Melodie do zbioru pieśni nabożnych katolickich dla użytku kościelnego [on-line]

Zaczęty przez knrdsk1, 12-07-2007, 10:08:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

knrdsk1

Tytuł:
Melodye
do zbioru pieśni nabożnych katolickich dla użytku kościelnego
ułożone do grania na organach i śpiewania na cztery głosy
Trzecie poprawione wydanie
1907
Nakładem księgarni "Pielgrzyma" w Pelplinie

na odwrocie strony tytułowej:
Permittimus imprimi
Pelplini die 28vam Januarii 1889
Episcopus Culmensis
+ Leo
[uzupełnił - Rorantysta]

Czyli melodie do "Śpiewnika Pelplińskiego" vel "Kellera",
dostępne są tutaj:

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=6624&from=&dirids=1

albo po kolei: http://kpbc.umk.pl/dlibra (strona Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej), jako poszukiwene słowo wpisać "nabożnych" i powinno pojawić się na 1. miejscu

Pojawi się komunikat "Aby otworzyć tę publikację, należy zainstalować program do przeglądania dokumentów DjVu, np. LizardTech DjVu plugin (dla Windows) lub DjVuLibre (Linux).
(UWAGA: Wczytywanie treści publikacji może potrwać nawet kilkadziesiąt sekund - w zależności od rozmiaru publikacji i szybkości łącza)"

No więc, zainstalujcie sobie co trzeba i oglądajcie i śpiewajcie! Dodam jednak że melodie tam zapisane mają najczęściej zanotowane dziwaczne rytmy, które nie zawsze jestem pewien czy należy na pewno odczytywać dosłownie!

knrdsk1

jeszcze "Uwaga" i opis o pieśniach domowych

CorCogitans

Proponuję uzupełnić ten wątek o adres wprost do pliku:
http://www.mediafire.com/?wjk4kyaev1836a1 [plik w formacie .DJVU]
a to temu, gdzyż jest to zbiorek bardzo bogaty w zapis nutowy (jeśli dobrze naliczyłem to 42 msze) i warto by odpowiedzialni za muzykę na Mszy Świętej mieli łatwy dostęp do dawnych nut, bez klikania po tych wszystkich bibliotekach cyfrowych. Można by jeszcze poszczególne pieśni mszalne uzupełniać o melodie z tego zbiorku, albo po prostu podać odniesienie do tytułu publikacji lub hiperłącze do tego wątku. Przeglądając dział pieśni mszalnych zauważyłem sporo pieśni bez melodii. Ciekawe, czy gdzieś tam w starych plebaniach nie zostały te nuty, pogryzione przez myszy, bo chyba organiści z pamięci nie grali tych wszystkich pieśni, choćby początkujący.

Rorantysta

Link do mediafire.com nie jest chyba najlepszy. Nie ma pewności, że plik ten został tam umieszczony za zgodą tego, który go wyprodukował.
Link podany przez knrdsk1 kieruje na stronę z opisem publikacji, a od przeglądania zawartości dzieli nas zaledwie jedno kliknięcie w napis : Pokaż treść.
Link do samego pliku jest następujący:
http://kpbc.umk.pl/Content/6624/Muzyka_001_10.djvu

CorCogitans

No różnie bywa z tymi bibliotekami cyfrowymi, trwałością i łatwością ich przeglądania, temu też wrzuciłem na mediafajera. Ogólnie to skoro jest to kopia publicznie wywieszonego pliku i to będącego tylko skanem publikacji, do której chyba wszelkie prawa autorskie dawno wygasły, to nie powinno być jakiegoś problemu. Sam kilka tych zbiorków pieśni na chomikach znalazłem i trzymam na lepsze czasy. Ale jeśli obawiacie, że może być coś nie halo, to słówko i usunę plik albo się linka skasuje i po problemie.
Pozdrawiam podtrzymywaczy naszych tradycyj :-)