Warszawa: Warsztaty chorału gregoriańskiego i noc czuwania

Zaczęty przez Tomek Torquemada, 12-11-2007, 14:13:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek Torquemada

Ad Te levavi animam meam
Warsztaty chorału gregoriańskiego i noc czuwania • KANCJONAŁ ADWENTOWY

W ubiegłym roku spędziliśmy wspólnie trzy dni, przygotowując się do uroczystej wigilii pierwszej niedzieli adwentu. Razem wypatrywaliśmy świtu, przynoszącego nadzieję narodzin Zbawiciela, a w modlitwie prowadził nas chorał gregoriański, odwieczna pieśń Kościoła. Piękno i moc tego śpiewu odkrywamy od tamtej pory coraz pełniej.

Zapraszamy spragnionych modlitwy i czuwania w oczekiwaniu na Pana, który nadchodzi, do uroczystego wejścia w nowy rok liturgiczny. W sobotę, 1 grudnia, pod kierunkiem doświadczonych kantorów dominikańskich przygotujemy się do uczestnictwa w gregoriańskim matutinum, to jest wigilii. Dążąc do pięknego współistnienia z żywym Kościołem miejscowym, czuwanie nocne poprowadzimy wspólnie z Dominikańskim Duszpasterstwem Akademickim i Duszpasterstwem PostAkademickim.

Zajęcia warsztatowe poprowadzą dominikanie: o. Norbert Kuczko OP, o. Błażej Matusiak OP i o. Grzegorz Przechowski OP. Wysłuchamy również wykładu o. Błażeja pt.: „Owoce na drzewie chorału. Inspiracje chorałowe w średniowiecznej twórczości muzycznej”.

Plan warsztatów:
30.11, piątek
19:00 Kancjonał Adwentowy [Stowarzyszenie Sztuka Żywota]

1.12, sobota
10:00 rozpoczęcie warsztatów
10:20 warsztat I [Norbert Kuczko OP, Grzegorz Przechowski OP]
12:00 msza św. i przerwa na obiad na mieście
14:30 warsztat II [Norbert Kuczko OP, Grzegorz Przechowski OP]
16:00 wykład pt.: „Owoce na drzewie chorału. Inspiracje chorałem gregoriańskim w średniowiecznej twórczości muzycznej”. [Błażej Matusiak OP]
17:30 warsztat III [Norbert Kuczko OP, Grzegorz Przechowski OP]
19:30 kolacja
21:00 czuwanie
ok 5 agapa
***

Warsztaty chorału poprzedzi pierwsze spotkanie z cyklu Kancjonał.

Kancjonał Adwentowy, 30. Listopada 2007, g. 19, sala prowincjalska

Zapraszamy do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni adwentowych. Kiedyś ludzie spotykali się podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów, aby wspólnie śpiewać przy robótkach typu darcie pierza, przędzenie, szycie, robienie sztucznych kwiatów do strojenia pasyjek, świętych obrazów i kapliczek, a wreszcie – tworzenie ozdób świątecznych. Repertuar wykonywany na tych spotkaniach zależny był od okresu liturgicznego, śpiewano również pieśni świeckie, ale modlitwa śpiewem była czymś naturalnym i powszechnym i nie mogło jej zabraknąć podczas takich spotkań. Teraz chcemy kontynuować tę piękną tradycję skupiając się - na razie - na śpiewie.

Podczas Kancjonału Adwentowego będziemy śpiewać również te pieśni, którymi będziemy modlić się podczas czuwania na niedzielę Ad Te levavi. Zapraszamy serdecznie wszystkich do włączenia się w nasze wspólne przygotowania. Kancjonał Adwentowy poprowadzą Anna Kabala, Kinga Korycka i Marianna Oklejak.


Prowadzący warsztaty chorału gregoriańskiego:

Norbert Kuczko OP – dominikanin, mieszka w Krakowie. Duszpasterz młodzieży, kantor.

Błażej Matusiak OP – dominikanin, mieszka w Warszawie. Filolog klasyczny, autor książki „Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki”, duszpasterz akademicki. Prowadzi w tym roku spotkania biblijne „Tarcza i miecz”. Opiekun Stowarzyszenia Sztuka Żywota.

Grzegorz Przechowski OP – dominikanin, mieszka w Jarosławiu. Duszpasterz akademicki, opiekun duchowy i współpracownik Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu“. Miłośnik polskich pieśni pobożnych i tradycji lokalnych.

Prowadzące Kancjonał Adwentowy:

Wszystkie trzy są związane ze środowiskiem warszawskiego Domu Tańca, uczą się od śpiewaczek wiejskich podczas wyjazdów w teren. Należą do grupy wykonującej tradycyjne pieśni o nazwie „Śpiewnik Domowy”, która stara się pielęgnować tradycję spotkań ze śpiewem, jak to dawniej bywało…
Kinga Korycka - pedagog, muzyk. Zajmuje się śpiewem archaicznym, uczestniczyła w licznych kursach w tej dziedzinie. Pracuje z dziećmi w przedszkolach, podczas zajęć z rytmiki realizuje autorski program oparty na muzyce ludowej.

Anna Kabala – skończyła Akademię Muzyczną na wydz. Teorii Muzyki. Zajmuje się wokalną muzyką dawną, jak również tradycyjnymi śpiewami wiejskimi. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w obu tych dziedzinach.

Marianna Oklejak - wielokrotna uczestniczka festiwalu muzyki dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Polski śpiew tradycyjny w wersji in crudo, bez stylizacji, poznawała na wielu warsztatach, repertuaru ucząc się od wiejskich śpiewaków starszego pokolenia, również na taborach przygotowywanych przez Dom Tańca.

http://www.choral.freta.dominikanie.pl/aktualnosci.html