Kantyczki Karmelitańskie - rękopis Ch 251 - XVIII w.

Zaczęty przez Rorantysta, 15-11-2007, 16:35:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

KANTYCZKI KARMELITAŃSKIE rękopis Ch 251

Rękopis z XVIII w. pochodzący z krakowskiego klasztoru Sióstr Karmelitanek.
W latach 1922-52 znajdował się w zbiorach prof. Adolfa Chybińskiego.
Obecnie jest w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Sygnatura Ch 251.

Rękopis zawiera 357 tekstów kolęd. Do 78 z nich podana jest także melodia. Przy 14 kolejnych podana jest wskazówka na jaką melodię należy ją śpiewać. Teksty kolęd pochodzą z okresu od połowy XVI do końca XVIII wieku. Pisane były przez kilku skryptorów.

Wydanie źródłowe tego rękopisu opracowane przez Barbarę Krzyżaniak ukazało się w 1980 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jako dokumentacja wcześniej opublikowanej pracy autorki: Kantyczki z rękopisów karmelitańskich (XVII/XVIII w.), PWM 1977.

Rorantysta

Rękopis nie posiada karty tytułowej. Poniżej pierwsza strona rękopisu (widoczna po zalogowaniu):

L'organiste

Na marginesie wątku o kantyczce: kto dzisiaj potrafi tak pięknie ręcznie pisać...? :-\


tomas_wawa

#4
Barbara Krzyżaniak w pracy "Kantyczki z rękopisów karmelitańskich (XVI/ XVII w.) klasyfikuje następująco kolędy pochodzące z Rkp. Ch 251:

I Pieśni na Boże Narodzenie
1. pieśni z repertuaru ogólnoeuropejskiego: 9, 47, 62, 236, 260, 262, 264, 272, 273, 289, 317, 334, 350;
2. pieśni z twórczości rodzimej: 74, 200, 238, 245, 256, 261, 278, 285, 337, 338, 339, 347, 362;
3. pieśni pasyjne: 207, 291;
autorskie: 121, 358;
4. pieśni innych wyznań: [359], 360, 361, 363.

Kolejne punkty wyliczają numery utworów klasyfikowane jako kolędy kościelne, klasztorne, związane z adoracją i kołysaniem, jasełkowe, winszujące, z repertuaru misteriów i jasełek (apokryficzne, dialogowane, jasełkowe, pieśni sceny intermediowej), kolędy winszujące (noworoczne) oraz pastorałki.

Najbardziej zainteresował mnie punkt I, dlatego zamieściłem wyliczone przez autorkę numery tekstów. Czy ktoś dysponuje materiałem źródłowym i mógłby podać, jakie teksty kryją się pod tymi numerami? Szczególnie interesuje mnie punkt I.1. Z informacji podanej przez Rorantystę wynika np. iż pod numerem 350 kryje się tekst "Alleluja, chwalmy Boga". Autorka cytowanego przeze mnie opracowania zalicza go do tekstów z repertuaru ogólnoeuropejskiego. Czy znacie Państwo pochodzenie tego tekstu lub/i jego odpowiedniki w innych językach?

Rorantysta


tomas_wawa

A czy dysponuje Pan może "spisem treści" owych kantyczek? Generalnie chodzi mi o to, że autorka cytowanego opracowania, dokonując klasyfikacji zamieszczonych w kantyczkach śpiewów, posługuje się numerami (jak przytoczyłem powyżej), za którymi nie wiem, co się kryje :-\

Rorantysta

Wydanie źródłowe zawiera tylko indeks incipitów. Nie ma spisu wg numerów w zbiorze. Jeśli uda mi się przekształcić to do postaci tekstowej, to spróbuję taki spis zrobić.

tomas_wawa

Interesują mnie szczególnie tytuły tekstów pochodzących z innych wyznań, tzn. nry [359], 360, 361, 363 oraz tekstów wywodzących się z tradycji ogólnoeuropejskiej, tzn. nry 9, 47, 62, 236, 260, 262, 264, 272, 273, 289, 317, 334, 350.

Na podstawie Pańskich wpisów na forum udało się już zidentyfikować nr 350 (Alleluja, chwalmy Boga).

Gdyby się udało Panu "rozszyfrować" chociaż część tytułów, czułbym się zobowiązany.

wojtas

Link nie działa: 260. Na Boże Narodzenie [nuty]

knrdsk1

http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,598.0.html  jest tutaj. Niestety przy jednej z przeprowadzek serwerowych pozrywało wiele linków z polskimi czcionkami :(