Uwagi techniczne do publikowania nut

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 29-05-2007, 19:51:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

Preferowany format: PNG (Portable Network Graphics), paleta 4 kolorów. Szerokość 700-800 pikseli jest całkowicie wystarczająca. Nutki w takiej postaci zajmują 10-30 KB, czyli całkiem niewiele.

Szanujmy miejsce na serwerze :-)

Nazwy plików: aby uniknąć ewentualnych problemów i umożliwić połapanie się w setkach plików, proponuję:
- nazwy plików od pierwszych słów pieśni
- małe litery
- bez polskich "ogonków"
- z podkreśleniem "_" w miejsce spacji

przykład:
trojca_bog_ojciec.png

knrdsk1

#1
Czy masz zamiar Tomku zamieszczać nuty do każdej pieśni? to chyba bezcelowe, zwłaszcza że do większości są w ogólnodostępnych śpiewnikach (polecam zwłaszcza Siedleckiego, jeśli ktoś szuka, to zdecydowanie najlepszy wydawany obecnie nadal śpiewnik, choć ma też trochę wad). Szkoda miejsca! Proponuję zamieszczać nuty których ktos będzie szukał i zada konkretne pytanie. Poza tym zdecydowanie najlepszym źródłem jest śpiewnik X.M.M.Mioduszewskiego, a zwłaszcza jego I tom (jedyna wada - stosuje w notacji rzadko używany na pięciolinii klucz "C" który mniej wprawionym muzykom może przysporzyć nieco kłopotów :-))

Tomek Torquemada

Myślałem nad tym. Część pieśni jest znana, lubiana i dostępna w większości śpiewników. Nie zaszkodzi jednak wrzucić nawet banalnych nut, bo rośnie nam pokolenie wychowane na mszach dziecięcych, Arce Noego i Oazie, które nawet tych popularnych pieśni nie zna, a po śpiewnik Siedleckiego zapewne nie sięgnie...

knrdsk1

#3
Raczej więc spróbujmy namówić ludzkość na 2 rzeczy:
1) Drodzy Kantorzy! jeśli nie macie, nabądźcie śpiewnik Siedleckiego, choćby najnowsze wydanie, Siedlecki jest naprawdę najlepszy! Mogę podpowiedzieć co ja robię: po pierwsze noszę go zawsze se sobą, po drugie - dopisuję (na marginesach) brakujące zwrotki (a jak jest za dużo by zapisać, to dokładam wydrukowane całe piesni),
2) wydać ponownie śpiewnik (reprint) X.M.M.Mioduszewskiego! Ten postulat powraca co jakiś czas w różnych kręgach, ale może wreszcie znajdzie się ktoś kto będzie wiedział jak to zrobić!...

Rorantysta

#4
Popieram pomysł wydania reprintu X.M.M.Mioduszewskiego. A gdyby nie udało się wydać reprintu na papierze, to może znalazłby się sponsor na wykonanie wysokiej jakości skanów i umieszczenie w którejś z cyfrowych bibliotek dostępnych on-line. W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej http://www.wbc.poznan.pl/ są już "Pastorałki i kolędy" Mioduszewskiego.

Tomek Torquemada

#5
Dzisiaj zeskanowałem Konradowe ksero X.M.M.Mioduszewskiego i zacząłem wrzucanie nut na forum. Nie jest to co prawda profesjonalny reprint, ale do celów praktycznych się nada :-)

Rodyzi

Panowie, pieśni jest już sporo. Ponieważ przyporządkowanie poszczególnych pieśni do poszczególnych kategorii nie dla wszystkich jest oczywiste, proszę, zróbcie jakąś maszynę do szybkiego wyszukiwania według tytułu. Dzisiaj się naszukałem, ale co tam...
Pozdrawiam wszystkich Tradycjonarzy!

Tomek Torquemada

Masz przecież wyszukiwarkę - w górnej części strony, po prawej, koło przyciksu SZUKAJ

knrdsk1

A najlepiej, Prezesie, szukać zawsze ze strony głównej, wtedy szukanie obejmuje całość forum!
Pozdrawiam wszystkich Tradycjonarzy!