Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - mangomel

#1
Napisałem więc suplikacje po swojemu starając się jednak, wbrew temu co zapowiadałem, zniwelować większość naleciałości lokalnych, które znam lub które miały być. I chociaż regionalizm jest sympatyczny, stwierdziłem, że należy prostować różne zniekształcenia bo to po prostu ułatwia życie. Parafianie i organiści zmieniający parafie czy bywający w kilku wiedzą jak to jest. I ponieważ w takiej formie suplikacje te można chyba polecić każdemu zainteresowanemu, postanowiłem je zamieścić.

PS. Nie mogłem dołączyć pliku do wiadomości, dlatego podaję linka zewnętrznego.

http://www61.zippyshare.com/v/90641647/file.html
#2
Wczoraj konsultowałem z parafianami to, co udało mi się zdobyć. Ale wygląda na to, że wersja z kaszub to strzał w dziesiątkę!!! Dzięki wielkie!
#3
Prośby o pomoc / Odp: Harmonizacja
13-01-2013, 14:24:10
Polecam książkę, czy raczej podręcznik Niziurskiego Harmonia (pomijając opcję 3-głosową) lub ewentualnie podręcznik Sikorskiego o tej samej nazwie. Oba są wykorzystywane w wielu szkołach muzycznych 2 st. Zanim jednak sięgniesz po to, naucz się porządnie koła kwintowego (kwartowego). Chociaż jako akordeonista, powinieneś mieć to w jednym palcu (czy raczej w lewej ręce) :).
#4
Cytat: zolwikolew w 12-01-2013, 12:10:49
Dodatek "i nad całym światem" przynależy do Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Z tym mogę sie zgodzić. Prawdopodobnie mimochodem dodatek ten przeszedł do całych suplikacji dlatego, że śpiewa się je rzadko: w poście a poza tym może ze 2 razy w roku. Natomiast koronkę w wielu parafiach odprawia raz w tygodniu.
Cytat: zolwikolew w 12-01-2013, 12:10:49
A tak wygląda śpiew pozaśpiewnikowej części Suplikacji u mnie w parafii. Zapis jest z 1965r z dopiskiem "od Wilniuka" wykonany przez ówczesnego organistę najprawdopodobniej. O coś takiego Koledze szło?
Cóż, istotnie ta wersja wydaje sie być najbliższa temu, czego szczępki usłyszałem i jest też chyba najbardziej podobna do melodii początku. Tyle, że w tej powtarza się "Jezu" i wiecej jest przy "Matko...". Ale dziękuję wielce, to bardzo pomocne. Myślę, że z tego i ewentualnie pozostałych wersji, którymi zostałem uraczony przez Was, w konsultacji z seniorami parafii napiszę jednolitą, możliwie intuicyjną wersję i podobną do tej, o którą im chodzi.

W takiej sytuacji myślę, że moją prośbę można uznać za spełnioną i zamkniętą, chyba, że ktoś ma jeszcze podobną wersję melodii i chciałby się nią podzielić itp. Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc! Pozdrawiam
#5
Cytat: B_Kurowski w 11-01-2013, 21:11:47
http://www.youtube.com/watch?v=JBEL0wgEUAY
To jest jeszcze lepszy odjazd. Widzę, że co parafia to inna wersja. Dodam więc, żeby nie było wątpliwości, że typowa wersja melodii (wersji krótkiej, czyli powiedzmy "niecałej") to taka, jaką znajdziemy najbardziej znanym śpiewniku tj. ks. J. Siedlecki.
Cytat: B_Kurowski w 11-01-2013, 21:11:47
A " i nad całym światem" się nie śpiewało nigdy. Niby czemu?

Z tym się zgodzę poniekąd, to znaczy jeśli dobrze pomyślę, to faktycznie nigdzie indziej nie słyszałem tego "dolepku" jak tylko w parafiach mojego i sąsiednich dekanatów. To kolejny dowód na wielkie zróżnicowanie suplikacji. Ale napisałem to także dlatego, że sądziłem iż może tak było w tej dłuższej wersji.
#6
Co macie na myśli mówiąc na standardową melodię? Jak śpiewać od "Jezu przepuść" na standardową melodię? Tekst układa się inaczej, ma krótkie zwroty, a śpiewniki, które mam nie mają w ogóle dalszych zwrotów...
#7
Witam,

u nas w małopolsce gdzieniegdzie śpiewa się jeszcze Suplikacje w dłuższej wersji:

CytatŚwięty Boże, Święty mocny, Święty (a) Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny Wybaw nas Panie!

Od nagłej i (a) niespodzianej śmierci Zachowaj nas Panie!

My grzeszni Ciebie Boga prosimy Wysłuchaj nas Panie!

Jezu przepuść, Jezu wysłuchaj, o Jezu, zmiłuj się nad nami!

Matko uproś, Matko przebłagaj, o Matko, przyczyń się za nami.

Wszyscy Święci i Święty Boże, módlcie się za nami.

Bardzo chcemy śpiewać to w parafii w takiej dawnej, dłuższej wersji, ale tylko nieliczni to jeszcze pamiętają i zatarła się im dokładna melodia. Pytałem znajomych organistów ale nie znają bo bazują na śpiewnikach. Jeśli ktoś wie jak śpiewać od "Jezu przepuść..." to bardzo bym prosił o pomoc.