Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Tomek Torquemada

Strony: 1 [2] 3 4 ... 16
26
http://www.musicasacra.com/pdf/propers-guam.pdf
Propria mszalne rozpisane w zwykłej psalmodii, a przez to możliwe do zaśpiewania przez każdego, kto trochę tonów psalmowych liznął. Co Państwo o tym sądzą? Chwalebna popularyzacja śpiewu liturgicznego, czy karygodne upraszczanie sobie życia?

28
Uruchomiłem nowy portal internetowy:

http://katolicy.net

Założenia programowe serwisu to:
- tematyka: tradycyjna liturgia, integralny katolicyzm, polskie tradycje religijne, krytyka przesądów
- krótkie i zrozumiałe teksty
- tradycyjny optymizm
- regularne newsy o tradycji w kraju i na świecie
- użyteczne materiały do pobrania (np. pliki ze śpiewnikami, mszalikami, kyriale etc.)
- wypaczenia posoborowia przemilczamy milczeniem tak jak mainstream mediów katolickich przemilcza tradycjonalizm

A co wyróżnia nowy serwis wśród już istniejących?

Jest to OTWARCIE NA CZYTELNIKÓW. Każdy zarejestrowany użytkownik może za pomocą portalu podesłać artykuł, newsa lub link, który po zatwierdzeniu przez administratora zostanie opublikowany.
Jeśli zaś ktoś z Państwa czuje się na siłach pisać na portalu bardziej regularnie - serdecznie zapraszam i proszę o kontakt na priv.

Projekt jest niekomercyjny, całkowicie AMDG

Zachęcam do odwiedzenia, a jeśli uznają Państwo serwis za ciekawy - do jego promocji, poprzez polecanie znajomym oraz umieszczanie w sieci linków i banerów (banery są dostępne po zalogowaniu w dziale "Pliki do pobrania").

Ciekaw jestem Państwa opinii.

29
Zamierzamy opracować na potrzeby wrocławskiego środowiska tradycyjnego 2 w jednym, czyli mszalik + śpiewnik. Zawartość:

Ordo Missae
Prefacje
Antyfony Maryjne
Kyriale do najpopularniejszych mszy
wybrane śpiewy łacińskie
nieszpory (ludowe - przekład Karpińskiego)
wybór pieśni po polsku do śpiewania na mszy

Mam prośbę odnośnie wyboru pieśni tradycyjnych po polsku. Jeśli mają Państwo sugestie co koniecznie powinno się znaleźć - proszę o podzielenie się pomysłami. Ja ze swojej strony zacznę dziś wieczorem wpisywać w tym wątku swoje propozycje pieśni - będę wdzięczny za zrecenzowanie.

30
Szwarc, mydło i powidło / Pomóżmy Mirosławowi Salwowskiemu
« dnia: 14-09-2007, 21:59:18 »
z FF:

Cytuj
Dziś otrzymałem od Brawaria list o następującej treści i na jego prośbą podaję go do wiadomości FForumowiczów z gorącą prośbą o modlitwę:

"Bardzo proszę Cię o zamieszczenie na FF prośby o modły Forumowiczów w następujących intencjach:

- o wyleczenie mej Mamy ze złośliwego raka trzustki i mechanicznej żółtaczki . Po ludzku rzecz biorąc sprawa ta jest już zupełnie beznadziejna. w Centrum Onkologii powiedziano mi, że Mama nie kwalifikuje się już nawet do chemioterapii i jedyne co można już dla niej zrobić, to objęcie jej opieką paliatywną. Proszę więc bardzo o modlitwy o Cud. Mama jest najukochańsza osobą, ktorą mam na tym świecie. Ma dopiero 61 lat i wspaniale by było, gdyby mogła spokojnie dozyć swej starości.

- o to, bym znalazł pracę. Mniej więcej w tym samym czasie, gdy doszły do mnie tragiczne informacje nt. zdrowia mej ukochanej Mamy, pracodawca oświadczył mi, iż od października nie będę już u niego pracował. Człowiek ten stwierdził, iż co prawda, widzi u mnie chęci do pracy i widzi także, że nie jestem leniwy, jednak po prostu "nie łapię" tematyki tej pracy i nie ma co tego przedłużać. Jest to tym bardziej ragiczne, albowiem tracę pracę, w czasie, gdy potrzebne są właśnie pieniądze, by jakoś próbować ratować Mamę. Szczerze mówiąc to teraz: znalezienie pracy przez mnie chyba też będzie graniczyć z Cudem. Dotychczas bowiem: albo wywalono mnie, bo się "nie nadawałem", albo też musiałem rezygnowac z
pracy, gdyż kazano mi czynić jakieś przekręty (np. odpisywanie fałszywych oświadczeń o odbyciu szkolenia BHP, ktore się nie odbyło). Do pracy fizycznej mnie nie wezmą, gdyż z wyższym wykształceniem zazwyczaj nie chcę brać (wiem, bo tak mi też argumentowano), albo też szybko wywalają. Tam gdzie najlepiej bym się nadawał, a więc w jakiś redakcjach czy wydawnictwach, również nie mam szans, albo ze względu na poglądy, albo z powodu jakiejś mentalnej czarnej listy, ktora mówi, że tych autorów nie publikujemy. Tak też również w tej sferze sytuacja jest beznadziejna i potrzeba wręcz Cudu, by to odmienić. Pozdrawiam w najchwalebniejszym Imieniu Jezus."

pomóżmy potrzebującemu - tu jest numer konta:
http://salwowski.msza.net/m/pub/o-autorze.html

31
W dniach 21-23 września 2007 w ramach unijnego projektu "U źródeł muzyki" w Chorzowie w parafii św. Marii Magdaleny oraz parafii św. Jadwigi odbędą się spotkania wokół chorału gregoriańskiego. Poprowadzi je o. Jan Paweł Konobrodzki OSB, kantor Opactwa Tynieckiego. Uczestnicy oprócz wspólnego śpiewu oraz uczestnictwa w uroczystej Eucharystii i Liturgii Godzin, będą mieli okazję zaznajomić się z historią chorału oraz podstawami semiologii gregoriańskiej. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniach zapraszam na stronę http://www.kamuzo.katowice.pl Znajduje się na niej szczególowy plan spotkań oraz formularz zgłoszeniowy.

Ponadto w piątek 21.IX. i sobotę 22.IX. o godzinie 21.00 zapraszam do parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie na bezpłatne koncerty tematycznie związane z programem spotkań. Wystąpi Schola Cantorum Minorum Chozoviensis oraz Żeńska schola muzyki dawnej z parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie.

Informacja od Magdy K.

32
Pieśni tradycyjne / niezbędnik dla dzieci
« dnia: 12-09-2007, 20:08:30 »
Kupiłem dzisiaj dla syna podręcznik do religii do pierwszej klasy podstawówki. Do podręcznika dołączona została płyta CD (oczywiście z nowoczesnymi gniotami), a w książce jedynymi chyba tekstami do śpiewania są piosenki Arki Noego. Treść książki nie najgorsza (a w każdym razie o niebo lepsza od heretyckiego podręcznika do zerówki), ale do śpiewania w sumie nic...

Dlatego proponuję, aby w tym wątku stworzyć listę-niezbędnik z pieśniami, których powinny znać dzieci w wieku wczesno-szkoło-podstawowym - o łatwej melodii oraz stosownym tekście. Na początek:

A ty żaczku nauczony
Kiedyś o Jezu chodził po świecie

33
Szwarc, mydło i powidło / Rzeszów: Organista poszukiwany
« dnia: 11-09-2007, 22:00:42 »
Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej chętnie nawiąże współpracę z organistami, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności podczas oprawy muzycznej Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Gwarantujemy kontakt z osobami posiadającymi doświadczenie i wiedzę w zakresie gry organowej i śpiewu w czasie tradycyjnej liturgii katolickiej. Czekamy na odzew ze strony wszystkich organistów chętnych do podnoszenia swoich kwalifikacji. Nie wykluczamy gratyfikacji finansowych za grę w czasie liturgii.

http://tradycja.krzyz.org

34
Cytuj
Watykan bez współpracowników Jana Pawła II?

Z otoczenia Benedykta XVI odchodzi ostatni z bliskich współpracowników Jana Pawła II – arcybiskup Piero Marini. Nowym mistrzem papieskich ceremonii liturgicznych ma zostać ks. Guido Marini – poinformował włoski dziennik „Il Giornale”. Abp Marini sprawował swą funkcję 20 lat.

To arcybiskup Marini za pontyfikatu polskiego papieża dostosował program wielkich mszy do potrzeb transmisji telewizyjnych; to on również opracował scenariusz uroczystości żałobnych Jana Pawła II.

Wymieniany przez gazetę jako prawdopodobny następca arcybiskupa Mariniego – ksiądz Guido Marini – jest kanclerzem archidiecezji w Genui i ceremoniarzem jej ordynariusza, arcybiskupa Angelo Bagnasco.

„Il Giornale” pisze również o napływających z Watykanu nieoficjalnych na razie informacjach, że po 14 września, kiedy wejdzie w życie decyzja Benedykta XVI o przywróceniu tradycyjnej przedsoborowej mszy łacińskiej, papież odprawi taką mszę w bazylice świętego Piotra.


http://tvp.pl/124,20070902550594.strona

DEO GRATIAS :-)))))))))))))))))

35
07.09, godz. 21.00, Wrocław
Kościół p.w. św. Wojciecha

SCHOLA GREGORIANA SILESIENSIS
Robert Pożarski kierownictwo artystyczne
BORNUS CONSORT
Marcin Bornus-Szczycinski kierownictwo artystyczne
NOCNA LITURGIA

Późną nocą rozpoczyna się duchowe wydarzenie łączące liturgię i śpiew, zgromadzenie oo. Dominikanów świętować będą wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (w polskiej tradycji Święto Matki Bożej Siewnej).

Wstęp wolny

http://www.wratislavia.art.pl/program.htm

41
Szanowni Współtwórcy i Użytkownicy,
czas na nowy spis, dotyczący śpiewów wykonywanych w czasie rozmaitych świąt.  Mam nadzieję że przyczyni się do szybszego wyszukiwania wpisów o pieśniach.
(knrdsk1, dnia 09 Września A.D. MMXVIII).

Kościół NMP na Piasku we Wrocławiu, 15.08.2007, 18:00 (msza trydencka - Wniebowzięcie NMP)

Wejście: solo na organach
Ofiarowanie: Bogurodzica
Komunia: Magnificat (po łacinie, na pseudo ton psalmowy - skaszaniony niestety)
Wyjście: Z dawna Polski Tyś Królową (2 zwrotki)

42
Zapraszamy na spotkania otwarte

W ramach obchodów 750 rocznicy śmierci św. Jacka, Dominikański Ośrodek Liturgiczny serdecznie zaprasza na sesję poświęconą chorałowi która odbędzie się w krakowskim klasztorze dominikanów.

- wykład pt. Chorał wczoraj, wygłosi o. Błażej Matusiak OP , w poniedziałek 13 sierpnia o godzinie 16.30

- wykład pt. Chorał dzisiaj wygłosi pan Marcin Bornus-Szczyciński w środę 15 sierpnia o godzinie 16.30

Na zakończenie sesji chorałowej odbędzie się dyskusja o przyszłości chorału: Chorał jutro, na dyskusję zapraszamy w piątek 17 sierpnia o godzinie 15.00.

43
Doświadczenia moje i kolegów wskazują na to, że ze śpiewaniem podczas mszy świętych jest u nas dość kiepsko, z tendencją do kiepsko. Dominują pieśni nowe, średnich lotów, a śpiewamy coraz mniej - jedną, góra dwie zwrotki. Fajnie byłoby zebrać jakiś materiał badawczy, żeby zobaczyć co się śpiewa, które pieśni są jeszcze żywe, a które zapomniano, w których rejonach kraju jest lepiej etc.

W tym wątku można wpisać informacje, co było śpiewane podczas mszy niedzielnej. Postać następująca:

przykład:

Kościół XXXX w mieście YYYY godzina AA:BB
Wejście: Pod twą obronę (2 zwrotki)
Ofiarowanie: Z rąk kapłańskich (1 zwrotka)
Komunia: Bądźże pozdrowiona (4 zwrotki)
Wyjście: Barka (10 zwrotek) ;-)

44
Pieśni mszalne / Co nam nakazuje nasza wiara
« dnia: 02-08-2007, 17:24:35 »
według Śpiewnika Kościelnego ks. Siedleckiego, 1928 r.

Na Introit. Co nam nakazuje nasza wiara * Jest między innemi i ta ofiara, * Którą Bóg Syn, dla naszych win * Na krzyżu sprawował aż do trzech godzin.

Na Gloria. Już na wysokości Bogu chwała * Z narodzin Chrystusa Pana się stała, * A nam dany, pożądany * Pokój na ziemi trwa nieprzerwany.

Na Ewangelję. Oświeć nas, o Panie, słowem Twojem, * Któreś nam zostawił w Kościele Swoim, * Tak pisaniem, jak podaniem, * Powagą niemylną za prawe znanem.

Na Credo. Wierzymy, o Panie, coś objawił, * Żeś niebo i ziemię z niczego sprawił; * Żeś Swojego Jedynego * Syna dla zbawienia posłał naszego.

Na Offertorium. Przyjmij od nas, Panie, te ofiary * Chleba i wina, jak własne Swe dary, * Z których prawa duszy strawa, * To Ciało i Krew Twa dla nas się stawa.

Na Sanctus. Pozwólcie, o święci Aniołowie, * Którzy też jesteście nasi Stróżowie, * Niech wraz z wami zaśpiewamy: * Święty, Święty, Święty Pan z Zastępami.

Na Podniesienie. Ten, co był na krzyżu zawieszony, * Ten sam jest w Hostyi tej utajony: * Bóg wcielony, uwielbiony, * I mnóstwem Aniołów Swych otoczony.

Na Agnus Dei. Ten, co się na krzyżu ofiarował, * W podobieństwie chleba nam się darował, * By ognistem sercem czystem * Przejęty, nas darzył życiem wieczystem.

Na Ite Missa est. Kończy się ofiara ta bezkrwawa, * Którąśmy oddali już według prawa: * Więc klękajmy, odbierajmy * Żegnanie i Panu się polecajmy.

45
Śpiewa Marcin Gołaski z Poznania, syn Jana, lat 12.
28 Lipca 2007 r. przed południem, Wrocław
(plik mp3 widoczny po zalogowaniu-WARTO!!!)

46
Nie jest to osobna pieśń, lecz dwie ostatnie zwrotki hymnu Sław języku tajemnicę (Pange lingua gloriosi), którego tekst znajduje się tutaj.

47
Pieśni mszalne / Boże, Stwórco nasz, Panie
« dnia: 15-07-2007, 01:10:15 »
Źródło: Wianek Pieśni

Boże, Stwórco nasz, Panie, * Przed Tobą padamy, usłysz nasze wołanie, * Pokornie błagamy; * Ofiarę zaczynamy * Nowego Zakonu, * Niosąc ją przez kapłana * Do Twojego tronu.

Na Gloria. Chwała na wysokości * Bogu wszechmocnemu. * Pokój na tej niskości * Ludowi wiernemu; * Pokoju Twego, Panie! * Udzielaj nam z nieba. * Abyśmy Ciebie chwalić * Mmogli, jak potrzeba.

Przed Ewangelią. Ewangelia święta * Jest fundament wiary, * Bo z ust Boskich pochodzi, * Tak jak zakon stary, * Wszyscy się ku niej mamy, * Wierni chrześcijanie, * I wiarę zakładamy, * Na Twej prawdzie Panie!

Na Credo. W trzech Osobach jednego * Boga wyznawamy, * Stworzyciela wszystkiego * Ojcem nazywamy; * Ten zrodził Syna sobie * Równego przed wiekiem, * Który się dla nas grzesznych * Raczył stać człowiekiem.

Na Offertorium. Przyjmij, Panie! ofiarę * Świętą Twego Syna * Którą Tobie na chwałę * kapłan Twój zaczyna! * Przyjm chleb i wino, które * Za Boskiem Twem słowem, * Przemienione stają się * Ciałem Chrystusowem.

Zdrowie, życie i wszystko, * Co z Twej mamy ręki * Ojcze! dajemy Tobie, * Na powinne dzięki; * Wejrzyj okiem łaskawem * Na nasze ofiary, * Pokaż się miłościwym, * Przyjmij nasze dary.

Na Sanctus. Z Aniołami śpiewajmy: * Święty, Święty, Święty * Bóg nasz jest w majestacie * Swoim niepojęty: * Niech Go wszelkie stworzenie, * W niebie i na ziemi, * Nieustannie uwielbia * Z wszystkimi Świętymi.

Po Podniesieniu. Przed Tobą w tej świętości * Skryty Boże! padam, * Twej Boskiej wielmożności * Winny ukłon składam, * Zapieram się na Twoje * Słowo mej źrenicy, * Ciebie Boże! wyznaję * Tu w tej tajemnicy.

Na Agnus Dei. Wesel się, duszo wierna! * Gdy Chrystus swe Ciało * Na pokarm daje, które * Za ciebie cierpiało, * Masz pod postacią chleba * Chrystusa żywego, * Bez kielicha pożywasz * Ciało i Krwi Jego.

Jezu, ja grzesznik, Twojej * Nie godzien miłości, * Byś wszedł do serca mego, * Bo jest pełne złości * Ale zgładź grzechy moje, * Wszak to możesz sprawić, * I jednem słowem Twojem, * Duszę moją zbawić.

Na Przeżegnanie. Kończąc Ofiarę świętą, * Prosimy Cię, Panie! * Niechaj się miłą w Twojej * Obecności stanie, * Przez krzyż Syna Twojego * I Jego zasługi, * Zmiłuj się, Panie! odpuść * Nam grzechowe długi. Amen.

48
Źródło: Wianek Pieśni

1. Dopókąd na świecie ciemności grzechowe * Panowały wszędzie, plemię Adamowe, * Trzymając w swej niewoli * Rząd gniewu i piekła swą chodził koleją, * Zaledwo się człowiek mógł cieszyć nadzieją *  W swojej mizernej doli; * Alić się jasność pokazuje, * Której się i niebo dziwuje, * Bo wschodzi gwiazda Jakóbowa, * Z niej światu jest ozdoba nowa. * Któraż to jest, przebóg! co świat oświeciła, * Co wszystkie narody wraz uszczęśliwiła, * Od wieków znana, Niepokalana. * Wszyscy się radujmy, tryumf wykrzykujmy! * Witaj Marya! * Wiwat niezmazana i niepokalana, Marya! * I niepokalana, Wiwat! Wiwat!

2. Marya najświętsza! cnót wszystkich Zwierciadło, * Żeś niepokalana, wnet zaraz opadło, * Pychy duchowne złości; * Teraz ludzki naród jest wyswobodzony, * Przez Maryę Pannę wyprowadzony * Na drogę szczęśliwości. * Widząc się człowiek w Boskiej mocy, * Z przyczyny Maryi pomocy, * Lilia z pod ciernia wychodzi, * Z tej się więc Bóg i Człowiek rodzi. * Któraż to jest, przebóg! co ten Owoc wyda, * Co z padołu płaczu chwały niebu przyda? * Od wieków znana, Niepokalana. * Wszyscy się radujmy itd.

49
Źródło: Wianek Pieśni

1. Ciebie na wieki wychwalać będziemy, * Królowo nieba, Maryo; * W Twojej opiece niechaj zostajemy, * Śliczna bez zmazy lilio! * Wdzięczna Estero, o Panienko święta! * Tyś przez Aniołów, jest do nieba wzięta, * Niepokalanie poczęta!

2. Na każdy moment, na każdą godzinę, * Twojej pomocy żądamy * Pani Anielska, odproś naszą winę, * Do Ciebie grzeszni wzdychamy! * O Fórto Rajska! Ucieczko grzeszników! * O Matko Boska! ratuj niewolników, * Niepokalanie poczęta!

3. Obróć Swe oczy, pośpiesz w utrapieniu, * Maryo, Matko miłości; * Kto służy Tobie, nie daj go zginieniu, * Broń nas od czartowskiej złości; * Pokaż łaskę Swą, Matko litościwa, * Najświętsza Panno, bądźże szczodrobliwa, * Niepokalanie poczęta!

4. Masz berło w ręce, znać, żeś Monarchinią, * Masz w drugiej Syna Swojego; * Zjednaj nam łaskę w ostatnią godzinę, * W on dzień skonania naszego; * Niech Cię chwalimy z Twym Synem spółecznie, * Jak teraz w życiu, * tak i potem wiecznie, * Niepokalanie poczęta!

5. Przybądź, o Matko, w ostatnim terminie, * Ciebie my grzeszni wzywamy, * Na pomoc naszą w śmiertelnej godzinie, * Niechaj przy Tobie skonamy; * Ubłagaj Syna, niechaj się zmiłuje, * A żywot wieczny po śmierci daruje, * Niepokalanie poczęta!

Strony: 1 [2] 3 4 ... 16