Droga krzyżowa (Pójdźmyż w drogę świętą) [nuty]

Zaczęty przez tomas_wawa, 17-02-2008, 20:11:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: Zupełny śpiewnik i książka do nabożeństwa, 1898 r., pieśń nr 207.

Pójdźmyż w drogę świętą, * Zalejmyż się łzami, * Bośmy obciążeni * Wielkimi grzechami; * Przetóż za nie * Serdecznie żałujmy, * Ciebie, mój Jezu * Nad wszystko miłujmy.

I: Wydał Piłat dekret: * Niech ukrzyżowany * Na śmierć najstraszniejszą * Niech będzie skazany, * Na górę Go * Z miasta wywiedziecie, * Między złoczyńcami * Na krzyż przybijecie.

II: Na zbite ramiona * Krzyż ciężki włożyli, * Z wielkiem okrucieństwem * Na śmierć prowadzili, * O, jak ciężkie * Ludzkie nieprawości * Zraniły Jezusa * Ramię, aż do kości.

III: Mało z krzyżem uszedł, * Już pod nim upada, * Jak ciężki grzech ludzki * Każdemu wykłada, * Biją, szarpią, * Nogami kopią, * Gdy nie może powstać, * Za włosy dźwigają.

IV: Nowa boleść w sercu * Jezusa powstała, * Kiedy się bolesna * Matka z Nim spotkała; * Bo ostry miecz * Przeraził Jej serce, * Kiedy Go widziała * W tak okrutnej męce.

V: Mówili Żydowie: * ,,Już jest osłabiony, * Nie zaniesie krzyża, * Już bardzo zemdlony." * Dla tego Mu * Pomocnika dali, * Aby się czemprędzej * Na górę dostali.

VI: Twarz Jego najświętsza * Cała krwią zalana; * Weronika święta * Chustę Mu podała, * Na której się * Twarz Jego wyraziła, * Prawie jak wtenczas * Poraniona była.

VII: O, jak bardzo ciężkie * Grzechy nasze były! * Drugi raz Jezusa, * Z krzyżem powaliły, * Gdy nie może * Powstać od słabości, * Biją Go katowie * Bez wszelkiej litości.

VIII: Jezusa pobożne * Niewiasty spotkały, * Widząc zmęczonego, * Nad Nim zapłakały; * Rzekł: ,,Nie płaczcie, * Bom ja jest niewinny, * Płaczcie wy nad sobą * I nad wasze syny."

IX: Upada trzeci raz, * Dalej iść nie może, * Żydowie się boją, * Że im w drodze umrze; * Więc katowie, * Jako lwi okrutni, * Za szaty, za włosy * Jezusa dowlekli.

X: Z wielkiem okrucieństwem * Z szat Go obnażają, * Skórę z szatami * Boleśnie zdzierają! * Stanął nagi, * Wcale zawstydzony, * Od stopy do głowy * Cały Krwią oblany.

XI: Z wielkiem okrucieństwem * Na krzyż Go rzucili, * Jak struny na lutni, * Tak Go wyciągnęli, * Ręce, nogi * Gwoźdźmi przybijali, * Aż na drugą stronę, * Żyły Mu przerwali.

XII: Już wiszę na krzyżu, * A do Ojca wołam, * Już-że za grzesznego * Człowieka umieram; * Wejrzyj na Mnie, * O grzeszny człowiecze! * Jako Mi z ran Moich * I z boku krew ciecze.

XIII: Jużem za cię umarł, * Człowiecze z miłości; * Patrz, jak wielkie moja * Matka ma boleści, * Która mnie na * Łonie piastowała, * Krwawemi łzami * Nademną płakała.

XIV: Już Mnie położyli * Do grobu nowego! * Włóż Mnie, ty człowiecze * Do serca twojego, * Będziesz-li Mnie * W sercu swojem chował, * Będziesz ze Mną w niebie * Na wieki królował.

knrdsk1

Nieco podobną pieśń-Drogę Krzyżową: Wychodząc w drogę świętą zamieściła Mira, nawet początkowo jako inną wersję powyższego tekstu. Rozdzieliłem je jednak uznając, że różnice są zbyt duże, żeby można było traktrować te dwie pieśni jako wersje jednej. Link podałem, można porównać, warto! :)

Kefasz

Proszę państwa do tego wątku jest odnośnik z blogu x. Jacentego Bałemby SDB
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com/ ; zakładka;
WIELKI POST
Droga Krzyżowa – Vía Crucis
Śpiewy do Drogi Krzyżowej (1)
Śpiewy do Drogi Krzyżowej (2)
Nowenna do św. Józefa
Modlimy się do św. Józefa
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

SirPL

Melodia do tej pieśni znajduje się w opracowaniu "Droga krzyżowa w pieśniach" z 1945 r., str. 2.
Skany dostępne w bibliotece cyfrowej: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/106738/edition/100461