Pamiątkę dnia świątecznego (Msza na Zesłanie Ducha Św.) [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 26-08-2007, 00:12:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Ks. J. Siedlecki, Śpiewniczek zawierający pieśni kościelne ..., 1918 r.
M: tamże.

Na Introit
1. Pamiątkę dnia świątecznego
Zesłania Ducha Świętego
Z Kościołem my obchodzimy
i Dawcę darów wielbimy.
Na Gloria
2. Chwała Bogu bądź naszemu,
W Trójcy Świętej jedynemu,
Który kocha ludzkie plemię
I śle szczęście Swe na ziemię.
Przed Ewangelią
3. Uczniowie na rozkaz dany
Poszli wnet między pogany
I mocą słowa i cudów
Nawracają mnóstwo ludów.
Na Credo
4. W sercu Boskie mocne słowo,
Które je przyjąć gotowo;
Spuść i nam światła promienie,
Boże, znikną błędów cienie.
Na Offertorium
5. Niegdyś na krzyżu spełniona,
Dziś bezkrwawie ponowiona
Ofiara Tobie się wznosi,
Przez nią lud o miłość prosi.
Na Sanctus
6. Twój Majestat nieskończony,
Żadną myślą niezgłębiony,
Jakże człek pochwalić może,
Święty, wieczny, mocny Boże?
Na Benedictus
7. Widzieliśmy Boga Syna
Pod znakami chleba - wina;
Boski pokłon Mu oddajmy,
Serdecznie Go powitajmy.
Na Agnus Dei
8. Baranek Boży niewinny,
Ten sam, co z krzyża, nie inny,
Boga Ojca za nas prosi
I Krew odkupu zanosi.
Na Komunię
9. Jezusa utajonego,
Zbawcę i Pana naszego,
Przyjmijmy do serca szczerze,
A On znów niech nasze bierze.
Na Ite Missa est
10. Twoja łaska, dobry Boże,
Niechże nam też dopomoże,
Abyśmy Ciebie kochali,
W miłości nie ustawali.

tomas_wawa

Znacznie dłuższa, inna wersja tej pieśni mszalnej:

T: ks. M. M. Mioduszewski, Dodatek II i III do Śpiewnika kościelnego z melodyjami, 1853 r., s. 926-927.

Na Introit
1. Pamiątkę dnia świątecznego * Zesłania Ducha świętego * Z Kościołem dziś obchodzimy * I Dawcę darów wielbimy.
2. W tym dniu, gdy się wraz modlili * Apostołowie, w tej chwili * Szum powstaje – płomieniste * Widzą języki ogniste.
3. Boskim ogniem zapaleni, * Duchem świętym napełnieni, * Śmiało wśród tłumu wielkiego, * Głoszą ukrzyżowanego.
4. Piotr święty jednym kazaniem, * Ducha świętego działaniem, * Tak wpływa na słuchające, * Iż nawraca trzy tysiące.
5. A gdy mają rozkaz dany, * Rozejść się między pogany, * Tam mocą słowa i cudów, * Nawracają mnóstwo ludów.
6. Twoje to są dziwne sprawy, * Duchu święty, Boże prawy, * Spuść i na nas Twe promienie, * A wnet znikną błędów cienie.
Na Gloria:
7. Chwała Bogu na niebiosach, * Niech zabrzmi w dźwięcznych odgłosach; * A ludziom, co są dobremi, * Pokój niech będzie na ziemi.
8. Królu panujący w niebie! * Boże Ojcze wielbim Ciebie; * Dzięki wznosim dla twej chwały, * Którą napełniasz świat cały.
9. Synu u Ojca jedyny! * Baranku! co gładzisz winy; * Przyjmij pokorne błaganie, * Pokaż twoje zlitowanie.
10. Boś ty sam Święty, sam Bogiem, * Z Duchem świętym w szczęściu błogiem, * I w chwale Ojca panujesz, * Po wszystkie wieki królujesz.
Przed Ewangelią:
Zstąp Duchu przenajświętszy (1 zwrotka)
Na Credo:
11. Wierzę mocno w jedynego * Boga, Ojca wszechmocnego, * Który z niczego świat cały, * Słowem stworzył dla swej chwały.
12. Wierzę i w Syna Bożego, * Jezusa Pana naszego; * Który dla ludzi zbawienia, * Dla nas grzesznych odkupienia,
13. Z Ducha świętego wcielony, * Z Maryi Panny zrodzony; * Będąc Ojcu równy w Bóstwie, * Wiódł żywot w nędzy, w ubóstwie.
14. Potem męczon, ukrzyżowan, * Umarł i w grobie pochowan; * Zmartwychwstał, wstąpił do chwały, * Zkąd przyjdzie sądzić świat cały.
15. Wierzę i w Ducha świętego, * Z Ojca z Syna idącego, * Równej chwały, równej mocy, * Z niego mówili Prorocy.
16. Wierzę Kościół, w nim zbawienie, * Wierzę grzechów odpuszczenie, * Czekam umarłych wskrzeszenia, * Chwały wiecznej dostąpienia.
Na Offertorium:
Zstąp Duchu przenajświętszy (dalsze zwrotki)
Na Sanctus:
17. Aniołowie święci w niebie, * My na ziemi wielbim Ciebie, * Boże w Trójcy niepojęty, * Śpiewając Ci: Święty, Święty.
18. Pełne są nieba twej chwały, * Pełna ziemia i świat cały: * Wszystko jest dziełem twej ręki, * Wszystko Ci niesie cześć, dzięki.
Po Podniesieniu:
19. Bądź, o Jezu! pochwalony, * W Sakramencie utajony: * Na twarz przed tobą padamy, * Tobie Hosanna śpiewamy.
20. Tyś dla naszego zbawienia, * Wielkie dzieło odkupienia, * Spełnił raz na krzyżu krwawie, * Toż nam dziś wznawiasz bezkrwawie,
Na Agnus Dei:
21. Baranku Boży! co winy * Ludzkie znosisz, tyś jedyny * Pośrednik za grzesznikami, * Pokaż twą litość nad nami.
22. Baranku Boży! nasz Panie, * Co znosisz grzechów karanie, * I wypłacasz zasługami, * Pokaż twą litość nad nami.
23. Baranku Boży! nim Ciebie * Godni będziem widzieć w niebie, * Zasilaj tu ciałem swojem, * I obdarz świętym pokojem.




tomas_wawa


knrdsk1

Używa się także melodii "Wesoły nam dzień dziś nastał"

Konrad_6

A ma ktoś może melodie tej pieśni w G-dur.MELODIA WESOŁY NAM DZIEŃ DZIŚ NASTAŁ.

coodlata

Ja mam nutki w G-Dur - wiem, ze watek byl zalozony dawno, ale moze sie jeszcze przydadza.

CorCogitans

Nuty do tej pieśni można też znależć w książeczce "Melodye do Zbioru Pieśni Nabożnych Katolików dla użytku kościelnego" z roku 1907 z drukarni "Pielgrzym" w Pelplinie na stronie 42. Adres wątku o tym zbiorku: http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,672.0.html
W podlinkowanym pliku .djvu jest to strona 56 (wg numeracji DjVu Viewer).