Pieśni do MB Trockiej- patronki Litwy

Zaczęty przez Miltenek, 07-08-2019, 15:27:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

Miltenek

Szanowni Państwo,
moja babcia jest repatriantką z terenów wileńsko-trockich. Przesiedlono ją w wyniku akcji Wisła w okolice Wielkopolski. Pamiętam, że kiedyś wspominała o pieśniach maryjnych- właśnie do MB Trockiej. Czy ktoś z Państwa orientuje się może czy istnieją pieśni lub są gdzieś zamieszczone teksty? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje.
Od siebie jeszcze dodam, że tekst jednej z nich zaczynał się: "Matko w trockim obrazie, ratuj nas w każdym razie"
Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc/

knrdsk1

W necie znalazłem taki artykuł a w nim treść pieśni:

http://www.wilnoteka.lt/artykul/wspomnienia-czeslawy-markiewicz-cz-3

"(...) Kościół był duży, jak była niepogoda to w kościele odbywała się procesja. W ołtarzu głównym był obraz Matki Boskiej koronowany dnia 4 września 1718 roku, od niepamiętnych czasów cudami słynący. Obraz Matki Boskiej Trockiej przed mszą był odsłaniany i śpiewano taką pieśń:

,,Nadzieją bądź w utrapieniu
W niedoli, smutku, cierpieniu
Matuchno w Trockim obrazie
Ach ratuj nas w każdym razie.
Tyleśmy łask już doznali
Zarówno starzy, jak mali
Opieka Twoja bezmierna
Tyś zawsze nam miłosierna.
Wtedy, gdy grzechami naszymi
Gniew Syna Twego wzniecimy
Źli, niesforni poddani
Ty go przebłagaj o Pani!
Spraw! Głody, burze niech miną
Mór, zarazy niech zginą
Niechaj nie wrócą już wojny
I bratniej walki szczęk zbrojny
Niech błyśnie w duszach pogoda
A w kraju praca i zgoda
My za to będziemy Ci służyć
Strzec się występków, nadużyć.
(Drukarnia św. Wojciecha, Poznań).

Jest też taka pozycja książkowa "Pieśni sanktuariów Maryjnych", tam są też pieśni z sanktuariów z dawnych Kresów, można i tam spróbować szukać.

knrdsk1

Po powrocie do domu sprawdziłem, rzeczywiście w "Pieśniach Sanktuariów Maryjnych" (Wyd. Calvarianum, 1997 r.) jest pieśń z Troków, ale inna, choć nieco podobna.
Zamieszczam skan:

Miltenek

Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za pomoc, jestem bardzo, ale to bardzo wdzięczny. Pieśń nadesłana będzie tą pozycją. Moja babcia ma już 83 lata i wiele zapomniała, natomiast sam sens słów jest wyrażony. I sądzę, że przez ten cały okres niebycia na Wileńszczyźnie mogła zwyczajnie poprzekręcać wyrazy i zapomnieć część. Przy okazji powiem, że osoba udzielająca wywiadu w tym artykule jest najprawdopodobniej dalekim członkiem mojej rodziny.
Jednakże brnę dalej, może się uda ;).
Czy gdzieś jest może spisana melodia do tej pieśni? Lub identyczne pytanie- czy wskazany śpiewnik Pieśni Sanktuariów Maryjnych zawiera może zapis nutowy?

knrdsk1

Niestety nie ma odniesień do melodii w "Sanktuariach" - proponuję pokazać Babci tekst, być  może on przyniesie melodię Jej pamięci.