Co wolno w ramach hymnu na Nieszporach w Adwencie i Okresie Bożego Narodzenia

Zaczęty przez Jarek, 04-12-2007, 19:36:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jarek

Adwent

Hymny Nieszporów do dnia 16 grudnia

Stwórco gwiaździstych przestworzy         
W tym świętym czasie oczekiwania         

Hymny Nieszporów od dnia 17 grudnia

Błogosławiona Maryjo            
Boża Mądrości, Ty ogarniasz wszystko      

Pieśni, których wolno użyć zamiast hymnów w Nieszporach odprawianych wspólnotowo

Boże wieczny, Boże żywy            
Stworzycielu gwiazd świecących         
Zdrowaś bądź, Maryja               



Okres Bożego Narodzenia

Hymn Nieszporów do Uroczystości Objawienia Pańskiego (wyłącznie)

Chryste, zbawienie ludzkości            

Hymn Nieszporów od Uroczystości Objawienia Pańskiego

Czemu, okrutny Herodzie            

Pieśni, których wolno użyć zamiast hymnów w Nieszporach odprawianych wspólnotowo

Anioł pasterzom mówił            
Bóg się rodzi, moc truchleje            
Dzień to jest dziś wesela królewskiej rodziny   
Pan z nieba i z łona Ojca przychodzi         




To wszystko wg "Liturgii godzin". A teraz prośba - proszę sprawdzić, czy może coś jeszcze dopuszcza "Śpiewnik Liturgiczny" TN KUL. Martwi mnie, że formalnie (wg "LG") nie można jako hymnu zaśpiewać "Mądrości, która z ust Bożych wypływasz" co jest bardziej znane (a i wg mnie ładniejsze) niż "Boża Mądrości, Ty ogarniasz wszystko".
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

Rorantysta

W Śpiewniku liturgicznym TN KUL nie znalazłem żadnych uwag o zastępowaniu hymnów pieśniami.

"Mądrości, która z ust Bożych  wypływasz" pochodzi wprost od antyfon "O". Hymn "Boża Mądrości" nawiązuje do treści czterech z siedmiu Wielkich Antyfon, choć nie powtarza dokładnie ich treści. Wygląda to na przeoczenie, bo poza pieśnią "Stworzycielu gwiazd świecących", która jest XVI-wiecznym tłumaczeniem hymnu "Conditor alme siderum", reszta pieśni znacznie bardziej odbiega od hymnów brewiarzowych, które ma zastąpić.

marian7

Mój ś.p. proboszcz w latach 60-tych, nakazywał śpiewanie Siedmiu Antyfon - Mądrości która z ust Bożych wypływasz - po jednej każdego dnia, od 17 grudnia i tak jakoś mi to zostało do dziś.

Jarek

Cytat: marian7 w 23-11-2008, 00:08:59
Mój ś.p. proboszcz w latach 60-tych, nakazywał śpiewanie Siedmiu Antyfon - Mądrości która z ust Bożych wypływasz - po jednej każdego dnia, od 17 grudnia i tak jakoś mi to zostało do dziś.

To bardzo dobra praktyka :)
Bo właśnie te antyfony są na tych siedem dni - po jednej na każdy dzień.
W Mszy występują w te dni jako śpiew przed Ewangelią, a w Nieszporach jako antyfona do Magnificat.
Ale jako pieśń mogą być śpiewane także w innych częściach liturgii.
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

martinus.organarius

Zamiast tego hymnu [przyp. wł.- "Już słońce schodzi ogniste"] śpiewa się "Wszystkie nasze dzienne sprawy" lub: "Czego chcesz od nas, Panie".
W Adwencie: "Spuśćcie nam na ziemskie niwy".
W Boże Narodzenie: "Gdy się Chrystus rodzi" lub: "Mędrcy świata".
W Wielki Post: "Boże, w dobroci" (4 zwrotki) lub: "Jezu Chryste, Panie".
W Wielkanoc: "Otrzyjcie już łzy".

(za: "Jestem z Wami", modlitewnik, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1987)