Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - MRLudowiec

#2
Można gdzieś dostać do tego nuty?
#3
martin1984 I przy okazji też inna melodia. Ale powiem Ci, że podoba mi się. Nawet chyba bardziej, niż ta wersja, którą ja wrzuciłem  ;D
#4
Z tego, co się orientuję niestety ani jedna, ani druga pieśń nie jest w mojej okolicy znana. Jak będę miał okazję podpytam jeszcze osoby, które zajmują się prowadzeniem śpiewów na różańcach za zmarłych.
#5
Pieśń ta jest często wykonywana na zakończenie nabożeństw majowych sprawowanych przez wiernych przy kapliczkach na terenie parafii Grodzisko Dolne k/Leżajska w archidiecezji przemyskiej. W załączniku jest melodia oraz tekst tylko 2 zwrotek. Nie wiem, czy zwrotek było więcej, ale jeśli były i jeśli uda mi się je zdobyć, to na pewno je wrzucę ;)

Świeci miesiąc na błękicie

Świeci miesiąc na błękicie,
Uwielbiajmy Boską moc.
Odchodzimy od kaplicy,
Tobie Matko dobranoc.
      Dobranoc, dobranoc,
      Tobie Matko dobranoc.

U stóp ołtarza Twojeco
Cześć Ci Matko składamy.
Wysłuchaj głosu naszego,
Z pokorą Cię błagamy.
      Dobranoc...
#6
Chyba kolega trochę pokiełbasił :P 2 razy jest umieszczona pierwsza zwrotka, potem tylko raz druga, a pozostałych zwrotek brak. I brak melodii. Pozwolę sobie dodać załącznik z melodią oraz tekstem 6 zwrotek. Tekst pierwszej zwrotki będzie inny, niż w powyższym poście (taki, jaki ludzie śpiewają u mnie w miejscowości; swoją drogą ta pieśń jest bardzo popularna podczas nabożeństw majowych odprawianych przy kapliczkach). Moim zdaniem ten nasz tekst jest lepszy, ponieważ w tym powyższym jest mowa o wstawaniu do pracy :o Trochę mało pasuje do piosenki religijnej, a bardziej mi się kojarzy z taką piosenką :P https://www.youtube.com/watch?v=h9ZQElA1LjQ

Dobranoc Ci Matko, ja już idę spać

Dobranoc Ci Matko, ja już idę spać,
Bo jutro raniutko muszę znowu wstać.
        Cichutko, spokojnie prześpię całą noc.
        Po dniu udręczenia Mario dobranoc.

Dobranoc Ci Jezu, Jezu dobranoc
Pokłon Ci oddaję, wielbię Twoją moc.
   A kiedy już zasnę, niech wie serce me.
   Że Ciebie mój Jezu, miłuję i czczę.

Dobranoc Ci Matko, o jak smutno mi,
Niech mi się to zdrowie chociaż w nocy śni.
   To zdrowie, za którym tęskni cały świat.
   Dobranoc Ci Matko, śpiewa Siostra, Brat.

Dobranoc Ci Matko, Matko jedyna,
Całuje Twój obraz, Twojego Syna.
    A kiedy już zasnę, czuje serce me,
    Że ja Cię o Matko bardzo miłuję.

Dobranoc Matuchno, podnieś rękę swą,
Gdy zasnę snem wiecznym, ratuj duszę mą.
   Ach ratujże, ratuj grzeszną duszę mą
   I weź ją w Swe ręce, opiekuj się nią.

Przy Twojej pomocy zszedł szczęśliwie dzień,
A blaski słoneczne przykrył szary cień.
    W Twych rękach me życie i wszechświata moc,
    Dobranoc Ci Matko, Matko dobranoc.
#7
U mnie śpiewa się tę kolędę w innym wariancie melodycznym. Nuty udostępniłem w załączniku.
#8
W mojej okolicy śpiewa się tę pieśń na nieco inną melodię. Dostępna w załączniku.
#9
Więzień w czyśćcu zatrzymany

1. Więzień w czyśćcu zatrzymany * Prosi na Jezusa rany; * Ratuj z ognia moją duszę, * Bo ja bardzo cierpieć muszę; * O Jezu! Jezu!
2. Za wszystkie dni i momenta * Życia mego i talenta; * Tam rachunek pokazano, * Na ciężkie mnie męki dano; * O Jezu! Jezu!
3. Ogień w czyśćcu bardzo ostry, * Otoczył mnie płomień bystry; * I zewsząd mnie ogień pali, * Nikt się nade mną nie żali; * O Jezu! Jezu!
4. Gdym się z tym światem rozstawał, * Wtenczas mnie każdy żałował. * A gdym skonał, choć widzieli, * O duszy mej zapomnieli; * O Jezu! Jezu!
5. Córki, syny, co płakali, * Gdy mnie do grobu chowali; * Wtenczas niby żałowali, * A teraz mnie zaniedbali; * O Jezu! Jezu!
6. Siostra z bratem chodzi stroną, * Chociaż mi Rekwije dzwonią. * I Rekwije wydzwaniają, * O duszy mej nic nie dbają; * O Jezu! Jezu!
7. Miły Jezu, cóż takiego * Nie masz przyjaciela swego, * Żeby mnie teraz ratował, * W mękach czyśćcowych salwował; * O Jezu! Jezu!
8. Córki, syny nie ratują, * Bracia, siostry też nie dbają. * Przyjaciele, inni krewni, * O duszy mej nikt nie wspomni; * O Jezu! Jezu!
9. Mają z pisma ogłoszenie, * Jak w czyśćcu palą płomienie. * Tam za moment grzechu płonąć, * We łzach gorzkich trzeba tonąć; * O Jezu! Jezu!
10. Dekret Boski nie w przemianie. * Co mnie dziś, to wam się stanie. * Uważaj, każdy żyjący * Na ogień w czyśćcu gorący; * O Jezu! Jezu!
11. Przez Twą srogą, Jezu, mękę * Podaj duszom w czyśćcu rękę. * Wyciągnij je zranionymi * Z czyśćca rekami swojemu; * O Jezu! Jezu!
12. Wprowadź z Twej świętej miłości * Do niebieskiej wesołości. * Niech się cieszę z Tobą Panem * Aż na wieki wieków, amen; * O Jezu! Jezu!
#10
Wspomnij sobie o Maryjo

1. Wspomnij sobie o Maryjo, * O Matuchno litościwa; * Dusze w czyśćcu cierpiące * Ogniem pożerające.
2. Ciebie o ratunek proszą, * Do Ciebie ręce podnoszą. * Dodaj Matko pomocy, * Błagają we dnie i w nocy.
3. Osobliwie dusze zmarłych, * Które tu nie mają krewnych; * We dnie, w nocy boleją, * Ratuj ich o Maryjo.
4. O ulgę Boga błagają, * Do Ciebie Matko wołają, * Byś się za nich wstawiła, * Do nieba wprowadziła.
5. Bo Ty Najświętsza Panienko * Otaczasz dusze opieką. * Masz powagę u Syna * Matko nasza Jedyna.
6. Tyś jest Matka Jezusowa, * On na Twoje Święte słowa * Ma litość nad duszami * Za Twoimi prośbami.
7. Wejrzyj okiem miłosiernym * Ku duszyczkom Twoim wiernym. * Proś, by winy odpuścił, * Do nieba ich przypuścił.
8. Aby tam Ciebie chwaliły, * Wiecznie się z Tobą cieszyły, * I u Twojego Syna * Nasza Matko Jedyna.
9. Gdy się schyli czas żywota, * Gdy przechodzi śmierci wrota, * Uproś Matko Jezusa, * By zbawił z czyśćca duszę.
10. Przyjmij duszę do radości, * Do niebieskiej szczęśliwości. * Przyjmij Matko Jedyna: * Jezus, Józef, Maryja.
#11
Wszyscy, którzy już dni swoje skończyli

1. Wszyscy, którzy już dni swoje skończyli * I ten straszliwy termin odprawili; * Niech mają pokój, bez grzechu poczęta, * Za Twą przyczyną, o Panienko Święta.
2. Panno Najświętsza, przez poczęcie Twoje * Proszę pokornie, przyjmij prośby moję, * Którą za duszę w czyśćcu ofiaruję; * Widzę ich męki, strasznie żałuję.
3. Racz, bym im pomógł z ognia czyśćcowego, * Zwłaszcza tym, które ratunku żadnego * Znikąd nie mają, lecz są opuszczone; * Przez Cię, o Matko, niech będą zbawione.
4. Do przenajświętszych nóg Twoich upadam, * Także serdecznym żalem Ciebie błagam; * Dopomóż duszom z ognia czyśćcowego, * Niechaj zobaczą twarz Synaczka Twego.
5. Wiem, żeś Ty Panno Matką jest litości. * Komu tylko chcesz, uprosisz miłości. * Uproś ulżenie mąk duszom czyśćcowym, * Racz ich zalecić Ranom Chrystusowym.
6. Przez Twoje Święte, Panno, pocieszenie * Niech mają dusze w czyśćcu ulżenie. * Niechaj im świeci wiekuista światłość, * Niechaj ich spotka nieskończona radość.
#12
Następna będzie pieśń "Wieczne racz dać spoczywanie":

Wieczne racz dać spoczywanie

1. Wieczne racz dać spoczywanie * Duszom zmarłych dobry Panie. * Boże, Boże, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
2. Światłość niech im świeci wiecznie * Prosim Cię Boże serdecznie. * Boże, Boże, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą razem z Tobą w niebie.
3. Kiryje Ojcze Litości * Wybaw duszę z mąk czyścości. * Boże Ojcze, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
4. Jezu Chryste, Dobry Panie * Racz łaskawie wejrzeć na nie. * Boże - Synu, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
5. Duchu Święty - Boże miły * Wybaw ich od piekła siły. * Boże - Duchu Święty, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
6. Trójco Święta - Jeden Boże * Niech ich Twa łaska wspomoże. * Boże - Trójco Święta, przyjmij ich do Siebie, * Niech się wiecznie cieszą z Tobą w niebie.
7. Matko Jezusa Miłego * Pani różańca świętego; * Matko Boska, przyczyń się za nimi, * Aby z czyśćca byli wybawieni.
8. Wszyscy Święci Patronowie, * Którzy są czyśćca więźniowie; * Wszyscy Święci, módlcie się za nimi * Aby byli wybawieni.

Miejscami może wydawać się, że są literówki w tekście, np. w zwrotce 3. zamiast słowa "duszę" powinna być liczba mnoga "dusze", ponieważ dalej jest "przyjmij ICH do siebie". Tekst jest jednak przepisany dokładnie z rękopisu i nie poprawiałem w nim niczego.
#13
U nas ten refren wygląda jeszcze nieco inaczej:

Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób! * Choć w małym kąciku, u Jezusa stóp.
#14
Jako kolejna będzie pieśń "Serdeczna Matko", z tym, że wersja pogrzebowa tejże pieśni. Od tej ogólnej różni się tym, że posiada inny refren. Śpiewa się normalną zwrotkę, później ten inny, "żałobny" refren, następnie jako drugą zwrotkę śpiewa się to, co jest refrenem w wersji ogólnej, itd. Trochę to może zagmatwane, ale jak sami popatrzycie na tekst, od razu załapiecie, o co chodzi  ;D

Serdeczna Matko (wersja pogrzebowa)

1. Serdeczna Matko, opiekunko ludzi, * Niech Cię płacz sierot do litości wzbudzi. * ref.: Najświętsza Matko, zrób mu/jej/im miejsce, zrób, * Choć w małym kąciku, u Jezusa stóp.
2. Wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy: * Zlituj się, zlituj, niech się nie tułamy. * ref.: Najświętsza Matko...
3. Do kogóż mamy, wzdychać nędzne dziatki? * Tylko do Ciebie, ukochanej Matki. * ref.: Najświętsza Matko...
4. U której serce otwarte każdemu, * A osobliwie nędzą strapionemu. * ref.: Najświętsza Matko...
5. Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości, * By nas Bóg karał rózgą surowości. * ref.: Najświętsza Matko...
6. Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze, * Szczęśliwy, kto się do Matki uciecze. ref.:  Najświętsza Matko...

Melodia niby nie różni się znacząco od tej powszechnie znanej. Jest jedna zmiana w refrenie wynikająca z innej ilości sylab, niż w wersji ogólnej. Są jeszcze inne drobne zmiany wynikające z "fantazji" śpiewających :P , dlatego też może wrzucę i melodię ;)
#15
Witam. Myślę, że ja mogę trochę pomóc ;D Pisałem pracę licencjacką na podobny temat i trochę tych pieśni nazbierałem. Nie jestem co prawda z województwa śląskiego, lubelskiego, ani też podlaskiego, tylko z podkarpackiego. Wydaje mi się jednak, że i u nas jest dużo wartościowych pieśni ;)

Pieśni, które wrzucę są wykonywane na terenie parafii Grodzisko Dolne k/Leżajska, zazwyczaj podczas różańca, który jest odprawiany
przez wiernych za zmarłego. Śpiewy te znane są oczywiście również i w innych okolicznych miejscowościach, niektóre nawet może i w innych rejonach kraju :P

Na początek pieśń "Cierpiącym duszom w czyśćcu pożarach":

Cierpiącym duszom

1. Cierpiącym duszom w czyśćcu pożarach * Przy przenajświętszej mszy świętej ofiarach; * Przybądź, prosimy, dodaj ratunku, * Wybaw ich z ognia, ulżyj frasunku; * O Maryjo!
2. Z Ciebie, jak z źródła płyną strumienie, * By z nich obfite miały zbawienie * Dusze umarłych; podaj im rękę, * Niech nie przychodzą na dalszą mękę; * O Maryjo!
3. Do Ciebie Panno zawsze wzdychają, * Z Ciebie ochłody wiecznej żądają. * Racz im to sprawić, a do widzenia * Boga i siebie puść ich z więzienia; * O Maryjo!
4. Rozkaż znędznianym niebo otworzyć, * Nie chciej ich więcej w tych ogniach trwożyć. * Niech po tych mękach na wieczne gody * Wnijdą zażywać miłej swobody; * O Maryjo!
5. Ty Twych sióstr, braci jesteś patronką, * Ty ich nadzieją i opiekunką. * Ty o ich duszach masz to staranie, * Żeby im uszło wieczne karanie; * O Maryjo!
6. Błogosławiona przez Twe zasługi, * Ożyj umarłych, zniósłszy  ich długi. * Niechaj ich dusze w wiecznej radości * Odpoczywają z Twojej miłości; * O Maryjo!

Załączam również oczywiście nuty z melodią: