Chcę z nabożeństwem (Msza św. z rozmyślaniem o Męce Pańskiej)

Zaczęty przez tomas_wawa, 29-02-2008, 23:48:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomas_wawa

T: ks. L. Skowronek, Droga do nieba, 1924 r., pieśń nr 144.
Msza św. z rozmyślaniem o Męce Pańskiej

Na Introit
1. Chcę z nabożeństwem być, Jezu przy ofierze, * Którąś ustanowił w ostatnią wieczerzę; * Chcę mękę Twą dziś rozpamiętywać, * Bym kiedyś owoców tejże mógł używać.
2. Pot krwawy wyciska Ci bojaźń w Ogrojcu, * Tak, że się dusza Twa żali Bogu Ojcu. * O Jezu! Daj, bym pot Twój nagrodził * Łzami rzęsistemi; grzechami się brzydził.

Na Credo
3. Fałszywi świadkowie przeciw Tobie wstają, * Niesprawiedliwy sąd o Tobie wydają; * Ach, widzę Cię strasznie zbolałego, * Jednakże wierzę, żeś Syn Boga żywego.

Na Ofiarowanie
4. Okrutni katowie z szat Cię obnażają * I do krwi Ciało Twoje rózgami smagają; * Ty cierpisz dla mej niewstydliwości, * Spraw, niech unikam już wszelkiej nieczystości.
5. Koronę cierniową na głowę wbijają: * Bezbożnemi usty szydząc, Cię witają; * Niech z dala mi myśl będzie wyniosła, * Dla której tyle ran Twa głowa poniosła.

Na Sanctus
6. Na śmierć haniebną Cię, Jezu, osądzono * I krzyż na ramiona bolesne włożono, * Daj, bym i ja krzyż mój chętnie nosił, * Bym Tobie me prace i trudy poświęcił.

Po Podniesieniu
7. Trzy ciężkie godziny na krzyżu rozpięty * Za grzechy cierpisz me, Niewinny i Święty; * Z ran spływa Krew, by winy zmyć moje, * O, niech mi schronieniem będą rany Twoje.

Na Agnus Dei
8. Baranku Boży, coś zgładził świata grzechy, * Pozwól dziś duszy mej doznać tej pociechy, * Że w sercu mem ów pokój zagości, * Któryś nam wyjednał przez męki ciężkości.

Na Komunię
9. Niech serce me będzie godnem zamknąć w sobie * Ciało Twe złożone niegdyś w skalnym grobie, * Niech wpływom łask Twych podatnem będzie * I przykazania Twe pełni zawsze i wszędzie.


Kefasz

Wiersz ładny, teologicznie jest to wielki skrót każdego wielkopostnego długasa. W starszych wydaniach Drogi do Nieba x Skowronka nie ma melodyj, a w nowszych nie ma pieśni mszalnych, bo Sobór[ZŁO]. Może będzie, trzeba tylko sprawdzić.
Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

CorCogitans

Pieśnij mszalnych, takich jak przed 1963 pewno nie ma, ale mogą być jakieś okrojone (do potrzeb obrządku przejściowego z drugiej poł. lat 60.) lub jako zwrotki na wejście, przygotowanie darów, komunię/dziękczynienie. Da się w tych nowych to znaleźć z nutami?

Bartek

Ostatnie wydania "Drogi do Nieba" wciąż zawierają pieśni mszalne w tradycyjnym układzie, jednak "Chcę z nabożeństwem" nie znalazłem.