Tradycyjne śpiewanie > Święta całego roku podług kalendarza

Epifania - 6. I - Czemuś Herodzie złośliwy [nuty]

<< < (2/2)

tomas_wawa:
Chodziło mi o liturgię mszalną, która wyraźnie rozdziela te trzy wydarzenia:

1. 6 stycznia (lub najbliższa tej dacie niedziela, nie mam pod ręką mszału rzymskiego, tam jest określone między którym, a którym dniem stycznia) - Objawienie Pańskie (czytania dotyczą pokłonu magów)
2. I niedziela zwykła - Święto Chrztu Pańskiego (niedziela po Objawieniu Pańskim)
3. II niedziela zwykła - liturgia mszalna w roku C koncentruje się na objawieniu się Chrystusa w Kanie.

Oczywiście, wszystkie trzy wydarzenia mają podobne znaczenie - objawienie się Chrystusa jako Zbawiciela. Niektóre prace teologiczne nawet numerują Epifanie jako kolejno pierwszą, drugą itd. Przy czym Chrzest Pański, objawiający Trójcę bywa nazywany także Teofanią.
Według tradycji te trzy wydarzenia rozegrały się tego samego dnia, tyle, że w różnych latach, stąd łączenie tych wydarzeń w Liturgii Godzin oraz de facto brak pieśni tradycyjnych o Chrzcie Pańskim, czy cudzie w Kanie (poza pieśnią Mesyasz przyszedł). Przy wspominaniu tych wydarzeń osobno, w liturgii mszalnej pojawił się problem braku śpiewów na ich temat.
W niedzielę Chrztu Pańskiego zwykle organista wykonuje w mojej parafii pieśni takie jak: Com przyrzekł Bogu przy Chrzcie, Przez Chrztu Świętego wielki dar, dwie ostatnie zwrotki z "Anioł pasterzom mówił ("Słuchajcież Boga Ojca, jako wam Go zaleca..." oraz "Bogu bądź cześć i chwała...").
Jak widać, nie opiewają one bezpośrednio wydarzenia, które jest treścią liturgii, bo takie śpiewy nie powstały. W niektórych nowych śpiewnikach z powodu braku pieśni na ten temat, włącza się, wraz z melodią jako pieśni na ten dzień hymny z Liturgii Godzin.

Ciekawy jest także temat rozmieszczenia wydarzeń z dzieciństwa Jezusa w kalendarzu liturgicznym. Weźmy np. pokłon mędrców (Mt 2, 1-12) i rzeź niewiniątek (Mt 2, 16-18). Te wydarzenia nastąpiły w odwrotnej kolejności, niż są wspominane w kalendarzu liturgicznym: pokłon - 6 stycznia, mord dzieci - 28 grudnia.
Ofiarowanie Pańskie, obchodzone 2 lutego, miało z kolei miejsce przed pokłonem mędrców, tymczasem w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest po. Z tego wzięły się w kolędach takie teksty przy opisie hołdu mędrców: "Ono w żłobie nie ma tronu" itd., podczas gdy biblijny opis nie mówi już o stajence, ale o domu (Jezus nie leżał w żłobie przecież dwa lata).

knrdsk1:
:D rozśmieszyła mnie wizja Dzieciątka leżącego przez 2 lata we żłóbku  :D

Poniżej melodia wg jubileuszowego Siedleckiego (1928)

tomas_wawa:

--- Cytat: knrdsk1 w 08-01-2009, 08:44:23 ---:D rozśmieszyła mnie wizja Dzieciątka leżącego przez 2 lata we żłóbku  :D

--- Koniec cytatu ---

Tak wynika m.in. z tekstu kolędy "Mędrcy świata, monarchowie" (pierwsza zwrotka)  ::)

Owca:
Jaka to melodia 41 na ktorą jeszcze mozna spiewac ową pieśń?

knrdsk1:
Mel. [41] dot. pieśni "Kiedy Król Heród królował", zamieściłem ją w wątku tej pieśni: http://spiewnik.katolicy.net/index.php/topic,435.msg14165.html#msg14165

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej