Śpiew na procesji

Zaczęty przez Bartek, 05-04-2010, 19:36:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bartek

Dość często bywa tak, że w procesji idzie dookoła kościoła milczący tłum, a jedyny, który śpiewa, to organista, ewentualnie ktoś jeszcze odważniejszy z jego towarzyszy z chóru, i to jest w zasadzie wszystko. To jest karykatura liturgii i pochodu procesyjnego. Trzeba to koniecznie, szanowni panowie, ubogacić realną obecnością śpiewu, także muzyki.
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/33/3c.htm

Jako że rezurekcje za nami, a Boże Ciało coraz bliżej, proszę Szanowne Koleżeństwo o podzielenie się swoimi bogatymi doświadczeniami oraz wskazówkami praktycznymi n/t prowadzenia śpiewu w czasie procesji.

jorgus

U nas na procesji śpiew wygląda bardzo dobrze, ludzie chętnie śpiewają. Zawsze jest tak (np. na rezurekcji), że gdy procesja jeszcze jest w kościele to zaczynam grać pieśń (1-2 zwrotki) dopóki ksiądz z Najświętszym Sakramentem nie wyszedł z kościoła, potem przestaje grać i zbiegam na dół, ludzie w tym czasie sami śpiewają bez problemu 1-2 zwrotki, potem ja i do tego kilka osób (księża, kantorzy) mają mikrofony bezprzewodowe a ich sygnał dociera i do głośników w kościele, i na dworze, i do zestawu na pielgrzymki, słychać wszystko bardzo dobrze Gdy jest dwóch organistów na mszy to jeden gra (słychać równie pięknie na świeżym powietrzu) cały czas na procesji a drugi idzie śpiewa.

Bartek

A ilu kantorów śpiewa u Kolegi na procesji Bożego Ciała? Mam na myśli procesję ulicami, nie naokoło kościoła jak w oktawie.

jorgus

U mnie jest śpiewa 3 organistów + 2 księży + 2 kantorów. Jeden z organistów czasem ma klawisz a busie i gra do tego.

marcin.juraha

Kiedyś grałem zastępstwo w parafii podczas procesji w oktawie Bożego Ciała. Wiadomo, że po Mszy procesja eucharystyczna wokół kościoła. Ze śpiewem problemu nie było, bowiem jest dobre nagłośnienie i nie musiałem opuszczać chóru i uczestniczyć w procesji. Wierni byli zaopatrzeni w mini śpiewniki wydawane przez pewne wydawnictwo (coby nie reklamować).

Krzysiek Garczarek

U mnie ludzie bardzo ładnie śpiewają na procesji, jest dwóch organistów, jedzie bus gdzie jest jakiś keyboard i organista gra i śpiewa.