Przemienienie Pańskie - 6. VIII - Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie

Zaczęty przez tomas_wawa, 30-12-2007, 21:00:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Śpiewnik Liturgiczny, 1991 r., pieśń nr 324.
Autorzy śpiewnika zamieszczony poniżej tekst podają za Mioduszewskim (1838) z melodią Klonowskiego (1867).

1. Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie, * Dziś prosim Ciebie, usłysz to błaganie. * Cudowny Boże przez Twe Przemienienie, * Strapienia nasze obróć w pocieszenie.

2. Umocnij słabych, smutnym daj wesele, * Niech będziem zdrowi, w duszy i na ciele. * Cudowny Boże…

3. Niech w naszych domach mieszka święta zgoda, * Niech je omija, każda zła przygoda. * Cudowny Boże…

4. Poszczęść nam, Panie, w polu i w oborze, * Chroń od zarazy dobytek i zboże. * Cudowny Boże…

5. Błogosław Panie naszej pracy znoje, By chleb codzienny miały dzieci Twoje. * Cudowny Boże…

6. Oziębłą duszę zagrzej ogniem Twoim, * By nie leżała w złym nałogu swoim. * Cudowny Boże…

7. Przez Twoje, Panie, święte Przemienienie, * Zjednaj nam, prosim, grzechów odpuszczenie.* Cudowny Boże…

8. Z całego serca niech kochamy Ciebie * I zasłużymy być na wieki w niebie. * Cudowny Boże…

knrdsk1

Takiej pieśni nie odnalazłem u X.M.M.Mioduszewskiego
Jest pieśń na Przemienienie Pańskie (s. 886), ale z innym tekstem; Zaczyna się tylko podobnie: "Najsłodszy Jezu! gdy do Przemienienia...". Ciekawostka?

tomas_wawa

No, ja właśnie także nie znalazłem. Dlatego napisałem, że autorzy podają takie źródło. Poszperałem jednak trochę i na to samo źródło przy tekście w powyższym brzmieniu powołuje się także ks. Lewkowicz w Śpiewniku parafialnym z 1982 r. ???

knrdsk1

Mój Siedlecki z 94 r. też podaje:
t.:(Miod.)
m.:(Klon)
Może chodzi o wytwór klona Mioduszewskiego? ;)
anty-Mioduszewski?

Rorantysta

Podobnie jest we wcześniejszych wydaniach Siedleckiego z 87 i 75 r. Wydanie jubileuszowe z 1928 r. nie zawiera tej pieśni.
Jest natomiast zastanawiająca rozbieżność w datowaniu wydań dodatków do Śpiewnika kościelnego ks. Mioduszewskiego. Siedlecki podaje zakres dat 1838-53. Pokrywa się to z danymi z antologii "Polskie kolędy i pastorałki" A. Szweykowskiej: Śpiewnik z dodatkiem - 1842, Dodatek II i III - 1853. Natomiast Śpiewnik liturgiczny TN KUL podaje daty: Dodatek - 1841, Dodatek II - 1843, Dodatek III - 1849. Może dodatki były wydawane kilkukrotnie i poszczególne wydania czymś się różniły. Może ktoś jest w stanie to zweryfikować.

knrdsk1


tomas_wawa

Tekst, który podałem za Śpiewnikiem Liturgicznym wydaje się być stary. We współczesnych tekstach raczej już nie spotykamy np. próśb o błogosławieństwo w polu i oborze. Jednakże trzeba by było zweryfikować ten tekst ze wszystkimi dodatkami śpiewnika Mioduszewskiego, żeby stwierdzić, czy ten tekst jest autentyczny, tym bardziej, że wiele - jak się okazuje - śpiewników go podaje, powołując się właśnie na Mioduszewskiego.

Rorantysta

Przede wszystkim dla mnie to dwa różne utwory. Tylko dwa słowa początkowe są takie same.
Do Siedleckiego pieśń dodano późno. Jest w wydaniu z 1975 roku, mogę przy okazji sprawdzić 1959 (pierwsze pełne powojenne, w 1953 wersję okrojona wydało Ars Christiana). W wydaniu jubileuszowym (1928-48) nie ma tej pieśni. Inni wydawcy mogli cytować źródło za Siedleckim nie sprawdzając w oryginale. W Śpiewniku Liturgicznym widać sporo takich automatycznie przeniesionych opisów (nic w tym dziwnego skoro zarówno wydania Siedleckiego z lat 80-tych jak i śpiewnik TN KUL redagował ks. K. Mrowiec). Opisy w Siedleckim są z kolei nieprecyzyjne, a zdarza się, że błędne.
W każdym razie określenie źródła w Śpiewniku Liturgicznym (1991) jako "T: Mioduszewski 1838" jest w sposób oczywisty błędne, bo w zasadniczej części śpiewnika ks. M. M. Mioduszewskiego wydanej w 1838 takiej pieśni nie ma. Czy błędne jest również określenie zawarte w Siedleckim t.: (Miod.) gdzie (Miod.) może oznaczać zarówno Śpiewnik, jak i któryś z dodatków, to wymaga sprawdzenia czy były różne wersje dodatków wydawane w różnych latach.
Może też uda nam się z czasem trafić na inny trop.

tomas_wawa

Tekst znajduje się w Siedleckim z 1965 roku pod nr 365 w wersji identycznej, jak w śpiewniku KUL z 1991 r. W wydaniu z 1953 roku tego tekstu nie ma.

marian7

#9
1. Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,
    Dziś prosim Ciebie, usłysz to błaganie.
        Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
        Strapienia nasze obróć w pocieszenie, obróć w pocieszenie.
2. Umocnij słabych, smutnym daj wesele,
    Niech będziem zdrowi w duszy i na ciele.  Cudowny Boże ...
3. Niech w naszych domach mieszka święta zgoda,
    Niech je omija każda zła przygoda.   Cudowny Boże ...
4. Poszczęść nam, Panie, w polu i w oborze,
    chroń od zarazy dobytek i zboże.   Cudowny Boże ...
5. Błogosław, Panie, naszej pracy znoje,
    By chleb codzienny miały dzieci Twoje.   Cudowny Boże ...
6. Oziębłą duszę zagrzej ogniem Twoim,
    By nie leżała w złym nałogu swoim.   Cudowny Boże ...
7. Przez Twoję, Panie, święte Przemienienie
    Zjednaj nam, prosim, grzechów odpuszczenie.   Cudowny Boże ...
8. Z całego serca niech kochamy Ciebie
    I zasłużymy być na wieki w niebie.   Cudowny Boże ...

Do Przemienienia Pańskiego
(Miod.) - (Klon.)

braciszek m

nie zebym się wyrywał ale proponuję przenieść do działu "Święta całego roku..." a mojego posta wywalić  ;)  pozdrawiam
Wybaw nas, Panie, od zła wszelkiego * i obdarz nasze czasy pokojem. * + Wspomóż nas w swoim miłosierdziu, * abyśmy zawsze wolni od grzechu * i bezpieczni od wszelkiego zamętu, * pełni nadziei oczekiwali * przyjścia naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.  (Mszał Rzymski)   http://papa.jun.pl/index.php

knrdsk1

Celem wyjaśnienia - Użytkownik Marian7 utworzył wątek w dziale Pieśni przygodnych, dot. pieśni o Przemienieniu Pańskim. Zgadzając się z Braciszkiem m dołączam go do istniejącego wątku w niniejszym dziale.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza autora przeniesionego wątku i przepraszam za ingerencję, mającą na celu jedynie porządek na forum. Jeśli ktoś, zwłaszcza Pan Marian7 ma inne zdanie, proszę napisać :-)

lukkas

Cytat: marian7 w 01-02-2008, 21:30:55
1. Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,
    Dziś prosim Ciebie, usłysz to błaganie.
        Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
        Strapienia nasze obróć w pocieszenie, obróć w pocieszenie.
2. Umocnij słabych, smutnym daj wesele,
    Niech będziem zdrowi w duszy i na ciele.  Cudowny Boże ...
3. Niech w naszych domach mieszka święta zgoda,
    Niech je omija każda zła przygoda.   Cudowny Boże ...
4. Poszczęść nam, Panie, w polu i w oborze,
    chroń od zarazy dobytek i zboże.   Cudowny Boże ...
5. Błogosław, Panie, naszej pracy znoje,
    By chleb codzienny miały dzieci Twoje.   Cudowny Boże ...
6. Oziębłą duszę zagrzej ogniem Twoim,
    By nie leżała w złym nałogu swoim.   Cudowny Boże ...
7. Przez Twoję, Panie, święte Przemienienie
    Zjednaj nam, prosim, grzechów odpuszczenie.   Cudowny Boże ...
8. Z całego serca niech kochamy Ciebie
    I zasłużymy być na wieki w niebie.   Cudowny Boże ...

Do Przemienienia Pańskiego
(Miod.) - (Klon.)


ja to gram na melodie "Kto się w opiekę"
=======================================