Autor Wątek: Epifania  (Przeczytany 2942 razy)

Marek

  • Gość
Epifania
« dnia: 16-12-2007, 20:53:00 »
Zapraszam serdecznie na kolejne warsztaty chorału gregoriańskiego oraz uroczystą liturgię w Wigilię Uroczystości Objawienia Pańskiego. Poniżej ogłoszenie z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Pozdrawiam
Marek
Lux super nos
Warsztaty

Warsztaty na święto Objawienia Pańskiego

4-6 stycznia 2008, Klasztor oo. Dominikanów, ul. Freta 10, Warszawa

Gwiazda, którą widzieli magowie - według jednej z tradycji - to anioł, który ogłosił pasterzom narodzenie Pana. Magowie widzieli go niewyraźnie nie tylko dlatego, że był daleko, ale również dlatego, że nie byli gotowi zobaczyć Zbawiciela. Potrzebowali przebyć długą drogę, by ich wzrok przyzwyczaił się do światła gwiazdy. Gdy w końcu znaleźli się w Betlejem, byli już w stanie dostrzec światło ukryte w Dziecku.

Święto Objawienia - Epifanii - to przełom w drodze, którą rozpoczęliśmy w pierwszy dzień adwentu. Po oczekiwaniu, dotarliśmy do żłóbka, usłyszeliśmy aniołów, gdy śpiewali Gloria, ale czy widzieliśmy światło? Czy wzrok wyostrzył sie na tyle, by widzieć w Dziecku Boga? Czy podróż się opłaciła? Czy jesteśmy gotowi, by oddać Mu pokłon i złożyć dary? Byśmy mogli doświadczyć przemiany, którą poznali Mędrcy ze Wschodu, spotkajmy się na warsztatach chorału gregoriańskiego, w trakcie których przygotujemy liturgię nocy Objawienia.

Chrześcijanie celebrują Objawienie się Pana wschodnim Magom co najmniej od III wieku. Prawdopodobnie jest to, obok Narodzenia i Paschy, najstarsze święto Kościoła. Do dziś na Wschodzie i Zachodzie chrześcijaństwa wspomina się w ten dzień zarówno objawienie Narodzonego, Chrzest, jak i wesele w Kanie. Tradycja święta niesie wiele archaicznych tekstów i melodii liturgicznych, które powstawały przez wieki. W nich odbija się nie tylko sposób modlitwy kościołów Rzymu, Jerozolimy i Konstantynopola, ale również głębia doświadczenia duchowego, które było udziałem chrześcijan. Przeżywanie liturgii Objawienia Pańskiego inspirowało i prowadziło w wierze naszych braci. Chcemy do nich dołączyć i również Was zaprosić do wspólnego czerpania z ogromu treści i wyrazistości znaków, które w tym święcie objawiają Słowo.

Warsztaty Lux super nos, wprowadzające w rzeczywistość Epifanii, rozpoczną się wieczorem, 4 stycznia, a zakończą wspólnym świętowaniem w niedzielę Objawienia. Dni te poświęcimy na przygotowanie uroczystej wigilii i mszy świętej, modlitwę liturgią godzin, wspólne przebywanie.

Zajęcia praktyczne poprowadzą kantorzy dominikańscy: Łukasz Kubiak OP, Marek Rojszyk OP i Michał Śliż OP. Wysłuchamy również wykładów: Tomasza Grabowskiego OP, pod tytułem: Objawienie - zapowiedź Zmartwychwstania i Łukasza Filca OP, zatytułowanego Dzisiaj zstąpiło niezachodzące Słońce. Historyczne i teologiczne wątki święta Epifanii.

Zgłoszenie na warsztaty


Kilka słów o prowadzących warsztaty

Plan warsztatów

Od organizatorów:
Od organizatorów: Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 75 zł. Zapewniamy miejsca noclegowe w pobliżu klasztoru (piątek/sobota i sobota/niedziela). Cena za dobę - 30 zł.
Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest pragnienie zgłębiania tajników chorału gregoriańskiego i otwarcie na treści podawane w czasie warsztatów, oraz wysłanie zgłoszenia. Aby warsztaty były dla nas wszystkich owocne, prosimy o uczestniczenie w całości wydarzenia.
Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz. Termin zgłoszeń: 2 grudnia 07 do 2 stycznia 2008.
Sztuka Żywota

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Sztuka Żywota
Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Klasztor oo. Dominikanów, Freta 10 Warszawa

Zgłoszenie na warsztaty


Kilka słów o prowadzących warsztaty

Plan warsztatów

Mapa dojazdu do klasztoru na FretaWarsztaty Lux super nos
Zaproszenie w formacie pdfKontakt w sprawie warsztatów: a.gnieszka@wp.pl