Ach witajże pożądana [nuty]

Zaczęty przez Rorantysta, 01-07-2007, 23:14:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rorantysta

wg: ks. Szymon Keller, Zbiór pieśni nabożnych katolickich do użytku kościelnego i domowego, Pelplin 1871 ( Śpiewnik Pelpliński )

Ach witajże, pożądana

1. Ach witajże, pożądana Perło droga z nieba. * Gdy cały świat upragniony Anielskiego chleba, * W ciele ludzkiem Bóg jest skryty, * Na pokarm ludziom obfity; * Ciałem karmi, Krwią napoi, * By człowieka w chwale Swojej * Między wybranymi policzył.

2. Nie dośćże to, Boskie Dziecię żeś na świecie z nami? * Ale jeszcze zimno cierpisz między bydlętami? * Malusieńki Jezu w żłobie, * Co za wielka miłość w Tobie! * Czyliż nie są wielkie dziwy * W ciele ludzkiem Bóg Prawdziwy, * Przyszedł na zbawienie człowieka!

3. O miłości niepojęta, jakżeś wielka była, * Iżeś się tu z niebieskiego tronu sprowadziła, * A to do pustej szopiny, * O niesłychane nowiny! * Ach, pokorny Baraneczku, * Twój odpoczynek w żłóbeczku * Z dalekiej podróży niebieskiej.

4. Panna czysta, gdy powiła, całuje członeczki, * Nakarmiwszy Go piersiami, przywiera powieczki; * Józef Go siankiem okrywa, * Marya kołysząc śpiewa: * Lulaj, o moje kochanie, * Synu mój, Stwórco i Panie, * Lulajcie pieszczoty serdeczne.

5. Dla czegoż tak ostre życie Zbawiciel zaczyna? * Złości nasze zawiniły, cóż winna Dziecina? * Uważ przeto każdy wierny, * Jak wielce Bóg miłosierny * Odżałował Syna Swego, * By krew przelał dla grzesznego * Człowieka, by wiecznie nie zginął.

6. Niech Ci Jezu, będą dzięki za Twe narodzenie, * Bo przez nie zacząłeś nasze sprawować zbawienie: * Miłość, która to sprawiła, * Iż Cię do nas sprowadziła, * Niech swą iskrą nas zapali, * Abyśmy Cię miłowali * Teraz i bez końca w wieczności. Amen.

Inne źródła: X.M.M.Mioduszewski, Dodatek 1841, Siedlecki 1928, kolędę podaje też zaaprobowany do użytku liturgicznego śpiewnik TN KUL 1991

Rorantysta

#1
melodia wg Śpiewnika kościelnego... X.M.M.M. (widoczna po zalogowaniu)