Śpiew Kościelny - forum o tradycyjnych piesniach koscielnych i chorale gregorianskim

Tradycyjne śpiewanie => Śpiewnik kościelny => Pieśni za zmarłych => Wątek zaczęty przez: martin1984 w 05-06-2014, 01:22:25

Tytuł: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 05-06-2014, 01:22:25
Witajcie, publikujmy tutaj z swoich regionów pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym wraz zapisem nutowym (czyli pieśni, których używa się podczas takiego czuwania w swoim regionie od tzw. śpiewaków żałobnych). Zbieram takie pieśni, pomóżcie, popytajcie w swoich parafiach. Dziękuję za pomoc.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: knrdsk1 w 11-08-2014, 20:56:44
Ano niestety... niewiele już pozostało miejsc gdzie czuwa się przy zmarłym i modli i śpiewa... :(
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 19-08-2014, 19:13:33
Będę wdzięczny użytkownikom tego portalu którzy zdobędą materiały z swoich okolic lub parafii (szczególnie Śląsk, Lubelszczyzna, Podlasie, Kujawy). Nie pozwólmy, aby te modlitwy, pieśni i koronki poszły w zapomnienie, lecz również z tego mogło skorzystać nasze i późniejsze pokolenia.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 01-09-2014, 00:37:55
Witam. Myślę, że ja mogę trochę pomóc ;D Pisałem pracę licencjacką na podobny temat i trochę tych pieśni nazbierałem. Nie jestem co prawda z województwa śląskiego, lubelskiego, ani też podlaskiego, tylko z podkarpackiego. Wydaje mi się jednak, że i u nas jest dużo wartościowych pieśni ;)

Pieśni, które wrzucę są wykonywane na terenie parafii Grodzisko Dolne k/Leżajska, zazwyczaj podczas różańca, który jest odprawiany
przez wiernych za zmarłego. Śpiewy te znane są oczywiście również i w innych okolicznych miejscowościach, niektóre nawet może i w innych rejonach kraju :P

Na początek pieśń "Cierpiącym duszom w czyśćcu pożarach":

Cierpiącym duszom

1. Cierpiącym duszom w czyśćcu pożarach * Przy przenajświętszej mszy świętej ofiarach; * Przybądź, prosimy, dodaj ratunku, * Wybaw ich z ognia, ulżyj frasunku; * O Maryjo!
2. Z Ciebie, jak z źródła płyną strumienie, * By z nich obfite miały zbawienie * Dusze umarłych; podaj im rękę, * Niech nie przychodzą na dalszą mękę; * O Maryjo!
3. Do Ciebie Panno zawsze wzdychają, * Z Ciebie ochłody wiecznej żądają. * Racz im to sprawić, a do widzenia * Boga i siebie puść ich z więzienia; * O Maryjo!
4. Rozkaż znędznianym niebo otworzyć, * Nie chciej ich więcej w tych ogniach trwożyć. * Niech po tych mękach na wieczne gody * Wnijdą zażywać miłej swobody; * O Maryjo!
5. Ty Twych sióstr, braci jesteś patronką, * Ty ich nadzieją i opiekunką. * Ty o ich duszach masz to staranie, * Żeby im uszło wieczne karanie; * O Maryjo!
6. Błogosławiona przez Twe zasługi, * Ożyj umarłych, zniósłszy  ich długi. * Niechaj ich dusze w wiecznej radości * Odpoczywają z Twojej miłości; * O Maryjo!

Załączam również oczywiście nuty z melodią:
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 01-09-2014, 01:10:36
Jako kolejna będzie pieśń "Serdeczna Matko", z tym, że wersja pogrzebowa tejże pieśni. Od tej ogólnej różni się tym, że posiada inny refren. Śpiewa się normalną zwrotkę, później ten inny, "żałobny" refren, następnie jako drugą zwrotkę śpiewa się to, co jest refrenem w wersji ogólnej, itd. Trochę to może zagmatwane, ale jak sami popatrzycie na tekst, od razu załapiecie, o co chodzi  ;D

Serdeczna Matko (wersja pogrzebowa)

1. Serdeczna Matko, opiekunko ludzi, * Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi. * ref.: Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * Choć w małym kąciku, u Jezusa stóp.
2. Wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy: * Zlituj się, zlituj, niech się nie tułamy. * ref.: Najświętsza Matko…
3. Do kogóż mamy, wzdychać nędzne dziatki? * Tylko do Ciebie, ukochanej Matki. * ref.: Najświętsza Matko…
4. U której serce otwarte każdemu, * A osobliwie nędzą strapionemu. * ref.: Najświętsza Matko…
5. Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, * By nas Bóg karał rózgą surowości. * ref.: Najświętsza Matko…
6. Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, * Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze. ref.:  Najświętsza Matko…

Melodia niby nie różni się znacząco od tej powszechnie znanej. Jest jedna zmiana w refrenie wynikająca z innej ilości sylab, niż w wersji ogólnej. Są jeszcze inne drobne zmiany wynikające z "fantazji" śpiewających :P , dlatego też może wrzucę i melodię ;)
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 01-09-2014, 12:58:17
Następna będzie pieśń "Wieczne racz dać spoczywanie":

Wieczne racz dać spoczywanie

1. Wieczne racz dać spoczywanie * Duszom zmarłych dobry Panie. * Boże, Boże, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
2. Światłość niech im świeci wiecznie * Prosim Cię Boże serdecznie. * Boże, Boże, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą razem z Tobą w niebie.
3. Kiryje Ojcze Litości * Wybaw duszę z mąk czyścości. * Boże Ojcze, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
4. Jezu Chryste, Dobry Panie * Racz łaskawie wejrzeć na nie. * Boże - Synu, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
5. Duchu Święty - Boże miły * Wybaw ich od piekła siły. * Boże - Duchu Święty, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
6. Trójco Święta - Jeden Boże * Niech ich Twa łaska wspomoże. * Boże - Trójco Święta, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
7. Matko Jezusa Miłego * Pani różańca świętego; * Matko Boska, przyczyń się za nimi, * Aby z czyśćca byli wybawieni.
8. Wszyscy Święci Patronowie, * Którzy są czyśćca więźniowie; * Wszyscy Święci, módlcie się za nimi * Aby byli wybawieni.

Miejscami może wydawać się, że są literówki w tekście, np. w zwrotce 3. zamiast słowa "duszę" powinna być liczba mnoga "dusze", ponieważ dalej jest "przyjmij ICH do siebie". Tekst jest jednak przepisany dokładnie z rękopisu i nie poprawiałem w nim niczego.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 01-09-2014, 23:03:56
Wszyscy, którzy już dni swoje skończyli

1. Wszyscy, którzy już dni swoje skończyli * I ten straszliwy termin odprawili; * Niech mają pokój, bez grzechu poczęta, * Za Twą przyczyną, o Panienko Święta.
2. Panno Najświętsza, przez poczęcie Twoje * Proszę pokornie, przyjmij prośby moję, * Którą za duszę w czyśćcu ofiaruję; * Widzę ich męki, strasznie żałuję.
3. Racz, bym im pomógł z ognia czyśćcowego, * Zwłaszcza tym, które ratunku żadnego * Znikąd nie mają, lecz są opuszczone; * Przez Cię, o Matko, niech będą zbawione.
4. Do przenajświętszych nóg Twoich upadam, * Także serdecznym żalem Ciebie błagam; * Dopomóż duszom z ognia czyśćcowego, * Niechaj zobaczą twarz Synaczka Twego.
5. Wiem, żeś Ty Panno Matką jest litości. * Komu tylko chcesz, uprosisz miłości. * Uproś ulżenie mąk duszom czyśćcowym, * Racz ich zalecić Ranom Chrystusowym.
6. Przez Twoje Święte, Panno, pocieszenie * Niech mają dusze w czyśćcu ulżenie. * Niechaj im świeci wiekuista światłość, * Niechaj ich spotka nieskończona radość.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 02-09-2014, 22:40:29
Wspomnij sobie o Maryjo

1. Wspomnij sobie o Maryjo, * O Matuchno litościwa; * Dusze w czyśćcu cierpiące * Ogniem pożerające.
2. Ciebie o ratunek proszą, * Do Ciebie ręce podnoszą. * Dodaj Matko pomocy, * Błagają we dnie i w nocy.
3. Osobliwie dusze zmarłych, * Które tu nie mają krewnych; * We dnie, w nocy boleją, * Ratuj ich o Maryjo.
4. O ulgę Boga błagają, * Do Ciebie Matko wołają, * Byś się za nich wstawiła, * Do nieba wprowadziła.
5. Bo Ty Najświętsza Panienko * Otaczasz dusze opieką. * Masz powagę u Syna * Matko nasza Jedyna.
6. Tyś jest Matka Jezusowa, * On na Twoje Święte słowa * Ma litość nad duszami * Za Twoimi prośbami.
7. Wejrzyj okiem miłosiernym * Ku duszyczkom Twoim wiernym. * Proś, by winy odpuścił, * Do nieba ich przypuścił.
8. Aby tam Ciebie chwaliły, * Wiecznie się z Tobą cieszyły, * I u Twojego Syna * Nasza Matko Jedyna.
9. Gdy się schyli czas żywota, * Gdy przechodzi śmierci wrota, * Uproś Matko Jezusa, * By zbawił z czyśćca duszę.
10. Przyjmij duszę do radości, * Do niebieskiej szczęśliwości. * Przyjmij Matko Jedyna: * Jezus, Józef, Maryja.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 03-09-2014, 00:10:49
Więzień w czyśćcu zatrzymany

1. Więzień w czyśćcu zatrzymany * Prosi na Jezusa rany; * Ratuj z ognia moją duszę, * Bo ja bardzo cierpieć muszę; * O Jezu! Jezu!
2. Za wszystkie dni i momenta * Życia mego i talenta; * Tam rachunek pokazano, * Na ciężkie mnie męki dano; * O Jezu! Jezu!
3. Ogień w czyśćcu bardzo ostry, * Otoczył mnie płomień bystry; * I zewsząd mnie ogień pali, * Nikt się nade mną nie żali; * O Jezu! Jezu!
4. Gdym się z tym światem rozstawał, * Wtenczas mnie każdy żałował. * A gdym skonał, choć widzieli, * O duszy mej zapomnieli; * O Jezu! Jezu!
5. Córki, syny, co płakali, * Gdy mnie do grobu chowali; * Wtenczas niby żałowali, * A teraz mnie zaniedbali; * O Jezu! Jezu!
6. Siostra z bratem chodzi stroną, * Chociaż mi Rekwije dzwonią. * I Rekwije wydzwaniają, * O duszy mej nic nie dbają; * O Jezu! Jezu!
7. Miły Jezu, cóż takiego * Nie masz przyjaciela swego, * Żeby mnie teraz ratował, * W mękach czyśćcowych salwował; * O Jezu! Jezu!
8. Córki, syny nie ratują, * Bracia, siostry też nie dbają. * Przyjaciele, inni krewni, * O duszy mej nikt nie wspomni; * O Jezu! Jezu!
9. Mają z pisma ogłoszenie, * Jak w czyśćcu palą płomienie. * Tam za moment grzechu płonąć, * We łzach gorzkich trzeba tonąć; * O Jezu! Jezu!
10. Dekret Boski nie w przemianie. * Co mnie dziś, to wam się stanie. * Uważaj, każdy żyjący * Na ogień w czyśćcu gorący; * O Jezu! Jezu!
11. Przez Twą srogą, Jezu, mękę * Podaj duszom w czyśćcu rękę. * Wyciągnij je zranionymi * Z czyśćca rekami swojemu; * O Jezu! Jezu!
12. Wprowadź z Twej świętej miłości * Do niebieskiej wesołości. * Niech się cieszę z Tobą Panem * Aż na wieki wieków, amen; * O Jezu! Jezu!
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 23-09-2014, 12:44:14
Dzięki MRLudowiec ;) A czy spotkałeś się z takimi pieśniami jak:
1) Po trudach i znojach żywota mego (śpiewana na melodię Po górach dolinach)
2) Kiedy życie me skończyło się (śpiewana na melodię Kiedy w jasną spokojną cichą noc)?
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 04-10-2014, 22:52:49
Z tego, co się orientuję niestety ani jedna, ani druga pieśń nie jest w mojej okolicy znana. Jak będę miał okazję podpytam jeszcze osoby, które zajmują się prowadzeniem śpiewów na różańcach za zmarłych.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: zolwikolew w 04-12-2014, 11:01:57
Pusto noc z Kaszub, zebrał ks. Perszon:
http://biblioteka.wejherowo.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=3368&dirds=1&tab=1
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 10-12-2014, 00:19:58
Jako kolejna będzie pieśń "Serdeczna Matko", z tym, że wersja pogrzebowa tejże pieśni. Od tej ogólnej różni się tym, że posiada inny refren. Śpiewa się normalną zwrotkę, później ten inny, "żałobny" refren, następnie jako drugą zwrotkę śpiewa się to, co jest refrenem w wersji ogólnej, itd. Trochę to może zagmatwane, ale jak sami popatrzycie na tekst, od razu załapiecie, o co chodzi  ;D

Serdeczna Matko (wersja pogrzebowa)

1. Serdeczna Matko, opiekunko ludzi, * Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi. * ref.: Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * Choć w małym kąciku, u Jezusa stóp.
2. Wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy: * Zlituj się, zlituj, niech się nie tułamy. * ref.: Najświętsza Matko…
3. Do kogóż mamy, wzdychać nędzne dziatki? * Tylko do Ciebie, ukochanej Matki. * ref.: Najświętsza Matko…
4. U której serce otwarte każdemu, * A osobliwie nędzą strapionemu. * ref.: Najświętsza Matko…
5. Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, * By nas Bóg karał rózgą surowości. * ref.: Najświętsza Matko…
6. Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, * Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze. ref.:  Najświętsza Matko…

Melodia niby nie różni się znacząco od tej powszechnie znanej. Jest jedna zmiana w refrenie wynikająca z innej ilości sylab, niż w wersji ogólnej. Są jeszcze inne drobne zmiany wynikające z "fantazji" śpiewających :P , dlatego też może wrzucę i melodię ;)

A tu nieco inny refren śpiewany:
https://www.youtube.com/watch?v=NgXVp2SBVvk

ref.: Najświętsza (lub Serdeczna) Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * W Królestwie Niebieskim, u Jezusa stóp.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: MRLudowiec w 23-02-2015, 21:17:21
martin1984 I przy okazji też inna melodia. Ale powiem Ci, że podoba mi się. Nawet chyba bardziej, niż ta wersja, którą ja wrzuciłem  ;D
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: kazik1979 w 15-11-2015, 09:55:09
W moich okolicach w kaplicach  śpiewa się także na melodię pieśni „ Dobranoc Maryjo, ja już idę spać ''   http://www.fanfara.pl/piesni/Dobranoc_Maryjo.htm
Dobranoc, Dobranoc już idziemy spać, bo jutro do pracy musimy wstać
Ty tutaj śpisz swą ostatnią noc (albo: ze swoją rodziną śpisz ostatnią noc - w przypadku wystawienia w domu)
Bo Bóg tak zarządził i w tym Jego moc.

Śpiewa się również inne pieśni, dostępne już na forum:
O jak fałszywe wszystko na tym nędznym świecie,  mel. Ja wiem w kogo ja wierzę.
Mój Stróżu Aniele
Matko Bolesna (zwykła wersja)
Pieśń na melodię O Jezu mój drogi, Tyś jest źródłem łask- słów nie pamiętam.
Koronka za zmarłych, (na małych paciorkach Przez krzyż i mękę, przez krew i rany o wybaw duszę N. o Jezu ukochany)- na ogół jednak recytowana.
A są takie miejsca, gdzie nawet jedną część różańca musi zmawiać organista, bo zapomniano obyczajów.
 Jak sobie przypomnę obiecuję dopisać.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 28-08-2016, 21:38:19
Czyżby w Waszych parafiach (regionach) tradycja zginęła modlitw i pieśni podczas czuwania przy zmarłym? Skoro tak mało osób się tą tematyką raczyło się tylko zainteresować? Pomyślcie, jaki będzie wasz pogrzeb, skoro tradycja zaginie, z czego będą się modlić za was, skoro tej tradycji nikt nie chce podtrzymać? Zbieram materiały, by je później wydać, aby tradycja pogrzebowa modlitw i pieśni za zmarłego nie zaginęła. Chodzi mi o te pieśni, modlitwy, które nie są jeszcze udostępnione na tym forum, a które posiadają tzw. śpiewacy pogrzebowi. Jeżeli chodzi o pieśni, to warto aby były z zapisem nutowym, bądź dokonano nagrania nieznanej pieśni by potem móc zrobić zapis nutowy. Aby mogły z niej korzystać przyszłe pokolenia.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: knrdsk1 w 29-08-2016, 20:10:30
Między innymi w tym celu powstało nasze Forum, żeby udostępniać te stare, nabożne, piękne i teologicznie przebogate pieśni.
Ale większość z nas mieszka w miastach, tu już zupełnie nie ma tradycji czuwań, choć kilka razy zdarzyło się nam (Wrocław) przed Mszą pogrzebową przez pół godziny-godzinę nabożnie śpiewać i w drodze ostatniej ze śpiewem towarzyszyć.
Jeśli ma Kolega wartościowe teksty - zapraszamy do podzielenia się na Forum. Nuty czy nagrania także bardzo mile widziane!
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 01-09-2016, 20:23:48
Pragnę wydać to w wersji papierowej modlitewnika żałobnego. Oczywiście jak opracuję zapis nutowy będę systematycznie udostępniał.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 15-05-2020, 10:59:37
Witam.
W swojej rodzinnej miejscowości na Kurpiach jestem śpiewakiem pogrzebowym od jakiegoś półtora roku. Mamy trochę tych pieśni, w większości są one ze Śpiewnika Pelplińskiego. Podzielę się ich spisem.

Ach mnie! cóżem uczynił
Ach nieskończony, litościwy Boże! (DŁUGA)
Ach nieskończony, litościwy Boże! (KRÓTKA)
Ach Ojcze pełen litości
Aniele Stróżu
Barbaro święta, Patronko konania
Barbaro święta, perło Jezusowa
Boże Ojcze Niebieski
Będą Pańskie wielmożności
Będę Cię wielbił mój Panie
Chrystus Pan jest mój żywot
Cierpiącym duszom
Cokolwiek w świecie jest
Czemuż tak rychło panie
Dobrze złączone
Dziś, gdy się z wami rozstawam
Gdy ja sobie to rozważam
Ja sobie wybrałem za obronę
Jak każdy, który się rodzi
Jezu w Ogrójcu mdlejący
Jezu związany, rozkuj kajdany
Już idę do grobu
Jużem dość pracował
Jużeś zginiony, już potępiony
Józefie święty domu królewskiego
Klęczy w Ogrójcu
Książe niebieski, święty Michale
Lament serdeczny
Lecą latami
Miałem ci ja w sercu
Mój Odkupiciel
Na cmentarzu mieszkać będę
Na twoje słowo
Na śmiertelnej mej pościeli
Nie tu Ojczyzna
Niech się ze mną co chce stanie
O jak fałszywe wszystko
O jak jest nędzny
Obacz tu każdy człowiecze
Ogrodzie oliwny
Pogrzebmyż to ciało w grobie
Posłuchajcie proszę pilnie
Posłuchajcie proszę was
Przez czyśćcowe upalenia
Racz wiekuiste
Serdecznie oczekiwam
Stanę przed Stwórcą
Stała Matka Boleściwa
Szczęśliwy, kto sobie Patrona
Śpijże już po twoim boju
Święty Boże
Trójca Bóg Ojciec
Ty, któraś pięknie dni swoje skończyła
U Ciebie Boże
Ufam w Bogu w nieszczęściu
W dzień ostateczny
W łaskawości niepojęty
Wiem, że to sprawy ludzkie
Witaj Janie z Bolesława
Witaj Józefie, Królów ozdobo
Witaj Królowo Nieba
Więzień w czyśćcu zatrzymany
Wszystko dobrze, co Bóg czyni
Wyszła dusza
Z głębi mojego serca (PSALM)
Z nami dziś Niebiosa
Z pomocą Boga miłego
Zaczynam lament
Zapada zmrok
Zegar bije
Zmarły człowiecze
Zmiłuj się Boże nade mną grzesznikiem
Żegnam cię mój świecie wesoły

Jakieś 8 lat temu, za poprzedniego prowadzącego, nawet różaniec był śpiewany, teraz już nie. Aktualnie pani prowadząca modlitwy wybiera do śpiewania tylko te krótsze pieśni, dlatego żeby uczyć się tych długich, czy ogólnie rzadziej wykonywanych chodzę indywidualnie do innych śpiewaków żeby zapamiętać wszystkie melodie.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: knrdsk1 w 15-05-2020, 11:16:48
Wspaniale! Szczęść Boże na tę ważną i potrzebną posługę!
Warto ponagrywać te śpiewy, ale zapewne Pan to wie i zwłaszcza tych starszych śpiewaków nagrania archiwizuje!
Pozdrowienia serdeczne!
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:13:28
1.   Aniele Stróżu mój, * Ty Święty Patronie, * Gdzie mnie poprowadzisz, * Gdzie mnie poprowadzisz, * Po mym życia  zgonie.
2.   Bo ja tego nie wiem, * i wiedzieć nie mogę, * O której godzinie, * O której godzinie, * Weźmiesz mnie w swą w drogę.
3.   Pewnie mnie Ty oddasz * w czyśćcowe pożary, * Aniele Stróżu mój, * Aniele Stróżu mój, * będzie płacz niemały.
4.   Żyłem(am) na świecie tym w różnym utrapieniu, * A teraz mam cierpieć, * A teraz mam cierpieć * W czyśćcowym płomieniu.
5.   Aniele Stróżu mój, miej politowanie, * Niechajże mnie minie, * Niechajże mnie minie * Czyśćcowe karania.
6.   I wydał Bóg dekret na me grzeszne ciało * Które na tym świecie, * Które na tym świecie, * Nie pokutowało.
7.   Przeczytam ja dekret, całe swoje życie, * Odbierzesz nagrodę, odbierzesz nagrodę, * Od Boga obficie.
8.   Odbierzesz nagrodę, która zgotowana, * Czego się ty lękasz, czego się ty lękasz, * Duszyczko kochana.
9.   Nie bój się o duszo, ja jestem przy tobie, * Ja Stróżem Aniołem, * Ja Stróżem Aniołem, * Powiadam ja tobie.
10.   Ja jestem twym Stróżem oraz i strażnikiem, * Ja tobie (Duszyczkom*) do nieba, * Ja tobie (Duszyczkom*) do nieba, * Jestem przewodnikiem.
11.   Zaniosę suplikę do miłego Pana, * Niech nie będzie dusza, * Niech nie będzie dusza, * za bardzo karana.
12.   A kiedy ty będziesz na niebieskim progu, * To oddajże chwałę, * To oddajże chwałę * Najwyższemu Bogu.
13.   Najświętsza Panienko przyczyńże się za nim (nią), * Ze Świętym Józefem, * ze Świętym Józefem * I ze Świętą Anną.
14.   Niechaj będzie chwała, * Bogu Najwyższemu. * Ze Stróżem Aniołem, * Ze Stróżem Aniołem, * Duchowi Świętemu.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:14:36
1.   Bądź miłosierny słudze twemu (twojej) Panie * I daj mu (jej) wieczne w Tobie spoczywanie (Lub: w niebie królowanie). * Wszak w Ciebie wierzył(a) Tobie zawsze ufał(a) * I w Twej miłości szczęścia Twego szukał(a).
2.   Osądź łaskawie sługę Twego (Twoją) Panie * Winy za grzechy, daruj mu (jej) karanie * Wszak Cię wyznawał(a) w świętym Twym Kościele * W Twych sakramentach czerpał(a) łaski wiele.
3.   Przypuść do łaski sługę Twego (służebnicę Twoją) Panie * I przyjm na wieczne w niebie pomieszkanie * Wszak Twojej Matki był(a) czcicielem (czcicielką) wiernym (wierną) * Dla Jej przyczyny bądź mu (jej) miłosierny.
4.   Wysłuchaj Boże naszych serc wołanie * Twojemu słudze (Twojej służebnicy) okaż zmiłowanie * Wszak Twoich Świętych miał(a) w poszanowaniu * Niech mu (jej) pośpieszą ku poratowaniu.
5.   O dobry Jezu naszych dusz kochanie * Nam wszystkim okaż Twoje zmiłowanie * Niech Cię za życia chwalim tu statecznie * A potem w niebie na wiek wieków wiecznie.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:15:51
BÓG WAM ZAPŁAĆ PRZYJACIELE
1.   Bóg Wam zapłać przyjaciele, * co jesteście przy mym ciele, * Za posługę Wam dziękuję, * W daleką drogę wędruję.
2.   Tam się wszyscy zobaczymy, * gdy na Sąd Pański pójdziemy, * Jezu Chryste racz być z nami, * Ze Swymi chrześcijanami.
3.   Racz nam dać koniec doczesny, * święty, Boży i bezpieczny, * Z Jezusem naszym mieszkanie, * I z Nim w Niebie królowanie.
4.   Amen, wszyscy zaśpiewajmy, * a Panu Bogu dziękujmy, * Byśmy się w Niebo dostali, * Z Panem Bogiem królowali.

BÓG WAS ŻEGNAM PRZYJACIELE
1.   Bóg Was żegnam, przyjaciele, Ojciec wszelkiej miłości, * Nie smućcież się nader wiele, zobaczcie szłod żałości. Owszem się nic nie frasujcie, nie tym serce sobie psujcie, że się z wami rozstawam.
2.   Ujrzymy się zaś społecznie, * toć ma znieść narzekanie; * Wszystkich was żegnam serdecznie, * To wasze bądź rozmyślanie, * Że się ujrzymy w niebie, * bo nas stawi Pan u Siebie, * Co daj, o Jezu! Amen.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:19:30
DLA JEZUSA PRAGNĘ UMRZEĆ
[1] Dla Jezusa pragnę umrzeć, * Dla Jezusa ja żyję, * On mi się jeden spodobał, * Dla niego wieniec wiję. * Refren: Zostań z Bogiem ma rodzino, * Ja już idę do grobu, * Dusza moja poszła już tam * Będzie służyła Bogu.
[2] Niech mi powie ojciec z matką, * Co mi świat dał dobrego, * Jeśli opuszczę Jezusa, * A udam się do niego. Refren.
[3] Już opuszczam ojca, matkę, * A idę do Jezusa, * Bo mi się tak słodko robi, * Aż się raduje dusza. Refren.
[4] Bo mi się tak smutno robi, * Że na świecie nie ma nic, * A ja pragnę żyć z Jezusem, * I dla Jezusa umrzeć. Refren.
[5] Oto miejsce utajenia, * Gdzie Pan Jezus wzywa mnie, * Oto zbliża się godzina, * W której co dzień schodzim się. Refren.
[6] Co to znaczy, Pana nie ma, * Pewnie tylko ukrył się, * Próżno szukać go oczyma, * Pana nie ma, nie ma, nie ma. Refren.
[7]  Cicho, cicho, ja już idę, * By pocieszyć serce Twe, * Cicho, cicho, ja już idę, * Gdy zaufasz tylko mnie. Refren.
[8] Troski były nadaremne, * Już się zbliża szczęścia czas, * Serca nasze są niezmienne, * Już nikt nie rozłączy nas. Refren.
[9] Płacz na ziemi, bo tam w niebie * Nie ma bólu, nie ma łez, * Tam Pan Jezus przyjmie Ciebie, * Tam, gdzie wieczna radość brzmi. Refren.
[10] Płacz na ziemi, bo łzy twoje * Anioł Boży zbierze w dłoń, * Tam po śmierci kwiatów zwoje, * Pan otoczy twoją skroń. Refren.
[11] Płacz na ziemi, płacz cichutko, * Niech cię słyszy tylko Bóg, * On przy tobie tak bliziutko, * Łzy swe składaj Mu do nóg. Refren.
[12] Płacz na ziemi, bo na świecie, * Płakał Oblubieniec twój. * Tyś Bolesnej Matki dziecię, * Więc pod krzyżem z Marią stój. Refren.
[13] Płacz na ziemi, bo gdy skończysz, * Tej pielgrzymki krótki czas, * Tam, w krainie wiekuistej, * Wieczne szczęście złączy nas. Refren.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:20:44
DO GROBU PROCH KŁADZIEMY
1] Do grobu proch kładziemy, * Gdzie spocznie drogi brat (droga siostra). * Żegnamy na tej ziemi * Ten zwiędły życia kwiat. * My wieńce ci składamy... * Czy patrzysz na nie rad? * Do Domu wyprawiamy * [: Wszak żegnasz już ten świat :].
[2] Do domu rodzinnego * Nas wzywa wszystkich Bóg, * Do życia spokojnego, * Gdzie nie ma żadnych trwóg. * Na Łonie Ojca w niebie, – *  Tam miłość wiecznie trwa – * Tam czeka On na ciebie. * [: Spoczynek błogi da :].
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:27:49
DO WAS WZDYCHA SERCE MOJE
[1] Do Was wzdycha serce moje * I miłością chcę być stałym. * Was kochając, serce kruszę, * Wam oddaję ciało, duszę. * Jezus, Maryja, Józef.
[2] Echo daje ogrom gwiazdy, * Kto Was kocha, zbawion każdy. * Rozkosz w niebie z Wami wieczna, * Z Wami umierać bezpiecznie. * Jezus, Maryja, Józef.
[3] Ufam w Maryi miłości, * Że okryje moje złości. * Józefie święty patronie, * Chcę umierać na twym łonie. * Jezus, Maryja, Józef.
[4] Niech to Boski sekret sprawi, * Że Bóg duszę moją zbawi. * Anno i Barbaro święta, * Niech będzie w niebo przyjęta. * Jezus, Maryja, Józef.
[5] Z rana w wieczór życzę sobie, * Żyć umierać, być przy tobie. * Jezu słodki mieszkaj ze mną, * Piastuj duszę mą przyjemną * Jezus, Maryja, Józef.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:31:09
DOBRANOC SĄSIEDZIE
[1] Dobranoc sąsiedzie/sąsiadko/, już idziemy spać, * Bo jutro do pracy musim rano wstać. * Refren:  Ty ze swą rodziną śpisz ostatnią noc, * Bo Bóg tak zarządził i w tym Jego Moc.
[2] Pożegnasz rodzinę i odejdziesz stąd, * By stanąć przed Bogiem na swój życia sąd. * Refren.
[3]  A będzie ta chwila dobra, albo zła, * Gdy Pan Bóg zapłatę za twe życie da. * Refren.
[4] Ucichł już ból życia i nie płynie łza, * A za twe cierpienia niech Bóg niebo da. * Refren.
[5] Gdzie Święci Anieli i gdzie Matka twa; * Niechaj twoja dusza mały kącik ma. * Refren.
[6] Żegnamy dziś Ciebie, lecz gdy przyjdzie czas (na niedługi czas*), * Do życia wiecznego Bóg powoła nas (Bo wkrótce Bóg Ojciec powoła nas*).  * Refren.
[7] Abyśmy spotkali cię u niebios bram, * Gdzie Chrystus mieszkanie przygotował nam (Do raju ojczyzny Bóg wprowadzi sam*). * Refren.
[8] Dobranoc sąsiedzie/sąsiadko/, ty już doszłeś(-aś) tam, * Proś Pana Jezusa, by pomagał nam. * Refren.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:34:48
GDZIEŻ DUSZY OJCZYZNA
[1] Gdzież duszy ojczyzna, jej pokój, jej raj? Gdzież życzeń, nadziei spełnionych jest kraj? Nie może przytułku pewnego dać świat, boć pełno tu grzechów i pokus, i zdrad. * Nie, nie, nie, nie, to żaden kłam! * Mej duszy ojczyzna tam u niebios bram!
[2] Opuśćże tę ziemię, do nieba się wzbij, * do cudnej ojczyzny, już serce twe ślij! * Twej duszy ojczyzna tam, gdzie Boski Tron, * Jeruzalem wieczne u niebieskich stron! * Tam jest, tam jest, niebieski kraj! * Spoczynkiem jest duszy, serca mego raj!
[3] Jak błogo w pokoju u Pana tam być. * Gdzie śmierci łez nie ma, jak błogo z Nim żyć. * Tam harfy Aniołów cudną pieśnią brzmią, * A Święci przywitać nas gotowi są: * Błogi, błogi, pokój jest tam, * Na łonie Swym Zbawca pocieszy Mnie sam.
[4] Przy wszystkim zamęcie, wśród skargi i łez, * Mój Zbawco, tak dobrze mi z Tobą tu jest, * Lecz choć jako w domu wśród Twych czuję się, * To jednak wraz z nimi w Twój dom ciągnie mnie. * Ach tam, ach tam, do Domu tam! * Więc przyjdź, o mój Zbawco, i zabierz mnie Sam!
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:40:06
GDZIEŻ SERCE, GDZIE OJCZYZNA TWA?
[1] Gdzież serce, gdzie ojczyzna twa?  Tam, kędy wiosna wiecznie trwa,  Gdzie więcej nikt nie tonie w łzach,  Umilkły skargi, minął strach.
[2] Gdzie z piersi pierzchnął żal i ból,  Jak łzawa rosa z rannych pól,  Gdzie z ziemi już jest zdjęty lęk  I w radość się zamienił jęk.
[3] Ach, kiedyż ujrzę luby próg,  Gdzie kres zasłanych cierniem dróg?  Gdzie promienieje wieczny blask,  Gdzie zdrój obfity Bożych łask?
[4] Tam w niebie, tam ojczyzna ma.  Tam wiosna już bez przerwy trwa;  Tam luby mój ojczysty kraj,  Wszak tam jest upragniony raj.
[5] Zaprawdę, tam wskroś gór i rzek; Ojczyzny drogiej widzę brzeg; Już skroń orzeźwia drzew jej cień; Już słyszę chóry słodkich pień.
[6] Promiennym Słońcem Jezus tam,  Chrystusa Ojciec – Ojcem nam,  Rodziną – niebian święty Dwór,  Przybytkiem – szczyt Syjońskich gór.
[7] Tam wiecznym blaskiem gwiazdy lśnią,  Weselne pienia wiecznie brzmią.  Już na myśl o tym wdzięcznie drga  Znękana bólem dusza ma.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:40:39
JA WIEM W KOGO JA WIERZĘ

Melodia na nutę pieśni: Ja wiem w kogo ja wierzę

[1] Ja wiem w Kogo ja wierzę, że nasz Zbawiciel żyw. * Co z prochu mnie zabierze do rajskich swoich niw. * Ja wiem, Kto mą ostoją, gdy świat w posadach drży. * Kto wyrwie duszę moją z tej najczarniejszej mgły.
[2] Ja wiem, w Kim mam ufanie, gdy oko zajdzie mgłą. * Gdy wieczna zorza wstanie w tym świetle ujrzę Go. * Ja wiem, Kto łzy osusza, łagodnie z moich rzęs. * I w Kim znalazła dusza tęsknoty swojej kres.
[3] Ja wiem, że zajaśnieję, gdy Pan obudzi mnie. * I spełni me nadzieje po krótkim w grobie śnie. * Żegnamy na tej ziemi, ten zwiędły życia kwiat. * Do grobu wprowadzamy, wszak żegnasz już ten świat.
[4] Do domu rodzinnego wzywa nas wszystkich Bóg,  * Do życia spokojnego, Gdzie nie ma żadnych trwóg.  * Na Łonie Ojca w niebie, tam radość wiecznie trwa. * Tam czeka On na ciebie, spoczynek błogi da.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:42:44
JAM GOŚCIEM NA TYM ŚWIECIE
1.   Jam gościem na tym świecie, nie tu mój trwały dom; w niebiosach Boże dziecię, wszak ma ojczyznę swą. Tu dni pielgrzymki pędzę, tam się ukończy znój, i w szczęściu wszelką nędzę ukoi Pan, Bóg mój.
2.   Lecz dom mam zbudowany, * gdzie wszech aniołów chór * czci Pana ponad pany; * ten Pan wszelaki twór * w swej ręce ma i rządzi, * tak – jako wolę ma: * On w niczym nie pobłądzi, * bo wszystko dobrze zna.
3.   Do Niego sercem całym * stęskniony jestem już. * Ten świat przewędrowałem, * zmęczonym jest od burz. * Im jestem * w drodze dłużej, * tym tu radości mniej; * pielgrzymka bardziej nuży, * nie sprzyja duszy mej.
4.   Bo Bóg radością moją, zbawieniem chce mi być i łaskę da mi swoją; w niebiosach wiecznie żyć. Tam będę już bez końca ze szczęścia zdrojów pił i będę na kształt słońca, ze zbawionymi lśnił.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:47:34
KIEDYŚ O JEZU CHODZIŁ PO ŚWIECIE

[1] Kiedyś o Jezu, chodził po świecie,  * Brałeś dziateczki w objęcia Swe,  * Patrz, tu przed Tobą stoi Twe dziecię, * Do Serca Twego przytul i mnie.
[2] Kiedy w ostatniej będąc w potrzebie,  * Gdy się rozstałem (rozstałam) ze światem tym, * Zlituj się, Jezu, weź mnie do Siebie, * Niech wiecznie spocznę przy Sercu Twym.
[3] Nie karz mnie Jezu, za moje grzechy * Niechaj Twa Miłość zakryje je. * Dzięki Ci Jezu, że mnie miłujesz * Za to Cię kochać na wieki chcę.
[4] Rzekłeś: „Nie może ze Mną być w niebie, * kto nie chce dziecku podobnym być”. * Ja, dziecię Twoje, chcę przyjść do Ciebie, * Niech wiecznie spocznę przy Sercu Twym.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:49:34
O, Boże Dobry, Boże litościwy

(Melodia na nutę pieśni: Serdeczna Matko)

[1] O, Boże Dobry, Boże litościwy, * Bądź dla zmarłego (dla tej zmarłej) Sędzią Sprawiedliwym. * {Wszak on przez życie ciągle szukał Ciebie (Która przez życie wciąż szukała Ciebie), * Ratuj go (ją), ratuj, w ostatniej potrzebie.} bis.
[2] My Cię dziś, Boże, o to chcemy prosić: * Daruj mu (jej) kary, które ma ponosić. * {On Ciebie wzywał przy ostatnim zgonie (Ciebie wzywała przy ostatnim zgonie) * Przebacz mu (jej) winy, postaw przy Swym Tronie.} bis.
[3] Za wszystkie trudy i za życie ziemskie, * Niech go (ją) otoczą Twe Chóry Anielskie. * {Pokaż mu (jej) Boże, gdzie Jego (jej jest) mieszkanie, * Przyjmij go (ją), przyjmij, Miłościwy Panie.} bis.
[4] A gdy nadejdzie zmarłych zmartwychwstanie, * O swoim słudze (O Swej służebnicy) nie zapomnij Panie. * {I duszy jego nie wypuść z opieki (Nie wypuść Panie duszy jej z opieki) * By z Tobą mogła królować na wieki. } bis.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:52:18
[1] Opuścić, drodzy, muszę was, * tak przeznaczone przez Boga, * Już na rozstanie przyszedł czas, * pożegnać, drodzy, muszę was. * Refren: Na wieczny czas, na wieczny czas, * na wieczny czas, na wieczny czas.
[2] Czas prędko po mnie zetrze ślad, * przepadnie w grobie me ciało, * A ja odchodzę w inny świat, * gdzie życie nie ma końca lat. * Refren: Na wieczny czas, ...
[3] Podróży mej kierunek dan, * tam gdzie miliony kroczą. * Z nadzieją w sercu idę tam, * podążam do niebieskich bram. * Refren: Na wieczny czas, ...
[4] O Boże, litościwy bądź * i przytul mnie do Siebie, * O przyjaciele, błagam was, * módlcie się za mej duszy los. * Refren: Na wieczny czas, ....
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:55:09
Po trudach i znojach żywota tego

Melodia pieśni na nutę: Po górach dolinach rozlega się dzwon

I. Po trudach i znojach żywota tego * Przyjmij go (ją) Maryjo do królestwa  swego. Refren: Maryjo zbawienie uproś u Syna, * Gdy życia ostatnia bije godzina.
II. O Niebieska Pani Ucieczko Nasza * Niech Twoja przyczyna litość uprasza. Refren.
III. Ucieczko Grzeszników, Pani łask pełna * Ta dusza w swym życiu była Ci wierna. Refren.
IV. Wybawienie zmarłych z męki czyśćcowej * Spoglądają dusze ku Swej Królowej. Refren.
V. Cierpi męki dusza boleścią zdjęta * Ulżyj tym cierpieniom Panienko Święta. Refren.
VI. Niech Chrystus Zbawiciel, Syn Twój Kochany * Otworzy zdroje łaski z Najświętszych Ran. Refren.
VII. Niech Krew Jego Święta co z Ran płynęła * Ukoi cierpienia i da zbawienie. Refren.
VIII. Matuchno Najświętsza, Matko Jedyna * Wprowadź go (ją) do nieba, do chwały Syna. Refren.
IX. Niech wielbią Cię wiecznie za Twoją dobroć * Śpiewają Ci AVE za Twoją hojność. Refren.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:56:04
I. Pójdź duszyczko wyzwolona, * Krwią Jezusa odkupiona. * Przyjmij radości niebieskie, * z nimi rozkosze anielskie, * z nimi rozkosze anielskie.
II. Oto niebo otworzone, * Tobie miejsce przeznaczone. * Od Chrystusa Syna Bożego, * Oblubieńca najmilszego. * Oblubieńca najmilszego.
III.  Aniołowie cię czekają, * koronę dzierżąc śpiewają. * Przyjmij w niebie chwałę wieczną * i z nimi radość bezpieczną. * I z nimi radość bezpieczną.
IV. O duszo błogosławiona! * Któraś tam jest powołana. * Widzisz Króla w sławie wielkiej, * Tam gdzie są rozkosze wszelkie. * Tam gdzie są rozkosze wszelkie.   
V. Któż może z ludzi wysławić, * Radość i rozkosz wyjawić. * Którą Święci w niebie mają, * Ci co z Chrystusem mieszkają. * Ci co z Chrystusem mieszkają.
VI. Pomóż i nam, Panie, miły, * By gdyśmy świat opuścili, * Byśmy Ciebie oglądali, * Z Tobą wiecznie królowali! * Z Tobą wiecznie królowali! Amen.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:58:19
Serce pełne smutku
Melodia: Życzymy, życzymy
I.   Serca pełne smutku. * Z oczów łzy spływają. * Tym śpiewem to naszym, * Coś go tak kochała (ukochał), * Wszyscy cię żegnamy.
II.   Już się twoja ziemska * Pielgrzymka skończyła. * Teraz twoja dusza, * Bedzie pomalutku * Do nieba kroczyła.
III.   Pomocy dla duszy * Matko jest potrzeba. * Być że jej Przewodnikiem, * Kochana Maryjo, * W tej drodze do nieba.
IV.   Zaprowadź ją Matko, * Het tam, przed  Tron Boży. * Niech że się z radościom, * Panu Jezusowi, * Już na wieki służy.
V.   Żegnamy cię wszyscy, * Żegnamy jeszcze raz. * Jest nam ciężko, smutno, * Żeś się tak szybciutko * Już odeszłaś (odszedłeś) od nas.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 17:59:44
I.   Serdeczna Matko, opiekunko ludzi, * Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi. *
Refren: Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * W Królestwie Niebieskim, u Jezusa stóp!
II.   Wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy: * Zlituj się, zlituj, niech się nie tułamy. * Ref.
III.   Do kogóż mamy, wzdychać nędzne dziatki? * Tylko do Ciebie, ukochanej Matki. * Ref.
IV.   U której Serce otwarte każdemu, * A osobliwie nędzą strapionemu. * Ref.
V.   Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, * By nas Bóg karał rózgą surowości. * Ref.
VI.   Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, * Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze. Ref.
VII.   Ty masz po Sobie i Ojca, i Syna, * Łatwo Go Twoja przejedna przyczyna. Ref.
VIII.   Gdy Mu przypomnisz wielkość Twej miłości, * Łatwo Go skłonisz, Matko łaskawości. Ref.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:00:29
1. Święty Boże, Święty mocny, Święty nieśmiertelny. * Ratuj dusze z mąk czyśćcowych, boś jest miłosierny.
2. Jezu, przepuść i wysłuchaj, zmiłuj się nad nami. * Ratuj dusze z mąk czyśćcowych Twymi zasługami.
3. Matko, uproś i przebłagaj, przyczyń się za nami. * Ratuj dusze z mąk czyśćcowych Twymi przyczynami.
4. Święci Pańscy, Boga proście, wstawcie się za nami. * Dusze z czyśćca wyratujcie, niech się cieszą z Wami.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:03:02
I. W Imię Pana, w Imię Pana, ruszam w drogę mi nieznaną. * Dusza moja łaknie nieba, chociaż ciało tu spoczywa. * Racz, o Boże przyjąć mnie.
II. Snem spokojnym, snem spokojnym, spocząć chcę po życiu znojnym. * W ciszy grobu niezmąconej, aż Aniołów zabrzmią tony. * W Sądzie Boże litość miej.
III. Zmartwychwstanę, zmartwychwstanę, ujrzę Boga w Jego chwale. * Wiara w nieomylne słowo, towarzyszy mi do grobu. * Wielki Boże wielbię Cię.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:05:21
I. Z Panem Bogiem już odchodzę, * z Panem Bogiem żegnam Was, * wybieram się do Ojczyzny, * która nie zna bólu łez, * która nie zna bólu łez.
II. Ten co złe i dobre sądzi, * do wieczności wezwał mnie, * Bóg to Ojciec najłaskawszy, * by mi wieczne życie dał, * by mi wieczne życie dał.
III. Przyjmij Boże moją duszę, * przyjmij ją do chwały Twej. * Aby zawsze z Tobą była, * pod bezpieczną obroną, * pod bezpieczną obroną.
IV. Jeszcze raz się z Wami żegnam, * moja droga rodzino. * Wam wszelkiego dobra życzę, * tam w niebie do ujrzenia, * tam w niebie do ujrzenia.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:07:16
166.   Zapada zmrok, już wszystkie światła gasną

I. Zapada zmrok, już wszystkie światła gasną.
    Bo właśnie nadszedł twego życia kres.
    I tylko jedno światło nie zagaśnie,
    Tym światłem Pan, co dziś powołał cię.
II.  Zostawiasz nas, jak smutna jest ta chwila.
    Wśród kwiatów leży martwe ciało twe.
    Przy głowie świece, a wokół jest rodzina.
    Smutek na twarzach, z oczu płyną łzy.
III.  Więc żegnaj nam, śmierć życie ci zabrała.
    Ziemskiej pielgrzymki skończył się twój trud.
    Ciało zostało, dusza uleciała,
    Tam, gdzie jej miejsce przygotował Bóg.
IV. Choć w piersi smutek, i żal serce ściska,
    Wierzymy, że spotkamy ciebie znów (kiedyś się),
    Przyjdzie ten dzień, że ciało swe odzyskasz
    I Ojciec Bóg osądzi życie twe.
V. Odchodzisz stąd, przed tobą nowa droga.
     Jesteśmy tu, by żegnać ciebie już,
     Modlitwę, którą wznosimy do Boga
     Do Matki naszej Ucieczki Grzesznych dusz.
VI. O Święta Pani, wysłuchaj to błaganie,
    Od mocy złych uchroń duszę tą.
    Pod Twą Opieką nic jej się nie stanie,
     Do Tronu Pana, Ty zaprowadź ją.
VII. A jeśli ona nie jest godna tego,
    O Wszechmogący racz pokutę dać.
     Prosimy Jezu wybaw go (ją) od złego,
     By mógł tam (mogła) wieczny odpoczynek mieć.
VIII. Przyszliśmy dziś z ostatnim pożegnaniem,
        aby pożegnać Ciebie w domu tym
        i wysłać modły za tobą do Boga,
        prosząc byś w niebie przebywał tam (przebywała) z Nim.
IX. Ostatni raz żegnamy ciało twoje,
które rozstało się już z duszą swą.
Maryjo uproś Pana Boga w niebie,
aby do Siebie zechciał przyjąć ją /go/.
X. Odchodzisz już nie biorąc stąd niczego,
        Bogactwem twym różaniec w ręce masz.
        Rodzinę swą okrywasz dziś żałobą,
        Bo tak chciał Bóg Wszechmocny niebios Pan.
XI. Wędrówka Twoja już się zakończyła.
Na zawsze zwiądł kwitnący dotąd kwiat,
Domem twym będzie cmentarza mogiła
 i Krzyż z napisem, ile żyłeś (żyłaś) lat.
XII. Więc żegnaj nam ach żegnaj siostro (bracie) droga (drogi).
Nie wrócisz tu lecz my pójdziemy tam.
Nikt nie wie jaka przed tobą jest droga.
O tym wie jeden nasz łaskawy Pan.
XIII. Ach jaka dla nas smutna jest ta chwila,
jaki dla domu tego przykry czas.
Odeszłaś (eś) stąd rodzinę (żonę swą, męża pozostawiłaś) zostawiłaś (eś),
lecz Ty, o Boże pomoc im Swą dasz.
XIV. Niech Aniołowie wyjdą po twą duszę
i zaprowadzą do Niebieskich Bram,
gdzie Matka Boża z Jezusem Chrystusem
gdzie litościwy Bóg Ojciec i Pan.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:10:14
I. Żegnaj nam, żegnaj nam (Żegnam cię, żegnam cię)  (droga mamo, żono, córko, siostro – drogi mężu, ojcze, synu, bracie) żegnaj nam (żegnam cię). * Już się więcej nie ujrzymy, aż na Sąd Boży przyjdziemy. * Droga (matko/mamo, żono, siostro – drogi ojcze/tato, mężu, bracie) żegnaj nam (żegnam cię). * Żegnaj nam, żegnaj nam.
II. Żegnaj nam, żegnaj nam, (Żegnam cię, żegnam cię)* * (droga matko/mamo, żono, córko, siostro – drogi mężu, ojcze/tato, synu, bracie)* żegnaj nam. * Ci co w wierze umierają, życie wieczne osiągają. * Tak powiedział Chrystus Pan, * żegnaj nam, żegnaj nam.
III. Śpijże już, śpijże już, * (droga matko, żono, córko, siostro – drogi mężu, ojcze, synu, bracie) śpijże już. *  W niebie wierność nagradzają, * smutku trudów tam nie znają, tylko szczęścia czystych dusz, * śpijże już, śpijże już.
IV. Wiernym być, wiernym być, * w wierze świętej, wiernym być. * W zmarłych ślady pójść nam trzeba, * zdobyć świętość, chwałę nieba, a więc trzeba dobrze żyć, * wiernym być, wiernym być.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:14:06
Dzięki, że byłeś z nami

Melodia: Pan kiedyś stanął nad brzegiem

1.   Dzięki, że byłeś z nami, * przez te lata wspierałeś nas radami. * Miłością swoją nas obdarzałeś.
REFREN: Nasz pasterzu, już cię Dobry Pasterz wezwał * Jego Usta dziś wyrzekły twe imię. * O Jezu, bądź mu miłościw na Sądzie, * niechaj z Tobą pasie owce na wieki. /x2
2.   Ty kochałeś nas ojcze * swoje dzieci jak Pasterz swe owce, * W modlitwach Bogu polecać cię będziemy.
3.   Ojcze, tobie hołd wdzięczności składamy * Za twe nauki, posługi i wiarę, * Niechaj cię Pan Bóg nagrodzi w wieczności.
4.   Jezu, nasz Dobry Pasterzu * Spójrz nań z miłością i zmiłuj się nad nim, * Nie karz go, Panie, zbyt surowym Sądem.
5.   Nasz ukochany kapłanie * Niech Matka Najświętsza i Wszyscy Święci * Za twoją duszą u Boga orędują.
6.   My twoja wierna trzódka, * Mamy nadzieję, że się spotkamy tam razem. * Złączeni w Bogu na Niebieskich Pastwiskach.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:17:26
I. Dobra matko (siostro)/(Dobry ojcze/bracie) śpij w pokoju, błogo w cieniu grobowym, zwyciężyłaś (zwyciężyłeś) ból szczęśliwie, wypocznij aż Bóg cię zbudzi,     
Refren: Śpijże błogo, śpij w pokoju; śpijże błogo, śpij w pokoju.
II. Dobre było życie twoje, zawsze czyste obyczaje, wierne miłe twe dążenie, twoim miłym poświęcone. Refren.
III. Pożegnanie jest bolesne, lecz ufnością wsparty ból, po cierpieniach tej ziemi, łączą wierne serca się. Refren.
IV. Za miłość którą wam on dał (dała) * Tyle wspólnych życiowych dróg. * Niechaj Cię niebem obdarzy * Dobry i Wszechmogący Bóg. Refren.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:20:39
I. Dobry ojcze (Dobra matko) śpij w pokoju, * Odpocznij po ziemskim boju. * Dni pielgrzymki się skończyły * Tobie niebo otworzyły. * Śpijże ojcze (matko) w pokoju!
II. Tyś gorliwie żeś się modlił(a), * Dzieci swoje wychowałeś (wychowałaś). * One dzisiaj ci dziękują * Modlitwy ci ofiarują. * Dobry ojcze (Dobra matko) odpoczywaj!
III. Tyś w tym życiu żeś się troszczył(a), * Nieraz męki chwile miałeś (miałaś). * Bóg ci dziś zapłaci w niebie, * O to wszyscy proszą Jego. * Dobry ojcze (Dobra matko) odpoczywaj!
IV. Dobry ojcze (Dobra matko) śpij w pokoju, * Odpocznij po ziemskim boju, * Jezu daj mu (jej) odpocznienie, * Łaskę i wieczne zbawienie. * Dobry ojcze (Dobra matko) odpoczywaj!
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:27:05
Dzięki, że byłeś tato (byłaś mamo) z nami

Melodia: Pan kiedyś stanął nad brzegiem

1.   Dzięki, że byłeś tato (byłaś mamo) z nami, * przez te lata wspierałeś(aś) nas swymi radami. * Miłością swoją nas obdarzałeś (obdarzałaś).
REFREN: Drogi ojcze (Droga mamo), już cię Dobry Pasterz wezwał *Jego Usta dziś wyrzekły twe imię. * O Jezu, bądź mu (jej) miłościw na Sądzie, * niechaj z Tobą króluje na wieki. /x2
2.   Ojcze (Mamo), ty kochałeś(aś) nas swe dzieci/mnie swe dziecię * Ojcowską miłością jak Bóg Ojciec Swe dziatki (Matczyną miłością jak Matka Najświętsza Swe dziatki); * Dlatego będziesz już zawsze w naszym (moim) sercu.
3.   Dziś, gdy cię nie ma już z nami * Za twe trudy, miłość, dobro, wiarę * Niech cię Pan Bóg nagrodzi w wieczności.
4.    Klęcząc przy trumnie twej, o tato (mamo) * W hołdzie wdzięczności dziś tobie przyrzekamy * O duszy twojej pamiętać w modlitwach.
5.   Tato (Mamo), twą duszę polecamy * Matce Najświętszej i Wszystkim Świętym * Niechaj u Boga orędują za tobą.
6.   Jezu, nasz Dobry Pasterzu * Spójrz Swą Miłością i zmiłuj się nad Swą owieczką * Niechaj przy Tobie pasie się na wieki.
7.   Mamy silną nadzieję w Bogu * Że w wieczności znowu się spotkamy razem. * Ciesząc się w Bogu na Niebieskich Pastwiskach.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:31:46
I.   Już się zbliża czas rozstania, * Już wasz ojciec (Wasza matka) żegna was; * Zbliż się, zbliż się tu rodzino, * Popatrz na ojcowską (matczyną) twarz.
II.   Gdzie odchodzisz drogi ojcze (droga matko)? * Ja sierotą nie chcę być! (Sierotami nie chcemy być)! * Jak bym chciała drogi mężu (Jak bym chciał o droga żono), * Całe życie z tobą być!
III.   Cicho, nie płacz ma rodzino, * Otrzyj z oczu łezki swe, * Ja odchodzę do wieczności [Ja już muszę was opuścić]*, * Bóg powołał właśnie mię! [Gdyż już Bóg powołał mnie!]*
IV.   Ja już wiele wycierpiałem (wycierpiałam), * Cicho znosząc krzyże swe, * Spójrz dziecino na me ręce, * Które piastowały cię.
V.   Nim odejdziesz drogi ojcze (droga matko), * Nim przekroczysz progi swe, * Niech twe oczy miłosierne, * Pożegnają właśnie mnie (nas).
VI.   Żegnam ukochane dzieci (dziecko)*, * Bo wzywają mnie już tam, * A co złego uczyniłem (uczyniłam) * To proszę wybaczcie [o wybacz] mi!
VII.   Troski wasze już złożyłem (złożyłam) * I ukryłem (ukryłam) w sercu swym. * Nie płaczcie już moje dzieci, * Słuchajcie się nawzajem.
VIII.   Żegnam wnuki (wnuka, wnuczkę)* co kochałem (kochałam), * One (i on/ona) też kochały (kochał/a) mnie. * Wszystkich proszę o modlitwę, * I nie zapomnijcie mnie!
IX.   Żegnam braci(brata), żegnam siostry(siostrę), * Przyjaciele, żegnam was. * Bo odchodzę do wieczności * Już na wieczny, wieczny czas!
X.   I ty mężu (żono/synu/córko) w swoim domku; Dobrze chowaj dziatki swe; Pamiętaj też o nich zawsze; żeby im nie było źle.
XI.   Już za chwilę cię zabiorą, * Ukochany ojcze nasz (Ukochana matko ma/Kochana matko nasza). * Już odchodzisz do wieczności, * Tam Maryja czeka nas.
XII.   O Maryjo uproś Syna, * Który będzie sądził z win, * By przebaczył mi me grzechy, * Ja chcę zostać dzieckiem Twym!
XIII.   Otrzyjcie już łzy płaczący, * Nie ma czego smucić się. * Matka Boska z wami będzie, * Do Niej trzeba modlić się.
XIV.   Bo odchodzę do wieczności * Już mogiła skryła mnie. * Wszystkich proszę o modlitwę, * Za mą duszą, grzechy me!
XV.   Panu Bogu was polecam, * Na ten smutny, ciężki czas; * Trwajcie w wierze i miłości, * a Bóg nie opuści was!
XVI.   Ja za wszystko Wam dziękuję, * Dzisiaj już ostatni raz; * I was bardzo o to proszę, * módlcie się za mną co dnia.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:33:14
I. A. Już zakryłaś swoje oczy, mamo, już zasnęłaś wiecznym snem,  * Już zasnęłaś i nie rozwitałaś, i nie wrócisz do nas nigdy ty!
   B. Już zakryłeś swoje oczy, tato, już zasnąłeś wiecznym snem, * Już zasnąłeś i nie rozwitałeś, * i nie wrócisz do nas nigdy ty!
II. A. Mamo moja droga, a ty mamo, ach, dlaczego ze słońcem odeszłaś ty, * Zostawiłaś nas w tej ciemnej nocy, w sercu zostawiłaś smutek, ból?
   B. Tato ukochany, a ty tato, ach, dlaczego ze słońcem odszedłeś ty, * Zostawiłeś nas w tej ciemnej nocy, w sercu zostawiłeś smutek, ból?
III. Łzy chcesz wytarć, moja droga mamo (ukochany tato), * radość dziecka moją wrócić chcesz, * Chcesz nam znów ty współczuć i zrozumieć, * a jak teraz mamo (tato) wrócić cię.
IV.   Dzisiaj między nas brakuje ciebie, * twego serca, co kochało nas, * Z aniołami tam ty jesteś w niebie * i przed Bogiem modły za nas ślesz.
V.   Trudno dzisiaj, mamo (tato), nam bez ciebie, * w życiu naszym nastąpiła noc, * O, jak prędko znikłaś (znikłeś) nam na wieki, * bo powołał ciebie Jezus już.
Zakończenie: Mamo moja droga, a ty mamo… (Tato ukochany, a ty tato…).
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:34:12
I. A. Odszedłeś od nas, ojcze ukochany, twe serce cenne już przestało bić. Dzień smutny zmienił twarze łzą zalane, dla nas na zawsze już przestało bić.
     B. Odeszłaś od nas, mamo ukochana, matczyne twe serce już przestało bić. Dzień smutny zmienił twarze łzą zalane, dla nas na zawsze już przestało bić.
REFREN: Żegnaj, ach żegnaj, niech ci Bóg przebaczy. Bo i nas kiedyś, Bóg powoła nas.
II. Zamknęły się już ukochane oczy, Spoczęły ręce twe spracowane. Przestało już bić kochane twe serce. Jak trudno żegnać,  w sercach naszych trwasz.
III. Bolesne jest to nasze z tobą rozstanie, * Lecz taka Wola Twoja jest o Panie. * Bóg cię powołał, do Królestwa Swego, * Z Jego się Wolą, pogodzić nam trzeba.
IV.   W cichości ducha modlę się do Ciebie, * o dobry Jezu, racz wysłuchać mnie. * Przyjmij tę duszę do Domu Twojego, * osądź łaskawie, jako Dziecię Twe.
V.    Przyjm Matko Boska, tę duszę w Swą pieczę, * Bo ona Ci była wierna w tym życiu. * Nie daj go (ją) karać, nie daj mu (jej) Maryjo. * Zginąć na wieki, racz o nim (niej) pamiętać.
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:39:09
I. A. Spocznij na wieki matko (żono, córko, siostro) ukochana * zwycięskoś przeszła z tego świata w dal. * Spocznij niech Pan Bóg do snu cię ułoży, * już cię nie zbudzą serca łzy i żal.
   B. Spocznij na wieki ojcze (mężu, synu, bracie) ukochany, * zwycięskoś przeszedł z tego świata w dal. * Spocznij niech Pan Bóg do snu cię ułoży, * już cię nie zbudzą serca łzy i żal.
II.   Spocznij na wieki niech ciało umiera, * dusza dojrzała jak ten żytni kłos. * Którą Pan żniwa z pól ziemi zabiera, * by z nią na wieki dzielić szczęścia los.
III.   Spocznij na wieki, śpisz już cichutko, * Bez smutku i bez cierpień już i trwóg. * Nie płaczcie za mną, bo to Wola Pana. * Niech Ci Bóg w niebie wieczną chwałę da.
IV.   Pokój Ci wieczny w cichej krainie, gdzie ból nie sięga,  gdzie łzy już nie płyną, gdzie słyszysz Boga głos serdeczny "Pokój ci wieczny, pokój ci wieczny".
Tytuł: Odp: Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym
Wiadomość wysłana przez: martin1984 w 27-09-2020, 18:42:00
I. Już wycierpiałeś (wycierpiałaś), już zwyciężyłeś (zwyciężyłaś), * znosiłeś (znosiłaś) trudy i wszelkie krzyże, * teraz odpoczniesz, teraz odpoczniesz, teraz odpoczniesz w ciemnym grobie.
II. Ty byłeś (byłaś) wierny (wierna), byłeś (byłaś) cierpliwy (cierpliwa), * Tyś Mu służył(a) do zgonu swego, * Bóg ci nagrodzi, Bóg ci nagrodzi, Bóg ci nagrodzi we wieczności.
III. Pielgrzymka Twoja się zakończyła, * wędrujesz z ziemskiej doliny teraz, * już ci śmierć bramę, już ci śmierć bramę, już ci śmierć bramę otworzyła.