Poznań - Schola Gregoriana Silesiensis ponownie w Wielki Czwartek

Zaczęty przez Rorantysta, 26-03-2009, 12:28:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

Po raz kolejny w w Wielki czwartek gościć będziemy w Poznaniu zespół Schola Gregoriana Silesiensis. W Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania (Kościół OO.Franciszkanów na Górze Przemysła) podczas uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej wykonają oni dramat liturgiczny - Mandatum wg Graduale Monasticum P,P., Klarysek z Krakowa, XIII w. Początek liturgii o godz. 18.00.
Jeśli trzeba dodać coś więcej - proszę samych Wykonawców o dopisanie - powyższe informacje wyczytałem na poznańskim serwerze miejskim.

knrdsk1

Co można by dopisać? może że nie chcemy koncertować w czasie liturgii lecz jak najlepiej włączyc się w nią, spiewając antyfony przeznaczone dokładnie na ten dzień - Wielki Czwartek, na czas umywania nóg 12 mężczyznom przez przewodniczącego liturgii; antyfon tych jest bardzo dużo, najwyraźniej niegdyś bardzo moment ten celebrowano! teraz jak to wygląda wszyscy chyba wiemy - najczęściej forma jest ekspresowa i bardziej symboliczna (tylko jedna noga obnażobna z buta i skarpety, polanie kilkoma kroplami wody i dotknięcie prześcieradłem czy czymś co ma je zastępować, celem powierzchownego osuszenia), a w wielu kościołach w ogóle pomija się umywanie nóg! Gdy śpiewaliśmy w zeszłym roku, musieliśmy obciąć chyba z 2/3 przewidzianych antyfon, dopiero kończący obrzęd dialog Piotra z Jezusem (Domine, Tu michi lavas pedes?!) odśpiewaliśmy w całości, bo nie da się go podzielić, a antyfony następujące po nich także opuściliśmy. Prawdopodobnie po liturgii, przy ciemnicy (obecnie zwanej "ołtarzem przechowywania", chyba że chodzi o zbieranie pieniędzy na kwiaty, to jeszcze się używa określenia "do grobu i ciemnicy") zaśpiewamy jeszcze, jak w zeszłym roku, fragment Lamentacji Jeremiasza i może jakąś przestarzałą polską pieśń. Zapraszam, jeśli będzie ktoś wtedy w Poznaniu!

bogienka


knrdsk1

Miło, że się doturlałaś :-) i Rorantysta z caaałą Rodziną! :-D

Tomek Torquemada

Cytat: bogienka w 09-04-2009, 17:01:29
No dobra, chyba się doturlam. ;D
Bardzo żałuję, że nie byłem tym razem i nie miałem okazji poznać osobiście.

Za to zaśpiewałem wczoraj introit i graduał na mszy wielkoczwartkowej na Piasku.

bogienka

Tomku! knrdsk1 ma muzycznego "zajączka" dla Ciebie ode mnie ;)
Było absolutnie pięknie. Taka muzyka, osadzona we właściwym, liturgicznym kontekście jest absolutna (brak mi lepszego słowa, moje IQ w ostatnim trymestrze ciąży trzeba podzielić przez liczbę osób zaangażowanych).