Autor Wątek: Kraków: Warsztaty chorału gregoriańskiego DLA MĘŻCZYZN  (Przeczytany 2756 razy)

Michał Wsiołkowski

  • Gość
Przed nami warsztaty chorału gregoriańskiego wyłącznie dla mężczyzn! Już w maju w Krakowie wyjątkowe wydarzenie, które poprowadzą: Adam Strug, Sławek Witkowski i Staszek Nowak OP - zapisy trwają już teraz!!!

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Schola parafii św. Józefa w krakowskim Podgórzu zapraszają na warsztaty chorału gregoriańskiego i pieśni tradycyjnej dla mężczyzn pt. „Monodia w monoskładzie”. Odbędą się one w dniach 13-15 maja w Krakowie.

Warsztaty to niepowtarzalna okazja do poznania tradycyjnego śpiewu w jedynie męskim składzie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznawać i rozwijać wrażliwość na modlitwę śpiewaną, wypływającą z wielowiekowej tradycji Kościoła.

Celem warsztatów jest przedstawienie chorału gregoriańskiego i pieśni dawnej jako śpiewu liturgicznego, który może przemieniać serca i prowadzić do Boga, szczególnie w mocnym, męskim wydaniu. Wiele się w ostatnim czasie mówi o chorale i śpiewie tradycyjnym w liturgii. Jak jednak mądrze stosować trudne i długie śpiewy w codziennej liturgii naszych parafii? Jaki jest ich sens i cel? Warsztaty to próba podjęcia tej tematyki, aktualnej i bardzo ważnej z liturgicznego punktu widzenia.

W pierwszej części naszych spotkań razem z Adamem Strugiem będziemy poznawać siłę i piękno tkwiące w pieśniach tradycyjnych. Zakończy się ona prawdziwie męską majówką oraz sobotnią mszą świętą, opartą na jednej z polskich pieśni mszalnych. W świat fascynacji chorałem gregoriańskim wprowadzać nas będzie Sławomir Witkowski wraz ze Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis. Sobotnie śpiewy zakończymy solidnie odśpiewanym Matutinum w trzech nokturnach. Punktem kulminacyjnym części poświęconej chorałowi będzie niedzielna Msza św. gregoriańska. Warsztaty to także nauka modlitwy. Szereg konferencji wygłosi dominikanin o. Stanisław Nowak, który będzie nauczał o modlitwie śpiewem tradycyjnym. Po zajęciach będziemy więc praktykować modlitwę, jak najlepiej i jak najpiękniej.

Zapraszamy mężczyzn – kantorów, organistów, kapłanów, dyrygentów, członków schol i chórów. Nie trzeba znać nut ani łaciny. Należy natomiast zapisać się jak najszybciej, najpóźniej do 10 maja 2011 r., używając formularza (dostępny jest na stronie www.liturgia.pl/warsztaty/mono).

Zajęcia odbędą się w Krakowie, w auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4. Koszt warsztatów wynosi 90 zł, zawiera śniadania i kolacje, nie zawiera kosztu noclegów. Minimalny wiek uczestników - 16 lat. Dla pierwszych dwudziestu uczestników przewidziany jest bezpłatny gościnny nocleg u członków scholi parafii św. Józefa. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować na adres: warsztaty-mono@liturgia.pl.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia na stronie internetowej:
www.liturgia.pl/warsztaty/mono


Napiszcie poniżej, co sądzicie o tej inicjatywie, a jeśli to możliwe, polećcie ją znajomym na innych forach czy Facebooku... I oczywiście serdecznie zachęcam wszystkich panów do przesyłania zgłoszeń już teraz!