Pan jest mą siłą

Zaczęty przez martinus.organarius, 05-02-2009, 21:27:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

martinus.organarius

Pan jest mą siłą * i obroną miłą! * Stać bezpiecznie może, * gdyż ma Ciebie, Boże * ma dusza!

2. Gdy nieprzyjaciele * chcą mnie zgubić śmiele * potkną się w swym biegu, * bo mnie Boży strzegą * Anieli!

3. Jestem w ręce Bożej, * śmiercią się nie trwożę * bać się nie mam czego, * Pan już moce złego * pokonał!

Rorantysta

skąd ta pieśń?
widziałem ją kiedyś na jakiejś protestanckiej stronie ze znacznie większą liczbą zwrotek

martinus.organarius

Cytat: Rorantysta w 05-02-2009, 23:09:15
skąd ta pieśń?
widziałem ją kiedyś na jakiejś protestanckiej stronie ze znacznie większą liczbą zwrotek

Pieśń przepisałem z pewnego modlitewnika. Niestety, jest on tak zniszczony, że nie jestem w stanie podać jego tytułu, ze względu na brak pierwszych stron. Niemniej jednak poniżej zamieszczam jego zdjęcia- myślę, że ktoś z Państwa będzie w stanie zidentyfikować tą pozycję.

martinus.organarius

Zdjęcie ogólne (słaba jakość):

Rorantysta

Na tych zdjęciach raczej się niczego nie rozpozna. Jeśli brak pierwszych stron i ostatnich (gdzie mogą się pojawić jakieś informacje np o drukarni) to trzeba zwrócić uwagę czy na początku, końcu lub na środku zszywek nie ma skrótowej nazwy śpiewnika, bądź nazwiska autora/redaktora. Nie jest to regułą, ale niektóre książki takie oznaczenia posiadają i to może pomóc w ustaleniu, co to jest za modlitewnik.

Nie udało mi się znaleźć strony gdzie kiedyś widziałem tę pieśń, ale wygooglałem inne. Słusznie tekst kojarzył mi się z protestantami. Tekst pieśni można znaleźć w śpiewniku umieszczonym w pliku MS Word na stronie glodboga.pl (8 zwrotek, to zdecydowanie więcej niż 3, ale nie ma pewności, czy jest to całość). Autorem tekstu jest pastor kościoła ewangelickiego (luterańskiego) ks. Jerzy Trzanowski (1592 -1637), urodzony w Cieszynie. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.luteranie.pl/

1. Pan Bóg jest mą siłą * I obroną miłą! * Stać bezpiecznie może, * Gdy ma Ciebie, Boże * ma dusza. 
2. Gdy nieprzyjaciele * chcą mnie zgubić śmiele, * Duch mój się nie trwoży, * Bo mnie strzegą Boży * Anieli. 
3.Choćby z całej siły * Wojska uderzyły, * Bać się nie mam czego, * Bo wszystkiego tego * za mało. 
4. Bowiem przy mnie stoi, * który złych rozbroi: * Szermierz ten waleczny; * Pan i Bóg mój wieczny * Mnie broni. 
5. Chciej wysłuchać, Panie, * Okaż zlitowanie * I mnie strapionego, * Ciebie proszącego * Poratuj! 
6. Nie kryj twarzy Swojej, * Lecz pociechę mojej * Duszy spraw z litości, * Wybaw mnie z trudności, * Mój Panie! 
7. Wskaż mi proste drogi, * Aby moje nogi * Na tor bezbożników, * Moich przeciwników, * Nie poszły. 
8. Za to chwalić Ciebie, * Mój obrońco w niebie, * Będę ze wszystkimi * Tobie oddanymi * Na wieki. 

tomas_wawa

W Śpiewniku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z 1956 r., którym dysponuję, pod numerem 224 znajduję się ta pieśń. Liczy 9 zwrotek. Jako źródło podano Kancjonał Trzanowskiego. Nuta własna, W. 254, C.539, G.326, H.327. Wersja tekstu z tegoż śpiewnika odbiega od wersji podanej powyżej przez Rorantystę.

1. Pan Bóg jest mą siłą * I obroną miłą! * Stać bezpiecznie może, * Gdy ma Ciebie, Boże * Ma dusza.
2. Gdy nieprzyjaciele * Chcą mnie zgubić śmiele, * Potkną się w swym biegu, * Bo mnie Boży strzegą * Anieli.
3. Jestem w łasce Bożej, * Śmiercią się nie trwożę, * Bać się nie mam czego, * Pan już moce złego * Pokonał.
4. Bo ten przy mnie stoi, * Który złych rozbroi: * Szermierz ten waleczny; * Pan i Bóg mój wieczny * Mnie koi.
5. Tych, co mnie nękają, * Zguby mej szukają, * Poskrom, mocny Boże, * Winy niech w pokorze * Uznają.
6. Nie kryj twarzy Swojej, * Lecz pociechę mojej * Duszy spraw z litości, * Wybaw mnie z trudności, * Mój Boże!
7. Wskaż mi proste drogi, * Aby moje nogi * Torem bezbożników, * Moich przeciwników, * Nie poszły!
8. Zwątpićby musiało, * Gdyby nie ufało * Serce me, że Boże, * Łaska Twa pomoże * Biednemu.
9. Chwalić będę Ciebie, * Mój obrońco w niebie, * I tu w doczesności * I tam we wieczności * Z wdzięczności.

knrdsk1

Uprzejmie proszę P.T. Kolegów Użytkowników o odnalezienie katolickiego źródła tej pieśni; jest bowiem wielce prawdopodobne że była i w katolickich śpiewnikach, być może pochodzących ze Śląska? Ja w moich źródłach nie znalazłem; jeśli nie znajdziemy, pieśń tę przeniesiemy (do czasu odnalezienia katolickiego źródła!) do działu "nowotradycyjne, wątpliwotradycyjne i wątpliwe".

martinus.organarius

Cytat: Rorantysta w 07-02-2009, 00:24:53trzeba zwrócić uwagę czy na początku, końcu lub na środku zszywek nie ma skrótowej nazwy śpiewnika, bądź nazwiska autora/redaktora.

Nadal nie mogę odnaleźć strony z tytułem. Na początku zszywek jest napisane "Skarbiec".

MaciejKalita