Pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym

Zaczęty przez martin1984, 05-06-2014, 01:22:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

martin1984

Witajcie, publikujmy tutaj z swoich regionów pieśni pogrzebowe podczas czuwania modlitewnego przy zmarłym wraz zapisem nutowym (czyli pieśni, których używa się podczas takiego czuwania w swoim regionie od tzw. śpiewaków żałobnych). Zbieram takie pieśni, pomóżcie, popytajcie w swoich parafiach. Dziękuję za pomoc.

knrdsk1

Ano niestety... niewiele już pozostało miejsc gdzie czuwa się przy zmarłym i modli i śpiewa... :(

martin1984

Będę wdzięczny użytkownikom tego portalu którzy zdobędą materiały z swoich okolic lub parafii (szczególnie Śląsk, Lubelszczyzna, Podlasie, Kujawy). Nie pozwólmy, aby te modlitwy, pieśni i koronki poszły w zapomnienie, lecz również z tego mogło skorzystać nasze i późniejsze pokolenia.

MRLudowiec

Witam. Myślę, że ja mogę trochę pomóc ;D Pisałem pracę licencjacką na podobny temat i trochę tych pieśni nazbierałem. Nie jestem co prawda z województwa śląskiego, lubelskiego, ani też podlaskiego, tylko z podkarpackiego. Wydaje mi się jednak, że i u nas jest dużo wartościowych pieśni ;)

Pieśni, które wrzucę są wykonywane na terenie parafii Grodzisko Dolne k/Leżajska, zazwyczaj podczas różańca, który jest odprawiany
przez wiernych za zmarłego. Śpiewy te znane są oczywiście również i w innych okolicznych miejscowościach, niektóre nawet może i w innych rejonach kraju :P

Na początek pieśń "Cierpiącym duszom w czyśćcu pożarach":

Cierpiącym duszom

1. Cierpiącym duszom w czyśćcu pożarach * Przy przenajświętszej mszy świętej ofiarach; * Przybądź, prosimy, dodaj ratunku, * Wybaw ich z ognia, ulżyj frasunku; * O Maryjo!
2. Z Ciebie, jak z źródła płyną strumienie, * By z nich obfite miały zbawienie * Dusze umarłych; podaj im rękę, * Niech nie przychodzą na dalszą mękę; * O Maryjo!
3. Do Ciebie Panno zawsze wzdychają, * Z Ciebie ochłody wiecznej żądają. * Racz im to sprawić, a do widzenia * Boga i siebie puść ich z więzienia; * O Maryjo!
4. Rozkaż znędznianym niebo otworzyć, * Nie chciej ich więcej w tych ogniach trwożyć. * Niech po tych mękach na wieczne gody * Wnijdą zażywać miłej swobody; * O Maryjo!
5. Ty Twych sióstr, braci jesteś patronką, * Ty ich nadzieją i opiekunką. * Ty o ich duszach masz to staranie, * Żeby im uszło wieczne karanie; * O Maryjo!
6. Błogosławiona przez Twe zasługi, * Ożyj umarłych, zniósłszy  ich długi. * Niechaj ich dusze w wiecznej radości * Odpoczywają z Twojej miłości; * O Maryjo!

Załączam również oczywiście nuty z melodią:

MRLudowiec

#4
Jako kolejna będzie pieśń "Serdeczna Matko", z tym, że wersja pogrzebowa tejże pieśni. Od tej ogólnej różni się tym, że posiada inny refren. Śpiewa się normalną zwrotkę, później ten inny, "żałobny" refren, następnie jako drugą zwrotkę śpiewa się to, co jest refrenem w wersji ogólnej, itd. Trochę to może zagmatwane, ale jak sami popatrzycie na tekst, od razu załapiecie, o co chodzi  ;D

Serdeczna Matko (wersja pogrzebowa)

1. Serdeczna Matko, opiekunko ludzi, * Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi. * ref.: Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * Choć w małym kąciku, u Jezusa stóp.
2. Wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy: * Zlituj się, zlituj, niech się nie tułamy. * ref.: Najświętsza Matko...
3. Do kogóż mamy, wzdychać nędzne dziatki? * Tylko do Ciebie, ukochanej Matki. * ref.: Najświętsza Matko...
4. U której serce otwarte każdemu, * A osobliwie nędzą strapionemu. * ref.: Najświętsza Matko...
5. Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, * By nas Bóg karał rózgą surowości. * ref.: Najświętsza Matko...
6. Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, * Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze. ref.:  Najświętsza Matko...

Melodia niby nie różni się znacząco od tej powszechnie znanej. Jest jedna zmiana w refrenie wynikająca z innej ilości sylab, niż w wersji ogólnej. Są jeszcze inne drobne zmiany wynikające z "fantazji" śpiewających :P , dlatego też może wrzucę i melodię ;)

MRLudowiec

Następna będzie pieśń "Wieczne racz dać spoczywanie":

Wieczne racz dać spoczywanie

1. Wieczne racz dać spoczywanie * Duszom zmarłych dobry Panie. * Boże, Boże, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
2. Światłość niech im świeci wiecznie * Prosim Cię Boże serdecznie. * Boże, Boże, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą razem z Tobą w niebie.
3. Kiryje Ojcze Litości * Wybaw duszę z mąk czyścości. * Boże Ojcze, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
4. Jezu Chryste, Dobry Panie * Racz łaskawie wejrzeć na nie. * Boże - Synu, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
5. Duchu Święty - Boże miły * Wybaw ich od piekła siły. * Boże - Duchu Święty, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
6. Trójco Święta - Jeden Boże * Niech ich Twa łaska wspomoże. * Boże - Trójco Święta, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
7. Matko Jezusa Miłego * Pani różańca świętego; * Matko Boska, przyczyń się za nimi, * Aby z czyśćca byli wybawieni.
8. Wszyscy Święci Patronowie, * Którzy są czyśćca więźniowie; * Wszyscy Święci, módlcie się za nimi * Aby byli wybawieni.

Miejscami może wydawać się, że są literówki w tekście, np. w zwrotce 3. zamiast słowa "duszę" powinna być liczba mnoga "dusze", ponieważ dalej jest "przyjmij ICH do siebie". Tekst jest jednak przepisany dokładnie z rękopisu i nie poprawiałem w nim niczego.

MRLudowiec

Wszyscy, którzy już dni swoje skończyli

1. Wszyscy, którzy już dni swoje skończyli * I ten straszliwy termin odprawili; * Niech mają pokój, bez grzechu poczęta, * Za Twą przyczyną, o Panienko Święta.
2. Panno Najświętsza, przez poczęcie Twoje * Proszę pokornie, przyjmij prośby moję, * Którą za duszę w czyśćcu ofiaruję; * Widzę ich męki, strasznie żałuję.
3. Racz, bym im pomógł z ognia czyśćcowego, * Zwłaszcza tym, które ratunku żadnego * Znikąd nie mają, lecz są opuszczone; * Przez Cię, o Matko, niech będą zbawione.
4. Do przenajświętszych nóg Twoich upadam, * Także serdecznym żalem Ciebie błagam; * Dopomóż duszom z ognia czyśćcowego, * Niechaj zobaczą twarz Synaczka Twego.
5. Wiem, żeś Ty Panno Matką jest litości. * Komu tylko chcesz, uprosisz miłości. * Uproś ulżenie mąk duszom czyśćcowym, * Racz ich zalecić Ranom Chrystusowym.
6. Przez Twoje Święte, Panno, pocieszenie * Niech mają dusze w czyśćcu ulżenie. * Niechaj im świeci wiekuista światłość, * Niechaj ich spotka nieskończona radość.

MRLudowiec

Wspomnij sobie o Maryjo

1. Wspomnij sobie o Maryjo, * O Matuchno litościwa; * Dusze w czyśćcu cierpiące * Ogniem pożerające.
2. Ciebie o ratunek proszą, * Do Ciebie ręce podnoszą. * Dodaj Matko pomocy, * Błagają we dnie i w nocy.
3. Osobliwie dusze zmarłych, * Które tu nie mają krewnych; * We dnie, w nocy boleją, * Ratuj ich o Maryjo.
4. O ulgę Boga błagają, * Do Ciebie Matko wołają, * Byś się za nich wstawiła, * Do nieba wprowadziła.
5. Bo Ty Najświętsza Panienko * Otaczasz dusze opieką. * Masz powagę u Syna * Matko nasza Jedyna.
6. Tyś jest Matka Jezusowa, * On na Twoje Święte słowa * Ma litość nad duszami * Za Twoimi prośbami.
7. Wejrzyj okiem miłosiernym * Ku duszyczkom Twoim wiernym. * Proś, by winy odpuścił, * Do nieba ich przypuścił.
8. Aby tam Ciebie chwaliły, * Wiecznie się z Tobą cieszyły, * I u Twojego Syna * Nasza Matko Jedyna.
9. Gdy się schyli czas żywota, * Gdy przechodzi śmierci wrota, * Uproś Matko Jezusa, * By zbawił z czyśćca duszę.
10. Przyjmij duszę do radości, * Do niebieskiej szczęśliwości. * Przyjmij Matko Jedyna: * Jezus, Józef, Maryja.

MRLudowiec

Więzień w czyśćcu zatrzymany

1. Więzień w czyśćcu zatrzymany * Prosi na Jezusa rany; * Ratuj z ognia moją duszę, * Bo ja bardzo cierpieć muszę; * O Jezu! Jezu!
2. Za wszystkie dni i momenta * Życia mego i talenta; * Tam rachunek pokazano, * Na ciężkie mnie męki dano; * O Jezu! Jezu!
3. Ogień w czyśćcu bardzo ostry, * Otoczył mnie płomień bystry; * I zewsząd mnie ogień pali, * Nikt się nade mną nie żali; * O Jezu! Jezu!
4. Gdym się z tym światem rozstawał, * Wtenczas mnie każdy żałował. * A gdym skonał, choć widzieli, * O duszy mej zapomnieli; * O Jezu! Jezu!
5. Córki, syny, co płakali, * Gdy mnie do grobu chowali; * Wtenczas niby żałowali, * A teraz mnie zaniedbali; * O Jezu! Jezu!
6. Siostra z bratem chodzi stroną, * Chociaż mi Rekwije dzwonią. * I Rekwije wydzwaniają, * O duszy mej nic nie dbają; * O Jezu! Jezu!
7. Miły Jezu, cóż takiego * Nie masz przyjaciela swego, * Żeby mnie teraz ratował, * W mękach czyśćcowych salwował; * O Jezu! Jezu!
8. Córki, syny nie ratują, * Bracia, siostry też nie dbają. * Przyjaciele, inni krewni, * O duszy mej nikt nie wspomni; * O Jezu! Jezu!
9. Mają z pisma ogłoszenie, * Jak w czyśćcu palą płomienie. * Tam za moment grzechu płonąć, * We łzach gorzkich trzeba tonąć; * O Jezu! Jezu!
10. Dekret Boski nie w przemianie. * Co mnie dziś, to wam się stanie. * Uważaj, każdy żyjący * Na ogień w czyśćcu gorący; * O Jezu! Jezu!
11. Przez Twą srogą, Jezu, mękę * Podaj duszom w czyśćcu rękę. * Wyciągnij je zranionymi * Z czyśćca rekami swojemu; * O Jezu! Jezu!
12. Wprowadź z Twej świętej miłości * Do niebieskiej wesołości. * Niech się cieszę z Tobą Panem * Aż na wieki wieków, amen; * O Jezu! Jezu!

martin1984

Dzięki MRLudowiec ;) A czy spotkałeś się z takimi pieśniami jak:
1) Po trudach i znojach żywota mego (śpiewana na melodię Po górach dolinach)
2) Kiedy życie me skończyło się (śpiewana na melodię Kiedy w jasną spokojną cichą noc)?

MRLudowiec

Z tego, co się orientuję niestety ani jedna, ani druga pieśń nie jest w mojej okolicy znana. Jak będę miał okazję podpytam jeszcze osoby, które zajmują się prowadzeniem śpiewów na różańcach za zmarłych.

zolwikolew

Bardzo proszę mi nie "panować". Mariusz sum

martin1984

#12
Cytat: MRLudowiec w 01-09-2014, 01:10:36
Jako kolejna będzie pieśń "Serdeczna Matko", z tym, że wersja pogrzebowa tejże pieśni. Od tej ogólnej różni się tym, że posiada inny refren. Śpiewa się normalną zwrotkę, później ten inny, "żałobny" refren, następnie jako drugą zwrotkę śpiewa się to, co jest refrenem w wersji ogólnej, itd. Trochę to może zagmatwane, ale jak sami popatrzycie na tekst, od razu załapiecie, o co chodzi  ;D

Serdeczna Matko (wersja pogrzebowa)

1. Serdeczna Matko, opiekunko ludzi, * Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi. * ref.: Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * Choć w małym kąciku, u Jezusa stóp.
2. Wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy: * Zlituj się, zlituj, niech się nie tułamy. * ref.: Najświętsza Matko...
3. Do kogóż mamy, wzdychać nędzne dziatki? * Tylko do Ciebie, ukochanej Matki. * ref.: Najświętsza Matko...
4. U której serce otwarte każdemu, * A osobliwie nędzą strapionemu. * ref.: Najświętsza Matko...
5. Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, * By nas Bóg karał rózgą surowości. * ref.: Najświętsza Matko...
6. Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, * Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze. ref.:  Najświętsza Matko...

Melodia niby nie różni się znacząco od tej powszechnie znanej. Jest jedna zmiana w refrenie wynikająca z innej ilości sylab, niż w wersji ogólnej. Są jeszcze inne drobne zmiany wynikające z "fantazji" śpiewających :P , dlatego też może wrzucę i melodię ;)

A tu nieco inny refren śpiewany:
https://www.youtube.com/watch?v=NgXVp2SBVvk

ref.: Najświętsza (lub Serdeczna) Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * W Królestwie Niebieskim, u Jezusa stóp.

MRLudowiec

martin1984 I przy okazji też inna melodia. Ale powiem Ci, że podoba mi się. Nawet chyba bardziej, niż ta wersja, którą ja wrzuciłem  ;D

kazik1979

#14
W moich okolicach w kaplicach  śpiewa się także na melodię pieśni ,, Dobranoc Maryjo, ja już idę spać ''   http://www.fanfara.pl/piesni/Dobranoc_Maryjo.htm
Dobranoc, Dobranoc już idziemy spać, bo jutro do pracy musimy wstać
Ty tutaj śpisz swą ostatnią noc (albo: ze swoją rodziną śpisz ostatnią noc - w przypadku wystawienia w domu)
Bo Bóg tak zarządził i w tym Jego moc.

Śpiewa się również inne pieśni, dostępne już na forum:
O jak fałszywe wszystko na tym nędznym świecie,  mel. Ja wiem w kogo ja wierzę.
Mój Stróżu Aniele
Matko Bolesna (zwykła wersja)
Pieśń na melodię O Jezu mój drogi, Tyś jest źródłem łask- słów nie pamiętam.
Koronka za zmarłych, (na małych paciorkach Przez krzyż i mękę, przez krew i rany o wybaw duszę N. o Jezu ukochany)- na ogół jednak recytowana.
A są takie miejsca, gdzie nawet jedną część różańca musi zmawiać organista, bo zapomniano obyczajów.
Jak sobie przypomnę obiecuję dopisać.

martin1984

#15
Czyżby w Waszych parafiach (regionach) tradycja zginęła modlitw i pieśni podczas czuwania przy zmarłym? Skoro tak mało osób się tą tematyką raczyło się tylko zainteresować? Pomyślcie, jaki będzie wasz pogrzeb, skoro tradycja zaginie, z czego będą się modlić za was, skoro tej tradycji nikt nie chce podtrzymać? Zbieram materiały, by je później wydać, aby tradycja pogrzebowa modlitw i pieśni za zmarłego nie zaginęła. Chodzi mi o te pieśni, modlitwy, które nie są jeszcze udostępnione na tym forum, a które posiadają tzw. śpiewacy pogrzebowi. Jeżeli chodzi o pieśni, to warto aby były z zapisem nutowym, bądź dokonano nagrania nieznanej pieśni by potem móc zrobić zapis nutowy. Aby mogły z niej korzystać przyszłe pokolenia.

knrdsk1

Między innymi w tym celu powstało nasze Forum, żeby udostępniać te stare, nabożne, piękne i teologicznie przebogate pieśni.
Ale większość z nas mieszka w miastach, tu już zupełnie nie ma tradycji czuwań, choć kilka razy zdarzyło się nam (Wrocław) przed Mszą pogrzebową przez pół godziny-godzinę nabożnie śpiewać i w drodze ostatniej ze śpiewem towarzyszyć.
Jeśli ma Kolega wartościowe teksty - zapraszamy do podzielenia się na Forum. Nuty czy nagrania także bardzo mile widziane!

martin1984

#17
Pragnę wydać to w wersji papierowej modlitewnika żałobnego. Oczywiście jak opracuję zapis nutowy będę systematycznie udostępniał.

Jakub

Witam.
W swojej rodzinnej miejscowości na Kurpiach jestem śpiewakiem pogrzebowym od jakiegoś półtora roku. Mamy trochę tych pieśni, w większości są one ze Śpiewnika Pelplińskiego. Podzielę się ich spisem.

Ach mnie! cóżem uczynił
Ach nieskończony, litościwy Boże! (DŁUGA)
Ach nieskończony, litościwy Boże! (KRÓTKA)
Ach Ojcze pełen litości
Aniele Stróżu
Barbaro święta, Patronko konania
Barbaro święta, perło Jezusowa
Boże Ojcze Niebieski
Będą Pańskie wielmożności
Będę Cię wielbił mój Panie
Chrystus Pan jest mój żywot
Cierpiącym duszom
Cokolwiek w świecie jest
Czemuż tak rychło panie
Dobrze złączone
Dziś, gdy się z wami rozstawam
Gdy ja sobie to rozważam
Ja sobie wybrałem za obronę
Jak każdy, który się rodzi
Jezu w Ogrójcu mdlejący
Jezu związany, rozkuj kajdany
Już idę do grobu
Jużem dość pracował
Jużeś zginiony, już potępiony
Józefie święty domu królewskiego
Klęczy w Ogrójcu
Książe niebieski, święty Michale
Lament serdeczny
Lecą latami
Miałem ci ja w sercu
Mój Odkupiciel
Na cmentarzu mieszkać będę
Na twoje słowo
Na śmiertelnej mej pościeli
Nie tu Ojczyzna
Niech się ze mną co chce stanie
O jak fałszywe wszystko
O jak jest nędzny
Obacz tu każdy człowiecze
Ogrodzie oliwny
Pogrzebmyż to ciało w grobie
Posłuchajcie proszę pilnie
Posłuchajcie proszę was
Przez czyśćcowe upalenia
Racz wiekuiste
Serdecznie oczekiwam
Stanę przed Stwórcą
Stała Matka Boleściwa
Szczęśliwy, kto sobie Patrona
Śpijże już po twoim boju
Święty Boże
Trójca Bóg Ojciec
Ty, któraś pięknie dni swoje skończyła
U Ciebie Boże
Ufam w Bogu w nieszczęściu
W dzień ostateczny
W łaskawości niepojęty
Wiem, że to sprawy ludzkie
Witaj Janie z Bolesława
Witaj Józefie, Królów ozdobo
Witaj Królowo Nieba
Więzień w czyśćcu zatrzymany
Wszystko dobrze, co Bóg czyni
Wyszła dusza
Z głębi mojego serca (PSALM)
Z nami dziś Niebiosa
Z pomocą Boga miłego
Zaczynam lament
Zapada zmrok
Zegar bije
Zmarły człowiecze
Zmiłuj się Boże nade mną grzesznikiem
Żegnam cię mój świecie wesoły

Jakieś 8 lat temu, za poprzedniego prowadzącego, nawet różaniec był śpiewany, teraz już nie. Aktualnie pani prowadząca modlitwy wybiera do śpiewania tylko te krótsze pieśni, dlatego żeby uczyć się tych długich, czy ogólnie rzadziej wykonywanych chodzę indywidualnie do innych śpiewaków żeby zapamiętać wszystkie melodie.

knrdsk1

Wspaniale! Szczęść Boże na tę ważną i potrzebną posługę!
Warto ponagrywać te śpiewy, ale zapewne Pan to wie i zwłaszcza tych starszych śpiewaków nagrania archiwizuje!
Pozdrowienia serdeczne!

martin1984

1.   Aniele Stróżu mój, * Ty Święty Patronie, * Gdzie mnie poprowadzisz, * Gdzie mnie poprowadzisz, * Po mym życia  zgonie.
2.   Bo ja tego nie wiem, * i wiedzieć nie mogę, * O której godzinie, * O której godzinie, * Weźmiesz mnie w swą w drogę.
3.   Pewnie mnie Ty oddasz * w czyśćcowe pożary, * Aniele Stróżu mój, * Aniele Stróżu mój, * będzie płacz niemały.
4.   Żyłem(am) na świecie tym w różnym utrapieniu, * A teraz mam cierpieć, * A teraz mam cierpieć * W czyśćcowym płomieniu.
5.   Aniele Stróżu mój, miej politowanie, * Niechajże mnie minie, * Niechajże mnie minie * Czyśćcowe karania.
6.   I wydał Bóg dekret na me grzeszne ciało * Które na tym świecie, * Które na tym świecie, * Nie pokutowało.
7.   Przeczytam ja dekret, całe swoje życie, * Odbierzesz nagrodę, odbierzesz nagrodę, * Od Boga obficie.
8.   Odbierzesz nagrodę, która zgotowana, * Czego się ty lękasz, czego się ty lękasz, * Duszyczko kochana.
9.   Nie bój się o duszo, ja jestem przy tobie, * Ja Stróżem Aniołem, * Ja Stróżem Aniołem, * Powiadam ja tobie.
10.   Ja jestem twym Stróżem oraz i strażnikiem, * Ja tobie (Duszyczkom*) do nieba, * Ja tobie (Duszyczkom*) do nieba, * Jestem przewodnikiem.
11.   Zaniosę suplikę do miłego Pana, * Niech nie będzie dusza, * Niech nie będzie dusza, * za bardzo karana.
12.   A kiedy ty będziesz na niebieskim progu, * To oddajże chwałę, * To oddajże chwałę * Najwyższemu Bogu.
13.   Najświętsza Panienko przyczyńże się za nim (nią), * Ze Świętym Józefem, * ze Świętym Józefem * I ze Świętą Anną.
14.   Niechaj będzie chwała, * Bogu Najwyższemu. * Ze Stróżem Aniołem, * Ze Stróżem Aniołem, * Duchowi Świętemu.

martin1984

1.   Bądź miłosierny słudze twemu (twojej) Panie * I daj mu (jej) wieczne w Tobie spoczywanie (Lub: w niebie królowanie). * Wszak w Ciebie wierzył(a) Tobie zawsze ufał(a) * I w Twej miłości szczęścia Twego szukał(a).
2.   Osądź łaskawie sługę Twego (Twoją) Panie * Winy za grzechy, daruj mu (jej) karanie * Wszak Cię wyznawał(a) w świętym Twym Kościele * W Twych sakramentach czerpał(a) łaski wiele.
3.   Przypuść do łaski sługę Twego (służebnicę Twoją) Panie * I przyjm na wieczne w niebie pomieszkanie * Wszak Twojej Matki był(a) czcicielem (czcicielką) wiernym (wierną) * Dla Jej przyczyny bądź mu (jej) miłosierny.
4.   Wysłuchaj Boże naszych serc wołanie * Twojemu słudze (Twojej służebnicy) okaż zmiłowanie * Wszak Twoich Świętych miał(a) w poszanowaniu * Niech mu (jej) pośpieszą ku poratowaniu.
5.   O dobry Jezu naszych dusz kochanie * Nam wszystkim okaż Twoje zmiłowanie * Niech Cię za życia chwalim tu statecznie * A potem w niebie na wiek wieków wiecznie.

martin1984

BÓG WAM ZAPŁAĆ PRZYJACIELE
1.   Bóg Wam zapłać przyjaciele, * co jesteście przy mym ciele, * Za posługę Wam dziękuję, * W daleką drogę wędruję.
2.   Tam się wszyscy zobaczymy, * gdy na Sąd Pański pójdziemy, * Jezu Chryste racz być z nami, * Ze Swymi chrześcijanami.
3.   Racz nam dać koniec doczesny, * święty, Boży i bezpieczny, * Z Jezusem naszym mieszkanie, * I z Nim w Niebie królowanie.
4.   Amen, wszyscy zaśpiewajmy, * a Panu Bogu dziękujmy, * Byśmy się w Niebo dostali, * Z Panem Bogiem królowali.

BÓG WAS ŻEGNAM PRZYJACIELE
1.   Bóg Was żegnam, przyjaciele, Ojciec wszelkiej miłości, * Nie smućcież się nader wiele, zobaczcie szłod żałości. Owszem się nic nie frasujcie, nie tym serce sobie psujcie, że się z wami rozstawam.
2.   Ujrzymy się zaś społecznie, * toć ma znieść narzekanie; * Wszystkich was żegnam serdecznie, * To wasze bądź rozmyślanie, * Że się ujrzymy w niebie, * bo nas stawi Pan u Siebie, * Co daj, o Jezu! Amen.

martin1984

DLA JEZUSA PRAGNĘ UMRZEĆ
[1] Dla Jezusa pragnę umrzeć, * Dla Jezusa ja żyję, * On mi się jeden spodobał, * Dla niego wieniec wiję. * Refren: Zostań z Bogiem ma rodzino, * Ja już idę do grobu, * Dusza moja poszła już tam * Będzie służyła Bogu.
[2] Niech mi powie ojciec z matką, * Co mi świat dał dobrego, * Jeśli opuszczę Jezusa, * A udam się do niego. Refren.
[3] Już opuszczam ojca, matkę, * A idę do Jezusa, * Bo mi się tak słodko robi, * Aż się raduje dusza. Refren.
[4] Bo mi się tak smutno robi, * Że na świecie nie ma nic, * A ja pragnę żyć z Jezusem, * I dla Jezusa umrzeć. Refren.
[5] Oto miejsce utajenia, * Gdzie Pan Jezus wzywa mnie, * Oto zbliża się godzina, * W której co dzień schodzim się. Refren.
[6] Co to znaczy, Pana nie ma, * Pewnie tylko ukrył się, * Próżno szukać go oczyma, * Pana nie ma, nie ma, nie ma. Refren.
[7]  Cicho, cicho, ja już idę, * By pocieszyć serce Twe, * Cicho, cicho, ja już idę, * Gdy zaufasz tylko mnie. Refren.
[8] Troski były nadaremne, * Już się zbliża szczęścia czas, * Serca nasze są niezmienne, * Już nikt nie rozłączy nas. Refren.
[9] Płacz na ziemi, bo tam w niebie * Nie ma bólu, nie ma łez, * Tam Pan Jezus przyjmie Ciebie, * Tam, gdzie wieczna radość brzmi. Refren.
[10] Płacz na ziemi, bo łzy twoje * Anioł Boży zbierze w dłoń, * Tam po śmierci kwiatów zwoje, * Pan otoczy twoją skroń. Refren.
[11] Płacz na ziemi, płacz cichutko, * Niech cię słyszy tylko Bóg, * On przy tobie tak bliziutko, * Łzy swe składaj Mu do nóg. Refren.
[12] Płacz na ziemi, bo na świecie, * Płakał Oblubieniec twój. * Tyś Bolesnej Matki dziecię, * Więc pod krzyżem z Marią stój. Refren.
[13] Płacz na ziemi, bo gdy skończysz, * Tej pielgrzymki krótki czas, * Tam, w krainie wiekuistej, * Wieczne szczęście złączy nas. Refren.

martin1984

DO GROBU PROCH KŁADZIEMY
1] Do grobu proch kładziemy, * Gdzie spocznie drogi brat (droga siostra). * Żegnamy na tej ziemi * Ten zwiędły życia kwiat. * My wieńce ci składamy... * Czy patrzysz na nie rad? * Do Domu wyprawiamy * [: Wszak żegnasz już ten świat :].
[2] Do domu rodzinnego * Nas wzywa wszystkich Bóg, * Do życia spokojnego, * Gdzie nie ma żadnych trwóg. * Na Łonie Ojca w niebie, – *  Tam miłość wiecznie trwa – * Tam czeka On na ciebie. * [: Spoczynek błogi da :].