Serce Twe Jezu miłością goreje

Zaczęty przez Pablo, 24-07-2007, 15:01:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pablo

Serce Twe, Jezu, miłością goreje,
Serce Twe w ogniu miłości topnieje,
A nasze serca zimne jak lód,
I próżny dla nich Twej męki trud.

2. Kiedyż, o kiedyż słodki mój Panie,
Poznamy Twego Serca kochanie,
Kiedyż Twa miłość rozpali nas?
O dobry Jezu, czas to już czas.

3. Serce Twe zewsząd bolem ściśnione
I ostrą włócznią w bok przebodzone,
A nasze serca rzucone w świat,
Chciałyby zrywać rozkoszy kwiat.

4. Boskie Twe Serce gorycz zalała,
We łzach się dusza Twoja kąpała,
I z Twego smutku pociechy zdrój
Wytrysnął dla nas o Panie mój.

5. Serce Twe wieniec z ciernia oplata,
Kkoronę wzgardy za pychę świata,
Którą dla Siebie obrał nasz Pan,
By nas uleczył z grzechowych ran.

6. O jakaż slodycz Twojej miłości,
Jakiż w Twem Sercu zbytek czułości,
Ach w serca nasze miłości tej
Choć jedną kroplę, o Panie, wlej.

7. Rzuć tej miłości iskrę choć jedną
W ziemię serc naszych suchą i biedną,
By Ci wydała obfity plon
Za Twój na krzyżu bolesny zgon.

8. Byś nie napróżno te męki Twoje,
Te rany, krzywdy, te krwawe zdroje
Raczył tak dla nas ochotnie pić,
Że Swego życia przerwałeś nić.

9. Gdy już na krzyżu Jezu skonałeś,
Z miłości jeszcze zranion być chciałeś,
By w Sercu Twojem otworzyć drzwi
I nam ostatnią dać kroplę krwi.

(za: Śpiewnik kościelny dla Diecezji Chełmińskiej, J. Wiśniewski, Pelpin 1928)

Mira

10. W tej Serca Twego najświętszej Ranie,
Przygotowałeś dla nas mieszkanie,
Jak tam głęboka miłości toń,
Jaka przecudna czystości woń.

11. Przed Tobą Serce Jezusa padamy,
Nędzną serc naszych ofiarę składamy,
Ach nie gardź nami o Panie nasz,
I Twą łaskawą zwróć ku nam twarz.

12. Serce Maryi niepokalane,
Z Sercem Jezusa ukrzyżowane,
Do tego Serca bądź drogą nam,
Byśmy na wieki spoczęli tam. Amen.

Maximilianus

Nuty do pieśni (za: Skarbiec pieśni kościelnych pod redakcją ks. Antoniego Reginek, Katowice 2004):

Magda_org

w mojej parafii śpiewamy inny tekst 1 zwrotki:
Serce Twe, Jezu,  miłością goreje.
Serce Twe w ogniu miłości topnieje,
A nasze serca zimne jak lód.
Czyż próżny dla nich Twej męki trud?

organista1

U mnie też śpiewamy w pierwszej zwrotce ....czyż próżny dla nich Twej męki trud?

martin1984

Poniżej publikuję z I wydania Drogi do Nieba (25 sierpnia 1902):

1. Serce Twe Jezu miłością goreje, * Serce Twe w ogniu miłości topnieje, * A nasze serca zimne jak lód * I próżny dla nich Twej Męki trud. * A nasze serca zimne jak lód * I próżny dla nich Twej Męki trud.
2. Kiedyż, o kiedyż, słodki mój Panie, * Poznamy Serca Twego kochanie, * Kiedyż Twa miłość rozpali nas! * O dobry Jezu, czas to już, czas. * Kiedyż Twa miłość rozpali nas! * O dobry Jezu, czas to już, czas.
3. Serce Twe zewsząd bólem ściśnione, * I ostrą włócznią w bok przebodzone, * A nasze serca rzucone w świat, * Chciałyby zrywać rozkoszy kwiat. * A nasze serca rzucone w świat, * Chciałyby zrywać rozkoszy kwiat.
4. Boskie Twe Serce gorycz zalała, * We łzach się dusza Twoja kąpała. * I z Twego smutku pociechy zdrój * Wytrysnął dla nas, o Panie mój. * I z Twego smutku pociechy zdrój * Wytrysnął dla nas, o Panie mój.
5. Serce Twe wieniec ciernia oplata *  Koroną wzgardy za pychę świata, * Którą dla Siebie obrał nasz Pan, * By nas uleczył z grzechowych ran. * Którą dla Siebie obrał nasz Pan, * By nas uleczył z grzechowych ran.
6. O jakaż słodycz Twojej miłości, * Jakiż w Twym Sercu zbytek czułości! * Ach, w serca nasze miłości tej * Choć jedną kroplę, o Panie, wlej. * Ach w serca nasze miłości tej * Choć jedną kroplę, o Panie, wlej.
7. Rzuć tej miłości iskrę choć jedną, * W ziemię serc naszych suchą i biedną, * By Ci wydała obfity plon * Za Twój na krzyżu bolesny zgon. * By Ci wydała obfity plon * Za Twój na krzyżu bolesny zgon.
8. Byś nie na próżno te męki Twoje * Te rany, krzywdy, te krwawe zdroje. * Raczył tak dla nas ochotnie pić, * Że Swego życia przerwałeś nić. * Raczył tak dla nas ochotnie pić, * Że Swego życia przerwałeś nić.
9. Gdy już na krzyżu, Jezu skonałeś, * Z miłości jeszcze zranion być chciałeś, * By w Sercu Twoim otworzyć drzwi * I nam ostatnią dać kroplę Krwi. * By w Sercu Twoim otworzyć drzwi * I nam ostatnią dać kroplę Krwi.
10. W tej Serca Twego Najświętszej Ranie * Przygotowałeś dla nas mieszkanie, * Jak tam głęboka miłości toń, * Jaka przecudna czystości woń. * Jak tam głęboka miłości toń, * Jaka przecudna czystości woń.
11. Przed Tobą, Serce Jezusa, padamy, * Nędzną ofiarę serca składamy; * Ach, nie gardź nami, o Panie nasz, * I Twą łaskawą zwróć ku nam Twarz. * Ach, nie gardź nami, o Panie nasz, * I Twą łaskawą zwróć ku nam Twarz.
12. Serce Maryi Niepokalane, * Z Sercem Jezusa ukrzyżowane! * Do tego Syna bądź drogą nam, * Byśmy na wieki spoczęli tam. * Do tego Syna bądź drogą nam, * Byśmy na wieki spoczęli tam. Amen.