Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Jarek

#1
W załączniku wersja do wydruku (bez komunii i ite missa est). Może się komuś przyda.
#2
Z chorału "Droga do nieba".
#5
Ref. Niebiosa, rosę ślijcie nam z góry, * niech serca nawiedzi Zbawca nasz.

1. Nie bądź zagniewany, Panie. * Nie pomnij dużej nieprawości naszych. * Wszakże Tyś Ojcem naszym, * a my rąk Twoich dziełem. * Wejrzyj przeto z miłosierdzia swego: * pomóż nam być wiernym ludem Twoim, * byśmy Cię chwalili, jak ojcowie nasi. * Ref.

2. Myśmy grzeszni i nieczyści, * opadliśmy wszyscy tak, jak zwiędłe liście. * Nieprawości nasze * porwały nas niby wicher, * bo imienia Twego nikt nie wzywał. * Albowiem skryłeś przed nami oblicze swoje. * I oddałeś nas w niewolę nieprawości naszych. * Ref.

3. Pociesz się, mój ludu, pociesz: * wkrótce nadejdzie twe zbawienie! * Czemu smutkiem się trapisz, * czyż nie ma nad tobą Króla? * Ja cię zbawię, nie traćże nadziei! * Wezwałem cię po imieniu: "Tyś jest moim", * albowiem Jam jest Bóg twój, Dawca odkupienia. * Ref.



t.: Rorate caeli, oprac. ks. Z. Piasecki; m.: gregoriańska
Droga do nieba. Katolicki modlitewnik i śpiewnik. Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole 2001.
#6
Cytat: korashenri w 12-08-2009, 16:10:59
Co śpiewać na Uwielbienie  ??? jestem nowy na tym forum zacząłem przeglądać te posty i zobaczyłem że niektórzy z obecnych tu organistów na Uwielbienie śpiewają pieśni do Pana Jezusa np.Wielbię Ciebie, to chyba dość poważny błąd ???tu chodzi o Uwielbienie i podziękowanie Bogu i należy śpiewać np. Dziękujemy Ci Ojcze Nasz, przyzna mi ktoś rację ???

Przyznaję.

Śpiew na uwielbienie:
1) zawsze powinien być to śpiew skierowany do Boga Ojca, a nie do Jezusa Chrystusa.
2) nie jest obowiązkowy (na uwielbienie może być też cisza)
CytatOWMR, nr 88: Po rozdaniu Komunii świętej, zależnie od okoliczności, kapłan i wierni przez pewien czas modlą się w ciszy. Jeśli okaże się to stosowne, całe zgromadzenie może też wykonać psalm lub inną pieśń pochwalną albo hymn.
3) powinien rozpocząć się dopiero wówczas, kiedy kapłan skończy puryfikację kielicha i innych naczyń liturgicznych i usiądzie.
   
#7
Cytat: Maximilianus w 12-04-2009, 19:43:18
1) Odwołując się jeszcze do tematu dotyczącego układu naszego śpiewnika, to proponowałbym układ na podstawie "Drogi do Nieba"

Popieram, to by wprowadziło trochę więcej porządku. Nawet nowotradycyjne i wątpliwe bym proponował umieszczać w odpowiednich działach, ewentualnie z jakimś oznaczeniem, że są one nowotradycyjne lub wątpliwe.

Cytat2) Co do kształtu forum. Kiedy czytam niektóre posty umieszczone w temacie o pieśniolotku, to aż włos jeży mi się na głowie. Może powinniśmy umieścić jakieś zaady dotyczące doboru pieśni, a później ewentualne przykłady dobrym repertuarów na kolejne dni roku liturgicznego?

No bo pieśniolatek jest ex post, to co gdzieś było.
A mógłby być też analogiczny wątek ex ante - tam by można zgłaszać propozycje na kolejne dni i poddawać je konstruktywnej krytyce :)
#8
Cytat: wozniak.sz w 11-04-2009, 12:41:25
Słyszałem opinie, że wspomniane "Drogi do nieba" są idealne, ale nie sprawdzą się poza Śląskiem - powód: różnica tekstów.

O to właśnie chodzi, by trzymać się jednego tekstu, a "Droga do nieba" w tym właśnie pomaga. Bo jak tekstu nie ma, to ludzie teksty przekręcają i każdy śpiewa co innego (bo w sąsiednich parafiach już często śpiewają inaczej).
#9
Czy są jakieś wymagania dotyczące publikowania oraz określone przesłanki usuwania wypowiedzi na tym forum?
Jeśli tak, chciałbym prosić o ich zamieszczenie.
Wydaje mi się, że zniknął mój post wysłany wczoraj, miło by mi było, gdybym dowiedział się co było przyczyną jego usunięcia.
#10
Cytat: Jantek_gall w 11-03-2009, 17:10:17
z działu Pieśni wielkanocne

Na Mszy pogrzebowej pieśni z tego działu mogą być wykonywane jedynie w Okresie Wielkanocnym i to z umiarem (chyba, że pogrzeb ze Mszą  trzeba odprawić w niedzielę wielkanocną, wtedy bez umiaru ;)). Poza tym okresem wykonywanie pieśni wielkanocnej na żadnej Mszy żałobnej nie ma sensu. Przyjął się natomiast w wielu miejscach zwyczaj, że jedną zwrotkę pieśni wielkanocnej wykonuje się na cmentarzu, po złożeniu ciała w grobie, po antyfonie Salve Regina, czyli gdy obrzędy pogrzebowe są już zakończone. I zasadniczo nie śpiewa się wtedy nic innego niż Zwycięzca śmierci.
#11
Cytat: Mozart_WA w 31-03-2009, 16:26:50
Za pomocą komputera i programu można wpisywać nowe pieśni, oazowe.

Ale po co je wpisywać?
#12
Cytat: tomas_wawa w 17-01-2009, 21:59:15
Czytanie Ewangelii w języku niezrozumiałym dla zgromadzenia jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Jak można posilać się ze stołu Słowa Bożego, nie wiedząc nawet czego tekst dotyczy?

Przecież istniała praktyka odczytywania Ewangelii także w języku narodowym.
A z drugiej strony to, że obowiązywał jeden przekład Pisma świętego miało ogromny plus - przekaz był ten sam i jednoznaczny.
Słucham w kościele Pisma w języku niderlandzkim i nie raz jestem w szoku (przyzwyczajony do polskiego przekładu) jak bardzo (z przyczyn leksykalnych) różnią się przekazy tych samych perykop. Gdyby w sąsiednich pokojach umieścić dwóch malarzy - Polaka i Holendra i dać im opis tej samej historii biblijnej w ich własnych językach, aby go wiernie z opisem namalowali - wyszłyby kompletnie różne obrazy.

Cytat: tomas_wawa w 17-01-2009, 21:59:15Ponadto językiem kościoła przed łaciną była greka, więc skoro ma być "tradycyjnie" to sięgnijmy dalej w przeszłość ;D Można sięgnąć i jeszcze głębiej - Apostołowie z pewnością na początku posługiwali się językami hebrajskim i aramejskim :D

Wcale nie o to chodzi. Łacina jest naturalnym językiem obrządku rzymskiego, językiem sakralnym Kościoła. Przez wielki to łacina w widzialny sposób integrowała wiernych Kościoła i nadawała mu uniwersalny charakter.
#13
Cytat: knrdsk1 w 06-01-2009, 10:41:58
In, Of, Co: kolędy...
Post Missam: Nowy Rok bieży
Zamiast Gloria: Gdy się Chrystus rodzi!!!! (po intonacji chorałowej: "Gloria in excelsis Deo"...)
Zamiast psalmu: kolęda!!!!


Też mi coś ;)
W mojej rodzinnej parafii dodatkowo jeszcze ksiądz intonuje "Credo in unum Deum" a lud śpiewa po tym "Anioł pasterzom mówił". Na Śląsku to popularne zagrywki, z którymi nikt sobie nie radzi. Nawet napisanie listu przez biskupa poruszającego tę kwestię nic nie dało - ten fragment listu podczas publicznego czytania został pominięty. Walczę z tym od kilku lat, nie da się wyeliminować w 100%. Kiedyś miałem oparcie w organistce, która zagroziła, że jak będzie intonowane po łacinie, to ona będzie kontynuowała - strach wtedy zwyciężył, i była i Gloria i odmawiane Credo, ale ta organistka jest już w innej parafii, gdzie oczywiście nie wyraziła zgody na zastępowanie hymnu i Symbolu kolędą, ale tam ma poparcie w proboszczu, którego wikarzy muszą słuchać (jako ciekawostkę podam, że na uwielbienie po komunii śpiew rozpoczyna tak jak należy, tj. dopiero jak ksiądz skończy puryfikację - a śpiewane są wszystkie zwrotki, które są w książeczce, jedynie w ramach Te Deum grała na uwielbienie niedawno 6 zwrotek + ostatnią czyli siedem, oczywiście pełna wyrzutów sumienia, że skraca ;))
W sąsiedniej parafii jeszcze zamiast Sanctus śpiewana jest kolęda.

Natomiast na wejście, przygotowanie darów, komunię, uwielbienie po komunii oraz zakończenie, jak najbardziej w okresie Narodzenia Pańskiego może być odpowiednia kolęda. Właściwie gdyby nie było, byłaby to dziwna sytuacja (oczywiście pomijam wykonywanie chorału). W NOMie na kolędy jest naprawdę mało czasu bo okres Bożego Narodzenia jest bardzo krótki.
#14
Cytat: tomas_wawa w 06-01-2009, 12:23:38chciałem zauważyć także inne nadużycie panoszące się w warszawskich kościołach, tj. msze w intencji zmarłych w niedziele. U mnie przez lata stosowano się do zakazu sprawowania takich mszy, a ostatnio tego typu intencje zaczęły się pojawiać

Panie Tomaszu, Mszę w intencji zmarłych można odprawiać w niedziele!
W pewne dni natomiast (wśród nich niedziele właśnie) nie wolno odprawiać Mszy wg formularza za zmarłych.
Zresztą w ogóle Mszy wg formularza za zmarłych (innej niż pogrzebowa) z udziałem ludu prawie nikt nigdzie nie odprawia.

Co innego to intencja Mszy (która ma być jedynie godna), a co innego formularz mszalny, którym w danym dniu liturgicznym można się posłużyć (zasady wynikają m.in. z ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza oraz tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych).
#15
Kolędy kościelne / Nieszpory kolędowe
27-12-2008, 11:15:36
Na Śląsku w okresie Bożego Narodzenia śpiewa się tradycyjnie w kościołach Nieszpory kolędowe (z własnym Hymnem i Psalmodią).
Poniżej Nieszpory kolędowe z antyfonami, czytaniem, responsorium, prośbami i oracją z II Nieszporów Narodzenia Pańskiego, oraz ze śpiewaną na Śląsku wersją Pieśni Maryi. Teksty Hymnu, pieśni Psalmodii i Magnificat wg Drogi do Nieba (2003), natomiast antyfony, czytanie, responsorium, prośby i modlitwa wg Liturgii Godzin (t. 1, 2006)




Nieszpory kolędowe


WERSET I DOKSOLOGIA
K: † Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
W: Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu.
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
Jak była na początku, teraz i zawsze,
i na wieki wieków. Amen. Alleluja.


HYMN
1. O Jezu, nasz Zbawicielu,
Jedyny Odkupicielu,
przed wieki z Ojca zrodzony,
z Matki w czasie narodzony.

2. Śliczna Ojcowska jasności,
nadziejo ludzkiej słabości,
skłoń uszy Twe litościwe
na prośby nasze troskliwe.

3. Wspomnij, Zbawicielu, sobie,
żeś naszej ludzkiej osobie
równe ciało wziął z Rodzicy,
Niepokalanej Dziewicy.

4. Toć dzień Twego narodzenia
do wszego mówi stworzenia,
żeś sam z tronu ojcowskiego
przyszedł dla zbawienia mego.

5. Przetoż dziś niebo wykrzykuje,
wesołość swoją zwiastuje,
ziemia z niezmierną radością,
cieszy się Twoją bytnością.

6. My też przez Cię odkupieni
i krwią Twoją oczyszczeni,
pamiątkę, dziś, w nowym pieniu,
czynim Twemu narodzeniu.

7. Bądź, Jezu, wiecznie chwalony,
z Panny czystej narodzony,
wieczna chwała Ojcu Twemu,
i z Nim Duchowi Świętemu.


PSALMODIA

1 ant. Przy Tobie panowanie w dniu Twego triumfu, * w blasku świętości, / z łona jutrzenki zrodziłem Cię jak rosę.

Pieśń I
1. Noc nadeszła pożądana,
w tysiąc gwiazd jasnych przybrana.
Sen spoczynkiem troski słodził.
Wtem się Jezus nam narodził,
wtem się Jezus nam narodził.

2. Duchów świętych grono całe
śpiewa w górze Panu chwałę,
ludziom radość oznajmuje
i ziemi pokój zwiastuje,
i ziemi pokój zwiastuje.

3. W złocisty obłok przywdziane,
jaką w nocy czyni zmianę;
a gdy światłość wokół toczy,
wtem je straż pasterzy zoczy,
wtem je straż pasterzy zoczy.

4. A skoro to straż spostrzegnie,
żwawo do stajni pobiegnie,
widzieć Dziecię narodzone,
ubogo w żłób położone,
ubogo w żłób położone.

5. Choć w pieluszki uwinione,
za Pana jednak uczczone,
bo każdy w Nim poznać może,
ulubione Dziecię Boże,
ulubione Dziecię Boże.

6. Jaką radość i nadzieję,
niebo na ziemię nam leje,
jak nas Ojciec umiłował,
kiedy nam Syna darował,
kiedy nam Syna darował.

7. Dawszy nam Bóg Syna Swego,
da też, co jest zbawiennego!
Jego miłość nieskończona
niechaj będzie uwielbiona,
niechaj będzie uwielbiona.

Ant. Przy Tobie panowanie w dniu Twego triumfu, / w blasku świętości, / z łona jutrzenki zrodziłem Cię jak rosę.


2 ant. U Pana jest łaska, * u Niego obfite odkupienie.

Pieśń II
1. Dzień ten nam sam Pan Bóg sprawił,
na nim światu się objawił.
Niechaj się więc dziś weseli,
bo z nim radość niebo dzieli.

2. Za Nim narody tęskniły,
ach, jakże się pocieszyły,
gdy już nadszedł pożądany
i pocieszył lud stroskany.

3. Kiedy to, ach, pojąć żądam,
pełen zdumienia spoglądam
na Niego i z czcią wyznaję,
że On się pojąć nie daje.

4. Panie, człekiem narodzony,
Książę pokoju mieniony!
Chcesz jak brat nasz mieszkać z nami,
Czynić nas Boga dziatkami.

Ant. U Pana jest łaska, / u Niego obfite odkupienie.


3 ant. Na początku i przed wiekami * Bogiem było Słowo; / dziś zrodziło się Ono jako Zbawiciel świata.

Pieśń III
1. Śpiewajcie Panu z weselem,
Jezus naszym Zbawicielem,
dziś na ziemię przychodzi,
z Panny czystej się rodzi,
z Panny czystej się rodzi

2. Przystąpmyż w duchu ku Tobie,
Bóg to w dziecięcia osobie,
tu w ubóstwie Pan świata,
z człowiekiem się dziś brata,
z człowiekiem się dziś brata.

3. Złóżmy Mu pokłon głęboki,
uczcijmy jego wyroki.
Bóg nieograniczony,
człowiekiem dziś zrodzony,
człowiekiem dziś zrodzony.

4. Przynieśmy z Aniołów chórem,
bośmy też Jego utworem.
Chwały mu głośmy pienia,
w dzień Jego narodzenia,
w dzień Jego narodzenia.

5. Idźmy k’Niemu z pasterzami,
nieśmy ofiary z mędrcami!
Już nie kadzidło, złoto,
Pan ten nie stoi o to,
Pan ten nie stoi o to,

6. Chwała bądź Bogu Synowi,
zrodzonemu z Panny czystej,
i Ojcu z Duchem Świętym,
na wieki niepojętym,
na wieki niepojętym.

Ant. Na początku i przed wiekami / Bogiem było Słowo; / dziś zrodziło się Ono jako Zbawiciel świata.


CZYTANIE (1 J 1,1-3)
To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce, bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione. Oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami. A mieć z nami współuczestnictwo, znaczy: mieć je z Ojcem i z Jego Synem, Jezusem Chrystusem.


RESPONSORIUM KRÓTKIE
K: Słowo ciałem się stało. * Alleluja, alleluja.
W: Słowo ciałem się stało. / Alleluja, alleluja.
K: I zamieszkało między nami.
W: Alleluja, alleluja.
K: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
W. Słowo ciałem się stało. / Alleluja, alleluja.


PIEŚŃ MARYI
Ant. Dzisiaj narodził się Chrystus, * dziś objawił się Zbawiciel; / dzisiaj na ziemi śpiewają aniołowie, / radują się archaniołowie; / dziś weselą się sprawiedliwi, wołając: / Chwała na wysokości Bogu. / Alleluja.

K: Magnificat.
W: 1. Wielbij duszo moja, Pana,
któraś od niego wybrana,
i wesel się w Bogu twoim,
co jest Zbawicielem moim.

2. Wejrzał On z swojej stolicy
na pokorę służebnicy
I po wszystkie wieki czczoną
chce ją mieć błogosławioną.

3. Moc najwyższa mnie wsławiła,
kiedy dla mnie uczyniła
cuda nigdy niepojęte,
której imię zawsze święte.

4. A litość od pokolenia,
do pokoleń i zbawienia
tych, co się Boga lękają
i Panem Go swym uznają.

5. Wszechmocny Pan, nieśmiertelną,
moc okazał swoją dzielną,
gdy myśli pysznych rozprószył
i dumne serca pokruszył.

6. Bohaterów dumnomężnych,
gdy strącił z tronów potężnych.
A pokornych wyprowadził
i na tronach ich osadził.

7. Gdy ubogich bogactwami,
dom napełnił i skarbami,
a pogardził bogatymi
i zrównał ich z ubogimi.

8. Sługę swego, kiedy w stałą,
wziął opiekę swą wspaniałą,
Izraela, miłosierny
Bóg w przymierzach swoich wierny.

9. Które z naszymi przodkami,
Abrahama potomkami,
uczynił i zawarł stałe,
i na wieki wiecznie trwałe.

10. Chwała Ojcu i Synowi,
Świętemu także Duchowi,
niech będzie wszędzie stateczna,
teraz i na wieki wieczna.

Ant. Dzisiaj narodził się Chrystus, / dziś objawił się Zbawiciel; / dzisiaj na ziemi śpiewają aniołowie, / radują się archaniołowie; / dziś weselą się sprawiedliwi, wołając: / Chwała na wysokości Bogu. / Alleluja.


PROŚBY
W dniu narodzenia Chrystusa aniołowie zwiastowali światu pokój. Z radością wysławiajmy Pana i z wiarą wołajmy do Niego:
Niech Twe narodzenie przyniesie nam pokój.

Panie, Ty przez tajemnicę Narodzenia przynosisz pociechę swemu Kościołowi,
- obdarz go obficie wszelkimi dobrami.
Niech Twe narodzenie przyniesie nam pokój.

Panie, Ty jesteś zwierzchnikiem pasterzy i naszym dobrym Pasterzem,
- spraw, aby papież i nasi biskupi byli wiernymi szafarzami wielorakiej łaski Bożej.
Niech Twe narodzenie przyniesie nam pokój.

Królu wieków, Ty jako człowiek krótko żyłeś na świecie, dzieląc ludzką dolę,
- obdarz nas, słabych i śmiertelnych, swoim wiecznym życiem.
Niech Twe narodzenie przyniesie nam pokój.

Panie, Ty od wieków oczekiwany przyszedłeś w pełni czasów,
- objaw swą obecność tym, którzy jeszcze na Ciebie czekają.
Niech Twe narodzenie przyniesie nam pokój.

Panie, Ty się stałeś człowiekiem, aby odkupić ludzkość poddaną władzy śmierci,
- obdarz zmarłych pełnią Twego odkupienia.
Niech Twe narodzenie przyniesie nam pokój.


MODLITWA PAŃSKA
K: Jezus Chrystus dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:
W: Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode złego.


MODLITWA
K: Boże, Ty w cudowny sposób stworzyłeś człowieka i jeszcze cudowniej odnowiłeś jego godność, daj nam udział w Bóstwie Twojego Syna, * który przyjął nasze człowieczeństwo. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
W: Amen.


Następuje błogosławieństwo końcowe i rozesłanie lub pieśń na wystawienie, jeśli ma być wystawienie Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo sakramentalne.
#16
Chwilę przed Bożym Narodzeniem do wszystkich parafii diecezji opolskiej i gliwickiej trafił drugi tom chorału „Droga do nieba”. Zawiera on opracowania harmoniczne wszystkich śpiewów okresowych. W księgarniach księga ukaże się lada chwila - cena ok. 105 zł.
Aktualnie trwają prace redakcyjne nad trzecim i ostatnim tomem, który będzie zawierał m.in. śpiewy ku czci Serca Pana Jezusa, Matki Najświętszej i świętych. Tym samym wszystkie śpiewy znajdujące się w tzw. nowym wydaniu „Drogi do nieba” otrzymają opracowania harmoniczne. Cechą nowych opracowań są przede wszystkim obniżone tonacje pieśni, które ułatwią śpiewanie we wspólnocie.
#17
I Niedziela Adwentu, rok B - 30.11.2008.
Utrecht, Kościół Rektorski p.w. św. Willibrorda, g. 10:30.
Msza w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, po łacinie (z wyjątkiem czytań i homilii).

Części stałe - msza XVII, Credo II.

W: Ad te levavi animam meam (introit - Ps 24, 1-3),
Śpiew międzylekcyjny: Universi qui te exspectant (graduał - Ps 24, 3.4),
Śpiew przed Ewangelią: Ostende nobis Domine misericordiam tuam (alleluja - Ps 84, 8 ),
Pd: Ad te Domine levavi animam meam (ofertorium - Ps 24, 1-3),
K: Dominus dabit benignitatem (ant. na komunię - Ps 84, 13), potem Rorate caeli desuper et nubes pluant iustum (pieśń naprzemienna),
U: święte milczenie,
Z: utwór organowy.
#18
Cytat: knrdsk1 w 30-11-2008, 16:37:28
Kościół  p.w. Św. Michała Archanioła (Salezjanie), 1. niedziela Adwentu, godz. 11:00

Całość okropna :( Można wiedzieć w jakim mieście?

#19
Cytat: Jarek w 27-11-2008, 07:22:04
CytatAntyfona z Nieszporów na I Niedzielę Adwentu

Dokładnie to jest 2. antyfona I. Nieszporów (wg Liturgia Horarum) I. Niedzieli Adwentu. [popr. knrdsk1]

Panie Knrdsk1, prawidłowo jest tak, jak napisałem, czyli:
CytatDokładnie to jest 2. antyfona I Nieszporów (wg Liturgia Horarum) I Niedzieli Adwentu.
Pisząc w języku polskim kropkę pomijamy po liczebnikach porządkowych pisanych cyframi rzymskimi (por. np. http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629756).

Cytat: Rorantysta w 27-11-2008, 11:17:41
Polska wersja: Oto Pan Bóg przyjdzie [nuty w wersji polskiej i łacińskiej wg Siedleckiego 1928 - różnice w melodii w porównaniu do LU]

Polska wersja wg Liturgii Godzin to:
Oto przyjdzie Pan, a z Nim wszyscy Jego święci, tego dnia zajaśnieje światłość wielka.

Cytat: Rorantysta w 27-11-2008, 11:17:41
CytatDokładnie to jest 2. antyfona I. Nieszporów (wg Liturgia Horarum) I. Niedzieli Adwentu. [popr. knrdsk1]
A w układzie przedsoborowym - trzecia, z tym że było 5 psalmów.
.

Czyli wg Liturgia Horarum jest to 2. antyfona, natomiast wg Breviarium Romanum jest to 3. antyfona.
#20
CytatAntyfona z Nieszporów na I Niedzielę Adwentu

Dokładnie to jest 2. antyfona I Nieszporów (wg Liturgia Horarum) I Niedzieli Adwentu.

[poprawił i od-poprawił knrdsk1]
#21
Przypominam, że ta czcigodna sekwencja nadaje się do wykorzystania na Msze w ostatnim tygodniu roku liturgicznego.
#22
Cytat: marian7 w 23-11-2008, 00:08:59
Mój ś.p. proboszcz w latach 60-tych, nakazywał śpiewanie Siedmiu Antyfon - Mądrości która z ust Bożych wypływasz - po jednej każdego dnia, od 17 grudnia i tak jakoś mi to zostało do dziś.

To bardzo dobra praktyka :)
Bo właśnie te antyfony są na tych siedem dni - po jednej na każdy dzień.
W Mszy występują w te dni jako śpiew przed Ewangelią, a w Nieszporach jako antyfona do Magnificat.
Ale jako pieśń mogą być śpiewane także w innych częściach liturgii.
#23
Cytat: braciszek m w 17-08-2008, 13:09:11
Temat ucichł rok temu, a ja dalej nie wiem, można te antyfony śpiewac czy nie? Po polsku czy po łacinie mozna, o ile wogóle można?

No pewnie, że można.
Ba, przecież mają pierwszeństwo przed pieśniami.
#24
Cytat: Maximilianus w 08-07-2008, 19:49:29
Na śpiew pożegnalny przewidziane są dwie pieśni: Przybądźcie z nieba oraz Dziś moją duszę (popularna na tę okoliczność na Śląsku). Myślę, że zastępowanie tych śpiewów innymi pieśniami nie jest poprawne.

Eee, jest ich trochę więcej niż dwie. Mi wychodzi dla diecezji polskich siedem (6 przewidzianych w Obrzędach pogrzebu dostosownych dla diecezji polskich + 1 przewidziana dla całego Kościoła powszechnego).

1. Przybądźcie z nieba
2. Stanę przed Stwórcą i przed swoim Bogiem (Dziś moją duszę)
3. U Ciebie, Boże, miłosierdzia wzywam
4. Mój Odkupiciel, Chrystus Zmartwychwstały
5. Na Twoje słowo, Panie Jezu Chryste
6. Przybądźcie, Święci Boży
     no i przede wszystkim:
7. Libera me, Domine
#25
Dyplomowany organista z zapewnioną pracą
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74785,5267759,Dyplomowany_organista_z_zapewniona_praca.html
pes, PAP2008-06-02, ostatnia aktualizacja 2008-06-02 09:47

Papieska Akademia Teologiczna i krakowska Akademia Muzyczna uruchamiają w październiku jedyne w kraju studia na kierunku muzyka kościelna. Zainteresowanie jest ogromne, bo coraz częściej od organistów wymaga się wyższego wykształcenia - donosi "Dziennik Polski".

W każdej polskiej parafii pracuje przynajmniej jeden organista. Jeszcze dziesięć lat temu, aby nim zostać wystarczyło mieć dobry słuch i jakie takie pojęcie o nutach. Dzisiaj potrzebne są już większe umiejętności. Krakowska kuria metropolitalna jako jedna z pierwszych postanowiła zadbać o fachowe przygotowanie swoich prawie 500 organistów. W regulaminie, który obowiązuje przy ich zatrudnianiu, zapisano, iż w parafiach liczących powyżej 7 tys. mieszkańców organista powinien mieć wyższe wykształcenie muzyczne.

Według ks. dr Roberta Tyrały, przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, ten wymóg spełnia mniej więcej połowa parafii. W pozostałych z fachowym przygotowaniem organistów bywa różnie. Najgorzej jest na wsi i w małych miasteczkach. Tam organistą zostawało się zwykle z przypadku i dożywotnio. W niektórych wiejskich parafiach można więc spotkać nawet osoby w wieku mocno zaawansowanym, mające kłopoty ze słuchem.

Niebawem w naszych kościołach pojawi się przy organach nowa kadra. Na to stanowisko będą przyjmowane osoby nie tylko umiejące grać na organach, ale również mające wiedzę z dziedziny muzyki kościelnej. Co najmniej z licencjatem, a najlepiej z dyplomem magistra. Takich studiów nie było do tej pory w naszym kraju. W październiku tego roku uruchamiają je wspólnie Papieska Akademia Teologiczna i krakowska Akademia Muzyczna. Zainteresowanie jest ogromne. Kandydaci muszą jednak mieć świadomość, że "muzyka kościelna" będzie kierunkiem elitarnym. - Stawiamy na jakość, nie na ilość. Chcemy kształcić takich ludzi, którzy będą nie tylko dobrymi muzykami, ale również animatorami życia muzycznego w parafii" - podkreśla ks. Tyrała.

Student kierunku "muzyka kościelna" przez pięć lat będzie się uczył gry na organach. Zdobędzie również wiedzę z teorii i praktyki dyrygowania chórem, pozna chorał gregoriański, prawodawstwo muzyki liturgicznej itp. Pracę po studiach ma prawie pewną. I to całkiem niezłą. Organista, przyjmowany i zwalniany przez proboszcza lub rektora kościoła, ma wszystkie prawa wynikające z kodeksu pracy i wewnętrznego regulaminu diecezji, włącznie z prawem do nagród jubileuszowych za staż pracy - czytamy w "Dzienniku Polskim".