Chrystus Pan karmi nas (Komunia święta/uwielbienie)

Zaczęty przez Kamilg0, 11-02-2017, 16:57:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kamilg0

Ref. Chrystus Pan karmi nas swoim świętym Ciałem,
                 Chwalmy Go na wieki.
       
1. Duchem całym wielbię Pana, Boga, Zbawcę Jedynego,
    Bo w Nim samym odnajduję wszystką radość życia mego.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......

2. Wielbię, bo chciał wejrzeć z nieba na swą sługę uniżoną,
    By mnie odtąd wszyscy ludzie mogli zwać błogosławioną.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......


3. Sprawił we mnie wielkie dzieła, w swej dobroci niepojętej.
    On Wszechmocny, On Najwyższy, On sam jeden zawsze święty.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......


4. On, który przez pokolenia pozostaje miłosierny
    Wobec tego, kto Mu służy i chce zostać Jemu wierny.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......


5. On, który swą moc objawia, gdy wyniosłość serc uniża,
    Każdy zamiar może zburzyć, który pychą Mu ubliża.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......


6. W mocy Jego odjąć władzę, a wydźwignąć pokornego
    Wszystkich głodnych zaspokoić, głodem wstrząsnąć boga­tego.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......


7. On się ujął za swym ludem, dziećmi wiary Abrahama,
    Pomny na swe miłosierdzie, obietnicy swej nie zła­mał.

Ref. Chrystus Pan karmi nas......



Kamilg0


knrdsk1

Dziękujemy, to jednak nie jest "pieśń mszalna". Pieśni mszalne to takie, których kolejne zwrotki/części przeznaczone są na całą Mszę. Najbardziej znaną i używaną dość powszechnie do dziś, choć raczej jako pojedyncze zwrotki to "Boże lud Twój" (najczęściej jedna zwrotka na ofiarowanie "Z rąk kapłańskich...", choć zdarza się też pierwsza zwrotka "na wejście".

Kamilg0

Cytat: knrdsk1 w 11-02-2017, 23:06:49
Dziękujemy, to jednak nie jest "pieśń mszalna". Pieśni mszalne to takie, których kolejne zwrotki/części przeznaczone są na całą Mszę. Najbardziej znaną i używaną dość powszechnie do dziś, choć raczej jako pojedyncze zwrotki to "Boże lud Twój" (najczęściej jedna zwrotka na ofiarowanie "Z rąk kapłańskich...", choć zdarza się też pierwsza zwrotka "na wejście".

Ok :) Dodałem tutaj, ponieważ śpiewnik Siedleckiego oraz Wawelski umieścił ją właśnie w dziale pieśni mszalnych. Ale dziekuje za uwagę. W Wawelskim np. "Upadnij na kolana" też jest w mszalnych.

kazik1979

Pytanie tylko do jakiego działu zostanie przeniesiona. Do ,,Pieśni do Najświętszego Sakramentu'' czy ,,Pieśni nowotradycyjne, wątpliwotradycyjne i wątpliwe''. Z jednej strony bez wątpienia pieśń liturgiczna, oparta na tekście Magnificat, herezji w tłumaczeniu brak, pieśń przyjęła się w polskich parafiach. Z drugiej pieśń raczej nowa. Tłumaczenie ks. Wojciecha Danielskiego, a chociażby pieśń w tłumaczeniu tego kapłana ,,Głoś imię Pana'' jest na forum w dziale ,,Pieśni nowotradycyjne, wątpliwotradycyjne i wątpliwe''. Ale niech decyzję podejmie administracja forum.

knrdsk1

Nie ze względu na osobę tłumacza przecież, lecz ze względu na nowotliwość trafi pieśń do działu Nowotradycyjnego. Zostawimy jednak ślad wśród pieśni ku czci Najśw. Sakramentu.