Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - staszek

#1
Przez ziemskich dróg, zawiłych splot,
Przez krocie walk, ustawnych burz *
Kieruję krok i myśli lot,
Do nieba bram, do rajskich zórz *
 
    Mam piękny dom, hen nad gwiazdami,
    Tam wiecznie hymn radości brzmi *
    Tam smutek lic, grzech serc nie plami,
    A wiernym Bóg otwiera drzwi.

Niebiański dom zbudował Pan,
Z miłości, krwi i łaski swej *
Więc złotem lśni, rubinem ścian,
Perłami szyb, o wejść doń chciej.
    Mam piękny dom...

W przybytku tym, ja Ojca mam,
On w chwilach złych mi daje dłoń *
Wśród życia burz pośpieszę tam,
I złożę Mu na pierś swą skroń.     
    Mam piękny dom....

Gdy pokój chcesz w swym sercu mieć,
Osuszyć łzy, ukoić ból *
Zwyciężaj grzech i duchem wzleć,
Gdzie Zbawca twój, i niebios




#2
   Dostępny jest wydany w eleganckiej oprawie z twardą okładką przez Wydawnictwo ,,Czuwajmy" z Michałowic (koło Krakowa) śpiewnik pod tytułem ,,W drodze do Domu Ojca". Zawiera on zbiór modlitw, nabożeństw, pieśni z zapisem linii melodycznej oraz innych utworów o charakterze żałobnym. Jak sugeruje nazwa publikacji ,,jej zawartość <<prowadzi nas >> przez życie do wieczności", poprzez odpowiednio dobrany materiał śpiewno-modlitewny.
   Śpiewnik adresowany jest przede wszystkim do organistów i śpiewaków prowadzących czuwania przy Zmarłym i procesje pogrzebowe z domu do kościoła. Powstał przy ścisłej współpracy z Księżmi Cenzorami, poddany został bardzo szczegółowej ,,obróbce" tekstowej pod kątem wymagań teologicznych, zgodności z Pismem Świętym oraz zaleceniami Komisji Liturgicznej przy Episkopacie Polski.
   Całość śpiewnika podzielona jest na następujące rozdziały:
I – MODLITWY I NABOŻEŃSTWA ZA ZMARŁYCH:
- Nabożeństwo Słowa Bożego (trzy wersje);
- Czytania z liturgicznych rozważań żałobnych ,,Do domu Ojca" o. Czesława Kuronia CSSR;
- Jutrznia za zmarłych;
- Nieszpory za zmarłych;
- Koronka do Miłosierdzia Bożego (trzy wersje melodyczne);
- Koronka za dusze zmarłych;
- Litanie: za zmarłych (dwie wersje), za dusze zmarłych, do Miłosierdzia Bożego, do Wszystkich Świętych oraz do N.M.P. (Loretańska);
- Modlitwa Różańcowa za zmarłych (trzy wersje) z odpowiednio dobranym rozważaniami;
- Modlitwy za zmarłych na każdy dzień tygodnia;
- Godzinki o Męce Pańskie (za dusze w czyśćcu cierpiące);
- Godzinki o Najświętszym Sercu Pana Jezusa (dwie wersje);
- Pogrzeb chrześcijański;
- Procesja na cmentarz w Dzień Zaduszny;
- Ofiarowanie bolesnej męki Chrystusa za dusze w czyśćcu cierpiące.
II. PIEŚNI:
- W intencji zmarłych (93 pozycje, niektóre w kilku wersjach melodycznych);
- Pokutne, przygodne i błagalne (45 pozycji);
- Do Matki Bożej (24 pozycje);
- Propozycje wybranych śpiewów w języku łacińskim: Missa de profunctis – Requiem aeternam, Libera me Domine,
Stabat Mater, Salve Regina Mater Misericordiae (zapis nutowy w neumach).
- Części stałe do Mszy św. żałobnych (trzy wersje melodyczne);
- Śpiewy międzylekcyjne (siedem  propozycji);
III. ŚPIEWY POZALITURGICZNE, DO UŻYTKU PRYWATNEGO (33 POZYCJE);
- Marsze żałobne oraz inne przydatne na pogrzeb melodie (m.in ,,Amazing Grace", ,,Ave Maria", ,,Cisza", Hejnał pogrzebowy", ,,Łzy Matki" (solo i na dwie trąbki) oraz kilka marszów żałobnych.
Całość zamykają bibliografia i spisy: treści oraz alfabetyczny.
   Dodać należy, że w puste miejsca na stronach wstawiono fotografie cmentarzy, grobów, epitafia, oraz inne, adekwatne do charakteru śpiewnika ozdobniki. Należy też odnotować, iż większość utworów zamieszczonych w Śpiewniku to pieśni dawne i tradycyjne (w tym pozyskane z portalu "Spiewnik-katolicy.net"), ale także nowe, nieobecne dotąd w zbiorach w pieśni za zmarłych (szerzej żałobnych) znajdujących się w aktualnie dostępnych śpiewnikach. 
   Krótką, kilkuminutową videopromocję śpiewnika można zobaczyć na moich stronach: You Tube (Stanisław Stopa, lub Belfere), na chomikuj.pl (echo_stan) i Facebooku (Stanisław Stopa).
Śpiewnik posiada ,,Imprimatur" Kurii Krakowskiej.
   Na koniec dziękuję Szanownemu Panu Moderatorowi za umożliwienie zamieszczenia niniejszej informacji.
   Ps.: Wielu Użytkowników niniejszego portalu znajdzie w Śpiewniku wiele poszukiwanych tekstów modlitw oraz pieśni
z zapisem nutowym melodii.

Staszek
#3
Dostepny jest nowy Śpiewnik Żałobny, noszący tytuł ,,W drodze do Domu Ojca", wydany przez Wydawnictwo ,,Czuwajmy"
w Michałowicach. Posiada "Imprimatur" Kurii Krakowskiej. Jego wizualny opis, profesjonalną opinię, oraz wywiad z autorem można znaleźć na ,,You Tube".,(należy wpisać imię i nazwisko - Stanisław Stopa), ewentualnie tytuł Śpiewnika w ,,Gogle", bądź na portalu ,,You Tube". Śpiewnik zawiera dużą ilość pieśni za Zmarłych (z linią melodyczną), o które m.in pytają członkowie niniejszego Portalu.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na opinie na ten temat!
Stanisław Stopa
stan1945@onet.eu

#4
   Znam nieco inną wersję tekstową tej pięknej, religijno-patriotycznej pieśni. Oto ona:
1. O Wszechpotężna Pani świata,
    Wyciągnij Twą matczyną dłoń.
    Przyjm prośbę, co do Ciebie wzlata:
    Od nieszczęść polską ziemię chroń!
            O, słysz Królowo ten błagalny głos:
            Weź w swoje ręce wolnej Polski los,
            by stał się twierdzą nowej siły,
            nasz dom, nasz Kraj!

2. Błogosław Matko ojczystej krainie,
    niech żywą wiarą kwitnie cały kraj.
    A wierność Polski niech szeroko słynie,
    I miłość, zgodę sercom polskim daj.
            O, słysz Królowo ten błagalny głos:
            Weź w swoje ręce wolnej Polski los,
            by stał się twierdzą nowej siły,
            nasz dom, nasz Kraj!     

    Autorem tesktu jest śp. Władysław Radwan, były długoletni organista w Makowie Podhalańskim.
   Ps.: Na tę samą melodię napisana jest pieśń pt.: "Maryjo, polskich ziem Królowo..." (patrz najnowszy śpiewnik "Abba-Ojcze", autorstwa ks. H. Chamskiego)
#5
   Kilka dni temu w swoim wywodzie stwierdziłem, że są argumenty na TAK, są i na NIE, oraz wyłożyłem te na TAK dla stosowania rzutników i wyświetlaczy tablic świetlnych w kościołach. Dziś kilka argumetów na NIE!
   Po pierwsze: Rzutniki (i ich różne odpowiedniki) zlikwidowały niemal całkowicie korzystanie z  książeczek i modlitewników. Zniknął - niestety - obrazek z tych nie tak znowu odległych lat, kiedy ludzie idąc do kościoła nieśli w ręku książęczkę do nabożeństwa, obok niej różaniec, no i nieodłączną chusteczkę (tak było przynajmniej w parafiach wiejskich). Żal, po ludzku żal, że ten wielowiekowy zwyczaj odchodzi w przeszłość.
   Po drugie: Korzystanie z książeczek mimowolnie wymuszało większą aktywność uczestników w liturgii, a co za tym idzie jej głębsze przeżywanie.
   Po trzecie: Książeczka w ręku dawała możliwość pomodlenia się przed Mszą świętą, albo w dowolnej chwili jej trwania.
   Wreszcie po czwarte: Utrwalana była systematycznie umiejętność czytania ze zrozumieniem, co po dłuższym czasie przekładalo się na wyuczenie pięknych modlitw na pamięć.
   Wiem, że jedni Użytkownicy forum są na TAK, inni na NIE dla rzutników w kościołach. Ja zaliczam się do grupy zwolenników, gdyż uważam, że z praktycznego punktu widzenia, argumenty na TAK przeważają nad przeciwnymi. Ale - zaznaczam - to moja, osobista opinia.
   Do miłego... 
#6
Nie! To jest argument, aby używać rzutników! Przykład z lat 50-tych i 60-tych został przytoczony po to, aby pokazać jak nowoczesność i technika wkracza w życie kościoła (mam na myśli wszelkiego rodzaju nowinki techniczne mogące przynieść korzystne zmiany). Dlaczegóż więc wielu wypowiadającym się tutaj akurat rzutniki mają przeszkadzać w kościele, ale nagłośnienie już nie?
#7
Do przeciwników śpiewu pieśni o tematyce religijno-patriotycznej: proszę sobie przypomnieć wspaniałe Msze św. ,,Za Ojczyznę"
z lat stanu wojennego, a jeszcze lepiej porozmawiać z ludźmi pamiętającymi okupację hitlerowską i zapytać o rolę, jaką owe pieśni wówczas odgrywały. Ile przynosiły Im (w czasie wojny), nam (w stanie wojennym), nadziei i pociechy. Zresztą te piękne pieśni nie powstały chyba ot, tak, dla samego zaistnienia, ale z jakiegoś ważnego powodu. Nasza historia sprawiła, że losy Kościoła i Polskiego Narodu splotły się w nierozerwalną całość i nie ma powodu (moim zdaniem), aby nie znalazło to odzwierciedlenia także w repertuarze śpiewu kościelnego. 
#8
I tak i nie. Tak, bo niewątpliwie pozwalają na rozśpiewanie kościoła, wzbogacenie repertuaru o nowe pieśni (a tak naprawdę częściej chodzi o przywrócenie ginących dawnych, tradycyjnych, pięknych pieśni), które znikają nie tylko z użycia, ale co gorsza,
z nowych śpiewników kościelnych. Dla mnie, jako organisty, ale także dla wiernych, multmedialny wyświetlacz jest dużą pomocą. Warunek: zwrotki wszystkich pieśni muszą zostać bardzo starannie i przejrzyście napisane z wyraźnie oddzielonym przy pomocy akapitu refrenem. Po prostu trzeba samemu usiąść, poświęcić czas na dokładne utworzenie zasobu śpiewnego na cały rok liturgiczny w wyświetlaczu, a wówczas przyniesie to znakomity efekt. Przerobiłem to i zachęcam. Rozmyślania o przywróceniu sytuacji w której ludzie przynosiliby ze sobą do kościoła książeczki są na pewno słuszne, ale mało realne. Technika idzie naprzód milowami krokami i nie ma powodu, aby kościół stał w miejscu. Ja też pamiętam lata 50-te, czy 60-te ubiegłego wieku, kiedy nie było w kościele nagłośnienia, nie było żadnych ekranów, a mimo to, śpiew ,,rozsadzał" mury światyni. Sam będąc dzieckiem zabierałem ze sobą do kościoła przepisane wcześniej teksty psalmów na Nieszpory czy Jutrznię o Bożym Narodzeniu, aby móc je spiewać. Wspominam tamte czasy z rozrzewnieniem i sentymentem, jednak wiem, iż życie idzie naprzód - nie ma rady. Zarzut, iż w przypadku awarii rzutnika (albo wyświetlacza) śpiew zamilknie jest nie do obrony. Po pierwsze: przecież są takie pieśni, które ludzie znają od zawsze, po drugie zaś, śpiewając wielokrotnie z ekranu, przyswajają sobie treści na pamięć, na zasadzie nauki w szkole. Tyle w sprawie obrony rzutników. O argumentach na NIE następnym razem. Pozdrawiam Szanownych Moderatorów i Użytkowników!
#9
Tę piękną, godną pieśń, zasługującą (moim zdaniem) na miano hymnu, śpiewa się też na melodię XIX - wiecznego chorału
,,Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej...". Oczywiście, wówczas co drugą zwrotkę śpiewamy jako refren. Z taki wykonaniem spotykałem się podczas niezapomnianych Mszy św. ,,Za Ojczyznę" w latach stanu wojennego w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim. Zastosowałem to w swojej parafii, ludzie natychmiast melodię podchwycili i dziś jej śpiew brzmi pięknie. Śpiewamy ją wszak tylko w największe Święta Maryjne. Proszę potraktować to jako moje, osobiste spostrzeżenie poparte własnym doświadczeniem.
#10
Wielkie, wielkie dzięki! Pozdrowienia!
#11
Dziękuję bardzo za pieśń i nutki!
staszek
Christus vincit!Christus regnat! Christus imperat!
#12
Prośby o pomoc / Odp: Prośba o nutki
10-01-2011, 20:22:15
Dziękuję Ci k7002 za dawkę humoru! Pozdrawiam! staszek
#13
Prośby o pomoc / Prośba o nutki
09-01-2011, 10:08:41
Zwracam się z gorącą prośbą o nutki do następujących pieśni żałobnych:
,,Córki Jerozolimskie" – marsz żałobny
,,Panie, gdy serce drży" (S. Moniuszko)
,,Z gór bije dzwon"
,,Nie odmów Ojcze gościny"
,,Zamknięta księga"
,,Ujmij mą dłoń"
Każda z tych melodii jest dla mnie bardzo ważna. Jeśli Ktoś z Szanownych Forumowiczów posiada którąś z wymienionych melodii, bardzo, ale tak bardzo proszę o przesłanie na adres: stan1945@onet.eu
Serdeczne dzięki!