Ostatnie wiadomości

#1
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Świąt i Uroc...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 04-06-2026, 11:29:25
Kolegiata p.w. Św. Krzyża, Wrocław, Msza w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 9:00, czwartek 04 czerwca 2026, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało); cel:  XIB, m:7; o: AS, s: KZ, TD, LT, RK.

Przed Mszą: Godzinki o Niepokalanym  Poczęciu NMP (KZ)

Intr: Cibavit eos;
Msza: VIII, Credo III;

Gr: Oculi omnium (psalmodią - poza intonacją i szczątkowym zakończeniem, śpiewanymi wg neum);
Alleluja: Caro mea (antyfona z powtórzeniem i jubilacją wg neum, wers śpiewany psalmodią ze szczątkowym zakończeniem wersu wg nut -> sequentia);
Seq: Lauda Sion Salvatorem [całość - KZ/Schola];

Off: Sacerdotes Domini / Pójdźcie do mnie wszyscy  (3 zwr.),
Co: Quotiescumque / Twoja cześć, chwała (całość, z powt.),

Po ost. Ewangelii: Salve Regina (simplex).
#2
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Świąt i Uroc...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 31-05-2026, 14:27:43
Kolegiata p.w. Św. Krzyża, Wrocław, Msza w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 9:00, niedziela 31 maja 2026, uroczystość Trójcy Przenajświętszej; C: XIB, m: 8; o: AS, s: KZ, LT, RK.

Przed Mszą: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (KZ)

Intr: Benedicta sit sancta Trinitas;
Msza: VIII, Credo III;

Czyt: Min.;
Gr: Benedictus es, Domine (psalmodią - poza intonacją i szczątkowym zakończeniem, śpiewanymi wg neum);
Alleluja: Benedictus es, Domine (antyfona z powtórzeniem i jubilacją wg neum, wers śpiewany psalmodią, antyf. z jubilacją);
Off: Benedictus sit / Jeden w naturze (3 lub 4 zwr.)
Co: Benedicimus Deum coeli / Zbliżam się w pokorze (całość)

Zakończenie: Salve Regina.
#3
Hymny / Odp: Ciebie Boga wysławiamy (T...
Ostatnia wiadomość przez Rorantysta - 31-05-2026, 07:41:22
Pierwowzór wersji ,,milenijnej".
,,Hymny kościelne w nowym przekładzie ks. Tadeusza Karyłowskiego T.J.", Kraków 1932
(zachowuję oryginalną pisownię)

TE DEUM
Hymn dziękczynny (po Jutrzni)

Ciebie, Boga wysławiamy,
  Tobie, Panu, wieczna chwała.
Ciebie Ojca — niebios bramy,
  Ciebie wielbi ziemia cała.

Ciebie głos Aniołów luby,
  Nieba, moce mienią Panem,
Serafiny i Cheruby,
  Sławią pieniem nieprzerwanem:

,,Święty, święty nad świętymi,
  Bóg Zastępów, Król łaskawy,
Pełne niebo z kręgiem ziemi
  Majestatu Twojej sławy!"

Ciebie święte Apostoły
  I proroki pieśnią darzą,
Tobie głoszą hymn wesoły
  Męczennicy z jasną twarzą.

Ciebie poprzez okrąg ziemi,
  Z głębi serca, ile zdoła,
Głosy ludów zgodzonemi
  Wielbi święta pieśń Kościoła!

Niezmierzonej Ojca chwały,
  Syna, Słowo wiekuiste
Z Duchem — świat uwielbia cały,
  Królem chwały Tyś o Chryste!

Tyś Rodzica Syn z wiek wieka,
  By świat zbawić własnym zgonem,
Przyoblókłszy się w człowieka
  Nie wzgardziłeś Panny łonem.

Tyś pokruszył śmierci wrota,
  Starł jej oścień w męki dobie
I rajskiego kraj żywota
  Otworzyłeś wiernym sobie.

Po prawicy siedzisz Boga,
  W chwale Ojca, Syn jedyny,
Lecz, gdy zagrzmi trąba sroga,
  Przyjdziesz sądzić ludzkie czyny.

Prosim, słudzy łask niegodni,
  Wspomóż, obmyj grzech, co plami,
Gdyś odkupił nas od zbrodni
  Drogiej swojej krwi strugami.

Ze świętymi, w blaskach mocy,
  Wiecznej chwały zlej nam zdroje,
Zbaw, o Panie, lud sierocy,
  Błogosław dziedzictwo swoje!

Rządź je, broń po wszystkie lata,
  Błogim szczęścia obdarz rajem,
My w dzień każdy, Władco świata,
  Wdzięcznie dobroć twą wyznajem.

Po wiek wieków nie ustanie
  Pieśń, co imię twe wychwala,
O, w dniu onym racz nas Panie,
  Od skaz grzechu ustrzec zdala.

Zjaw swą litość w życiu całem
  Tym, co żebrzą twej opieki,
W Tobie, Panie zaufałem,
  Nie zawstydzę się na wieki.
                                       Amen.
#4
Hymny / Odp: Ciebie Boga wysławiamy (T...
Ostatnia wiadomość przez Rorantysta - 31-05-2026, 06:57:39
Wersja zatwierdzona przez Komisję Episkopatu Polski, wg "Śpiewnika kościelnego", ks. Jana Siedleckiego, wyd XLI, 2015, red. Ks. Wojciech Kałamarz

Ciebie, Boga, wysławiamy, Tobie, Panu, wieczna chwała.
Ciebie, Ojca, niebios bramy, Ciebie wielbi ziemia cała.
Tobie wszyscy aniołowie, Tobie moce i niebiosy,
cheruby, serafinowie ślą wieczystej pieśni głosy:
Święty, Święty, nad Świętymi, Bóg Zastępów, Król łaskawy,
pełne niebo z kręgiem ziemi majestatu Twojej sławy.
Apostołów Tobie rzesza, chór proroków, pełen chwały,
Tobie hołdy nieść pośpiesza męczenników orszak biały.
Ciebie, poprzez okrąg ziemi, z głębi serca, ile zdoła,
głosy ludów zgodzonymi, wielbi święta pieśń Kościoła.
Niezmierzonej Ojca chwały, Syna, Słowo wiekuiste,
z Duchem, wszechświat wielbi cały: Królem chwały Tyś, o Chryste!
Tyś Rodzica Syn z wiek wieka. By świat zbawić swoim zgonem,
przyoblókłszy się w człowieka, nie wzgardziłeś Panny łonem.
Tyś pokruszył śmierci wrota, starł jej oścień w męki dobie
i rajskiego kraj żywota otworzyłeś wiernym sobie.
Po prawicy siedzisz Boga, w chwale Ojca, Syn jedyny,
lecz gdy zagrzmi trąba sroga, przyjdziesz sądzić ludzkie czyny.
Prosim, słudzy łask niegodni, wspomóż, obmyj grzech co plami,
gdyś odkupił nas od zbrodni drogiej swojej Krwi strugami.
Ze świętymi, w blaskach mocy, wiecznej chwały zlej nam zdroje,
zbaw, o Panie, lud sierocy, błogosław dziedzictwo swoje!
Rządź je, broń po wszystkie 1ata, prowadź w niebios błogie bramy.
My w dzień każdy, Władco świata, imię Twoje wysławiamy.
Po wiek wieków nie ustanie pieśń, co sławi Twoje czyny.
O, w dniu onym racz nas, Panie, od wszelakiej ustrzec winy.
Zjaw Swą litość w życiu całym tym, co żebrzą Twej opieki:
w Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki.

Powyższy tekst jest zgodny z zatwierdzonym w latach 60-tych XX w. przez Episkopat Polski tekstem przygotowanym na uroczystości milenijne, za wyjątkiem różnic w interpunkcji. Od wersji publikowanych we wcześniejszych wydaniach Siedleckiego, i niektórych innych śpiewnikach kościelnych, ta wersja wyróżnia się minimalistycznym użyciem wielkich liter. Przysługują one tylko osobom Boskim lub wynikają z ogólnych zasad pisowni języka polskiego.
#5
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Paschalis - ...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 23-05-2026, 23:34:06
Kolegiata p.w. Św. Krzyża, Wrocław, wigilia Zesłania Ducha Świętego, klasyczny ryt rzymski (pre'55), godz. 18:00, 23 maja 2026; C:: X Nat Kors-Kęd, m: 14; O: AS; s: KZ, TD, LT, RK

Wejście - w ciszy;
Proroctwa w jęz. polskim:
-Proroctwo I, Rdz 22, 1-19 (), Oracja;
-Proroctwo II, Wj 14, 24-31; 15, 1 (), Oracja;
-Tractus: Cantemus Domino (TD/KZ+RK);
-Proroctwo III, Pwt 31, 22-30 (), Oracja;
-Tractus: Atténde, coelum (TD / RK+KZ / KZ+LT / KZ);
-Proroctwo IV, Iz 4, 1-6 (), Oracja;
-Tractus: Vínea facta est (TD / KZ);
-Proroctwo V, Ba 3, 9-38 (), Oracja;
-Proroctwo VI, Ez 37, 1-14 (), Oracja;

Obrzędy poświęcenia wody chrzcielnej:
-procesja do chrzcielnicy: Tr.: Sicut cervus (TD / KZ+LT);
-poświęcenie wody (do pokropień i poświęceń);
-pokropienie: Com przyrzekł Bogu (2 zwr z powt.),
-poświęcenie wody chrzcielnej (z olejami świętymi);

-przejście do ołtarza / przygotowanie ołtarza do Mszy Świętej (KRR) i przebieranie asysty;: Litania do Wszystkich Świętych (ton rzymski, zdwojone wezwania (KZ / TD)

Msza: Kyrie-Gloria-Sancus-Agnus I, Ite VIII,

Gloria: uroczyste, z dzwonieniem dzwonów
-Lekcja: Dz 19:1-8 ()
-Alleluja (bez powt) / Attaca: Ps 106:1  Confitémini Dómino (TD) / Ps 116:1-2 Laudáte Dóminum (Alleluja inton. bez powt., x1)
-Ewang.: Ioannes 14:15-21 (X Natan);

[sine Credo]

Off: Emítte Spíritum tuum / Pamiątkę dnia świątecznego (5 lub 6 zwr.)
Co: Ultimo festivitátis die / U drzwi Twoich (bez ost zwr.);

Po ost. Ewang: Hymn: O Stworzycielu Duchu przyjdź / Accipite Spiritum Sanctum (x3 coraz wyżej; Int "Accipite" X Natan, potem org i schola

Wyjście Asysty - impr org.
#6
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Paschalis - ...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 17-05-2026, 11:57:22
Kolegiata p.w. Św. Krzyża, Wrocław, Msza w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 9:00, 17 maja 2026, Niedziela w oktawie Wniebowstąpienia Pańskiego; C: XIB, m:5; o: AS, s: KZ, LT, RK, MKrzyw. Schola polifoniczna: Lumen de lumine (ŁukCza)
Przed Mszą: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (KZ)

Intr: Exaudi Domine;

Msza: I (Polif), Credo III;

Czyt: min Mat.
Grad/Alleluia: ant. ("Alleluia") z Graduału (I ton) z powtórzeniem intonacji -> wers Graduału ("Regnavit Dominus" - psalmodią I tonu) -> wers Alleluia ("Non vos relinquam" - psalmodią I tonu z zakończeniem wg nut) -> ant. z Alleluia (I ton);
Off: Ascendit / [Trzeciego dnia...](?!)
Co: Pater cum essem / Chrystus zmartwychwstan jest (polif/monof) / Gomółka (2 zwr.)

Adoracja Najśw. Sakramentu:
O zbawcza Hostyo,
Litania Loretańska (zaktualizowana ale bez migrantów)
Przed tak wielkim Sakramentem,
Po błogosławieństwie Najśw. Sakramentem: Akty uwielbienia;

Po repozycji Najśw. Sakramentu: Regina coeli (simplex). 

Zakończenie: Regina coeli (simplex).

Wałbrzych, Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej
, Msza Św. śpiewana w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 15:00, 17 maja 2026, Niedziela w oktawie Wniebowstąpienia Pańskiego; C: X Wojciech Pawlina, m: 2; org. brak; Kantor: KZ.

Intr: Exaudi Domine;

Msza: VIII, Credo III;

Grad/Alleluia: Regnavit Dominus
Alleluia: Non vos relinquam

Off: Ascendit / Chrystus Pan zmartwychwstał (4 zwr.,mel. starodawna)
Co: Pater cum essem / Zwycięzca śmierci (4 zwr.)

Zakończenie: Regina coeli (simplex) / recyt.: Święty Michale Archaniele.   
#7
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Paschalis - ...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 14-05-2026, 21:55:02
Kolegiata p.w. Św. Krzyża, Wrocław, Msza w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 18:00, czwartek 14 maja 2026, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego;
relacja:
https://spiewnik.katolicy.net/index.php?msg=17140
#8
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Świąt i Uroc...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 14-05-2026, 21:52:48
Kolegiata p.w. Św. Krzyża, Wrocław, Msza w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 19:00, czwartek 14 maja 2026, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego; C: X IB, m: 10; o: TomNiest / uczeń (Rybnik VOM); s: KZ, TD, LT, RK.

In.: Viri Galilaei;

Msza: VIII ("De angelis"), Credo III;

Lekcja (Piotr M.),
Alleluia 1: Ascendit Deus (całość wg neum, W: KZ+TD);
Alleluia 2: Dominus in Sina (całość wg neum, W: KZ+LT),
Off: Ascendit Deus / Wstał Pan Chrystus z martwych ninie (całość, mel. "wesoła");
Co: Psallite Domino / Chrystus Pan w niebo wstępuje (12 zwr.);

zakończ: Regina coeli (simplex).
#9
Pieśni do Najświętszego Sakramentu / Odp: Miłość tu jest cel kochan...
Ostatnia wiadomość przez Marula - 11-05-2026, 13:27:47
1. Miłość tu jest cel kochania,
Tu płomieniem goreć masz;
Tu ugasi Twe pragnienia
Lekarz chorych, Jezus nasz!
Serce w radość niech opływa,
Każdy puls niech się odzywa,
Czcić Najświętszy Sakrament
Duszy naszej traktament!

2. Chcesz być blisko ulubionych,
Kryjesz oczom wielkość Twą.
Tyś balsamem dla zgubionych,
Smutnym zsyłasz radość swą;
Choć i żebrak przystępuje,
Miłość Twoja go przyjmuje.
Chwalmyż więc ten Sakrament,
Duszy naszej traktament!

3. Człek do nieba wąską drogą,
Ach, jak przykry przystęp ma,
Więc udzielaj, Jezu mnogą
Pomoc, siłę, słodkość Twą,
Byś człowieka wiecznie zbawił,
Ciałoś nam tu Twe zostawił.
Chwalmyż więc ten Sakrament,
Duszy naszej traktament!

4. Tylko raz się mógł z świętego
Krzyża toczyć Krwi Twej zdrój,
Lecz pałania Serca Twego
Krzyż nie objął, Jezu mój.
Codzień między nas zstępujesz,
Codzień znów się ofiarujesz.
Chwalmyż więc ten Sakrament,
Duszy naszej traktament!

5. Któżby patrząc do tej głębi,
Czując tę wszechwładną moc,
Zgorzeć nie miał, gdy grzech gnębi,
Gdy nim miota pokus noc;
Daruj, prosim okiem łzawym,
Jezu, staw przy boku prawym
Nas, co czcim ten Sakrament,
Duszy naszej traktament!

Źródło: Chwalcie Pana!, wyd. IX, Cieszyn 1950.
#10
Śpiew a liturgia / Odp: Pieśniolotek Paschalis - ...
Ostatnia wiadomość przez knrdsk1 - 10-05-2026, 11:34:22
Kolegiata pw. Św. Krzyża, Wrocław, Msza Św. śpiewana w Klasycznym Rycie Rzymskim, godz. 9:00, 10 maja 2026, V Niedziela po Wielkanocy; C: XIB, m:5; org: AS, s: KZ, TD, LT, RK;

Przed Mszą: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (KZ)
Aspersja: Vidi aquam

Intr: Vocem jucunditatis;
Msza: I (sed Gloria et Ite - VIII), Credo III;

Czyt (min Mat)
Alleluia (z Grad., z powt. intonacją i jubilacją), V: Surrexit Christus (psalmodią I tonu) / V: Exivi a Patre (psalmodią I tonu), Alleluja (z Graduału).
Off: Benedicite Gentes / Chrystus zmartwychwstan jest (1-3,ost)
Co: Cantate Domino / Zwycięzca śmierci (całość)

Zakończenie: Regina coeli (simplex).