Nowy chorał - Chorał "Droga do nieba"

Zaczęty przez Jarek, 25-02-2008, 14:10:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jarek

Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu (http://www.wydawnictwo.opole.pl) przygotowuje wydanie nowego Chorału "Droga do nieba" dostosowanego do zawartości książeczki Droga do nieba. Katolicki modlitewnik i śpiewnik. Wydanie II, Opole 2006.
Pierwszy tom tego chorału ukaże się w ciągu kilku najbliższych dni.
Decyzją Biskupa Gliwickiego nowe wydanie chorału ma trafić obligatoryjnie do każdej parafii w Diecezji Gliwickiej i zastąpić dotychczas używany w diecezji Chorał Opolski. Jego cena będzie wahać się w granicach 90-100 zł.
Całość chorału zaplanowana jest na trzy tomy. Pierwszy z nich będzie zawierał wszystkie śpiewy dotyczące Mszy świętej.
Obecnie trwają prace Międzydiecezjalnej Komisja ds. Liturgii, Duszpasterstwa Liturgicznego i Muzyki Kościelnej Diecezji Gliwickiej i Opolskiej nad opracowaniem II tomu tego chorału, który będzie zawierał śpiewy okresowe.
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

Jarek

Chwilę przed Bożym Narodzeniem do wszystkich parafii diecezji opolskiej i gliwickiej trafił drugi tom chorału „Droga do nieba”. Zawiera on opracowania harmoniczne wszystkich śpiewów okresowych. W księgarniach księga ukaże się lada chwila - cena ok. 105 zł.
Aktualnie trwają prace redakcyjne nad trzecim i ostatnim tomem, który będzie zawierał m.in. śpiewy ku czci Serca Pana Jezusa, Matki Najświętszej i świętych. Tym samym wszystkie śpiewy znajdujące się w tzw. nowym wydaniu „Drogi do nieba” otrzymają opracowania harmoniczne. Cechą nowych opracowań są przede wszystkim obniżone tonacje pieśni, które ułatwią śpiewanie we wspólnocie.
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.

Kefasz

Pomniki tradycji śpiewaczej:
śpiewniki -> http://chomikuj.pl/Pjetja   !  11-II-14  !
1.Zbiór Pieśni Nabożnych=Śpiewnik Pelpliński=Keller
2.Śpiewnik Kościelny - Mioduszewski, Siedlecki
3.Cantionale ecclesiasticum - różne
4.książki dla kantorów i organistów
prócz tego; ministrantura, liturgika, łacina

jorgus

Trzeci tom jest już dostępny, ja już z niego korzystam, gorąco polecam wszystkim!

bartex9

Jakie są różnice w stosunku do starego Chorału Opolskiego? Mógłby ktoś wstawić przykładową pieśń (powiedzmy "Ogrodzie Oliwny")?