunię w dzień św. Teresy od Jezusa. Przynajmniej wiem o przeznaczeniu tekstu ;)