Panie, pragnienia ludzkich serc

Zaczęty przez marian7, 19-04-2008, 08:54:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

marian7

Panie, pragnienia ludzkich serc * Ty zaspokoisz sam.
Przyjdź Chlebie żywy Zbawco nasz, * Pszeniczny Darze, przyjdź!

1. Jak pasterz woła owce swe i znają jego głos
    Tak wzywasz nas, rodzinę swą; Za Tobą chcemy iść!
Panie, pragnienia ...
2. Z radością więc śpiewamy Ci ten dziękczynienia hymn.
    Godnymi czynisz dzisiaj nas niebieski dzielić Chleb.
Panie, pragnienia ...
3. Ty, Panie, dajesz siebie nam, by naszym życiem być.
    Jak braciom służyć, naucz, jak miłością, prawdą żyć.
Panie, pragnienia ...

Hymn Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii 1976 r.
T: i M: O. Westendorf, F.E. Kreutz,
Opracowanie polskie ks. Z. Bernat, Z. Grzegorski,
Śpiewnik Kościelny Siedleckiego 1994 r.

roca

Co za nadgorliwiec umieścił tę pieśń w dziale "wątpliwe"?
Jest to bardzo ładna pieśń eucharystyczna, o pieknej treści i melodii wyrażającej tęsknotę za Eucharystią. Prose ja przenieść do działu eucharystycznego.

braciszek m

chodzi o to, ze jest stosunkowo młoda - 1976 rok. Ale jak najbardziej to sensowna pieśń.
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

dziubek

Zgadzam się z Roca. Wszystkie śpiewniki ją umieszczają w dziale eucharystycznym bez żadnych wątpliwości.

roca

Cytat: braciszek m w 19-08-2009, 13:43:33
chodzi o to, ze jest stosunkowo młoda - 1976 rok. Ale jak najbardziej to sensowna pieśń.

Sorry, ze się czepiam, ale wg mnie podział na pieśni stare i nowe mija się z celem, chyba, ze ktoś pisze pracę z zakresu historii muzyki kościelnej. To tak samo jak z twierdzeniem, że nie ma podziału na starą i nową teologię. Jest tylko teologia dobra (ortodoksyjna) lub zła (zawierająca błędy lub herezje). Jedyny sensowny podstawowy podział pieśni, to podział na pieśni liturgiczne i nieliturgiczne, przy czym nieliturgiczne nie muszą być od razu złe (najważniejsze, by nie zawierały rażących błędów).

Prosiłbym Moderatorów i Administratora/ów Strony o przemyślenie/przedyskutowanie, np w postaci sondy tego problemu, który zasygnalizowałem. A swoją drogą uważam ten pomysł, aby tworzyć śpiewnik przy pomocy forum, za bardzo dobry i bardzo praktyczny.

Krzysiek

Też uważam,że powinna ona znaleść miejse w dziale eucharystycznym:)


Krzysiek


knrdsk1

#7
Cytat: roca w 19-08-2009, 13:06:52
Co za nadgorliwiec umieścił tę pieśń w dziale "wątpliwe"?
Jest to bardzo ładna pieśń eucharystyczna, o pieknej treści i melodii wyrażającej tęsknotę za Eucharystią. Prose ja przenieść do działu eucharystycznego.
Szanowny Kolego Roca, proszę zauważyc że dział wcale nie nazywa się "Wątpliwe", w nazwie działu znajdują się jeszcze dwa określenia które ja akurat bardziej byłbym skłonny do tej pieśni zastosować. Co do gustów muzycznych, oczywiście nie będziemy dyskutować :-) Pieśni nie przeniosę, mogę jednak uczynić link w "pieśniach eucharystycznych".
Cytat: roca w 19-08-2009, 21:39:49
Cytat: braciszek m w 19-08-2009, 13:43:33
chodzi o to, ze jest stosunkowo młoda - 1976 rok. Ale jak najbardziej to sensowna pieśń.
Sorry, ze się czepiam, ale wg mnie podział na pieśni stare i nowe mija się z celem, chyba, ze ktoś pisze pracę z zakresu historii muzyki kościelnej. To tak samo jak z twierdzeniem, że nie ma podziału na starą i nową teologię. Jest tylko teologia dobra (ortodoksyjna) lub zła (zawierająca błędy lub herezje). Jedyny sensowny podstawowy podział pieśni, to podział na pieśni liturgiczne i nieliturgiczne, przy czym nieliturgiczne nie muszą być od razu złe (najważniejsze, by nie zawierały rażących błędów).
Prosiłbym Moderatorów i Administratora/ów Strony o przemyślenie/przedyskutowanie, np w postaci sondy tego problemu, który zasygnalizowałem. A swoją drogą uważam ten pomysł, aby tworzyć śpiewnik przy pomocy forum, za bardzo dobry i bardzo praktyczny.
Raduje nas uznanie pomysłu naszego śpiewnika za bardzo dobry. Po raz kolejny jednak wyjaśniam, że jego podstawowym założeniem było zbieranie starych i często zapomnianych już dziś pieśni i jeśli to możliwe przywracanie ich do użycia przez dodawanie nut, a czasem i nagrań, nie zaś tworzenie "największego śpiewanika w internecie" który zawierałby WSZYSTKO. Dział w którym obecnie dyskutujemy powstał po to, aby nie odrzucać także pieśni nowszych, często rzeczywiście wartościowych, a nawet tego co my (Admin/Moderatorzy) uznajemy za miałkie, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że dla kogoś niektóre pieśni mogą być z różnego powodu ważne i chciałby je tutaj też zamieścić, czy to dla dyskusji, czy to dla ich wyróżnienia.

Tomek Torquemada

Cytat: roca w 19-08-2009, 21:39:49
Prosiłbym Moderatorów i Administratora/ów Strony o przemyślenie/przedyskutowanie, np w postaci sondy tego problemu, który zasygnalizowałem.
Ależ myśleliśmy już o tym dwa lata temu i dlatego właśnie powstał niniejszy dział. Zdania nie zamierzamy zmienić, bo mamy rację. A tym bardziej, nie będzie sondy, bo tu rządzą admini i moderatorzy :-)

SirPL

A ode mnie taka ciekawostka - Pieśń znana jest w krajach anglojęzycznych jako "Gifts of Finest Wheat".
Przepraszam, za odświeżenie tematu.

knrdsk1

Wybaczamy. Jako pokutę proszę zamieścić teksy trzech tradycyjnych pieśni: Do Najśw. Marii Panny, do któregoś ze Świętych i do jednego z okresów liturgicznych / Świąt.
Pozdrowienia!