Święto Grobu Chrystusa w Przeworsku

Zaczęty przez Hrabia Radwan, 04-05-2011, 15:08:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

Hrabia Radwan

Od lat w Bazylice Ducha Św. w Przeworsku (Sanktuarium Grobu Bożego) jest obchodzone Święto Grobu Chrystusowego. Dzień ten obchodzony jest wyjątkowo uroczyście jedynie w przeworskim Sanktuarium.

Niedziela Grobu Bożego będzie obchodzona w dn. 8 V br. Po Mszy Świętej o godz. 6:30 zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament w Kaplicy Grobu Bożego. O godz. 15:00 z Bazyliki wyruszy Procesja z udziałem Księży Kanoników Kapituły Przeworskiej, poprzedzająca Mszę Św. Kult Grobu Chrystusa związany jest z Zakonem Bożogrobców, którzy przybyli do Przeworska w 1394 r., w latach 1430-1473 wybudowali wspaniały gotycki kościół, zaś w 1718 r. wznieśli przy kościele Kaplicę z kopią jerozolimskiego Grobu Jezusa.

Przeworsk, pełne zabytków miasto o średniowiecznym rodowodzie leży w archidiecezji przemyskiej. Tutejsza Bazylika stanowi jedno z dwóch w Polsce (obok Miechowa) Sanktuarium Grobu Bożego. Pierwszą w Przeworsku parafię, erygowaną 28 IV 1393 r. przez biskupa lubuskiego Jana powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Stróżów Jerozolimskiego Grobu Chrystusa. Zakon tzw. Bożogrobców powstał w 1114 r. w Jerozolimie spośród rycerzy, prowadzących wspólnotowe życie przy Świętym Grobie.  Patriarcha Jerozolimy Arnulf z Rohez nadał im regułę, zaś papież Kalikst II w 1122 r. i Celestyn II w 1143 r. zatwierdzili zakon. Siedzibą Bożogrobców była początkowo Jerozolima, następnie Akka i Perugia. Pod koniec XV w. zakon posiadał 200 klasztorów w całej Europie. We Francji przetrwał do czasów rewolucji, w Polsce i Hiszpanii do kasaty w 1819 r. Ostatni europejski zakonnik zmarł w Przeworsku w 1846 r.

Przeworscy bożogrobcy wybudowali gotycki kościół (konsekrowany w 1473 r.) oraz klasztor, przy którym działała szkółka parafialna i przytułek. W XVII w. dobudowano do kościołą 40-metrową wieżę, zaś w 1718 r. Kaplicę z Grobem Pańskim, konsekrowaną w 1727 r. Sam Grób Pański jest wierną kopią Grobu Jerozolimskiego po renowacji w 1555 r. W zewnętrzną ścianę Grobu wbudowano relikwie skały z Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie. Cały obiekt po konserwacji w 2007 r. pokryty złotem przypomina ogromny relikwiarz. Wnętrze kaplicy pokryto pięknymi freskami przedstawiającymi objawianie się Chrystusa po Zmartwychwstaniu, zaś ściany boczne ozdobiono sztukateriami autorstwa F. Baumana. Na portalu prowadzącym do kaplicy jest umieszczony napis: "Et erit sepulchrum eius gloriosum - I grób Jego będzie sławny" (Iz 11,10). Kaplica Grobu Bożego nie była użytkowana od 1846 r., aż do 1969 r. Nabożeństwa zaczęto odprawiać z inicjatywy ks. prał. Adama Ablewicza. Wokół założenia kościelnego wzniesiono mury obronne, włączając obiekt w system obronny Przeworska. W  XVII w. wykonano przepiękny ołtarz główny w stylu baroku toskańskiego z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Z 1713 r. pochodzi bogato rzeźbiona i złocona ambona, a z 1751 r. barokowe stalle z rzeźbionym klęcznikami, oparciami, baldachimem i loggią. W Bazylice zasługują na uwagę również: chrzcielnica spiżowa z 1400 r., obraz fundacyjny z XV w., XVIII-wieczna ambona i boczne ołtarze. W 1785 r. zmieniono hełm wieży, a w 1845 r. obniżono dach nad prezbiterium. Kasata klasztoru nastąpiła w 1819 r. Od 1846 r. duszpasterstwo jest prowadzone przez kapłanów diecezjalnych. Przeworska świątyni przetrwawszy zawieruchy dziejowe w 1982 r. została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej i Sanktuarium Grobu Bożego, zaś w 2003 r. erygowano Przeworską Kapitułę Kolegiacką.

Kult Bożego Grobu w Przeworsku ciągle się rozwija. Do sanktuarium przybywają liczni pielgrzymi, szczególnie podczas Wielkiego Tygodnia i Święta Grobu Chrystusa (w bieżącym roku - 8 V). Przeworska Bazylika stanowi ponadto niezwykle cenny zabytek architektury sakralnej w Polsce i Europie.